ocet jablkowy

Ocet jabłkowy – przepis

Swoją przygodę z octami zaczęłam kilka lat temu, zaczynając właśnie od domowego octu jabłkowego, który naprawdę łatwo zrobić.
Z biegiem lat testowałam z nowymi produktami czy składnikami i tak w swojej kuchni mam zwykle kilka ciekawych, smacznych octów, które można używać do sałatek, zup, do picia z wodą czy nawet do sprzątania.

Octy to przetwory, które przygotujemy metodą Zero Waste – do ich produkcji można użyć skórek, ogryzków, kawałków, pod warunkiem że są zdrowe, nie zepsute i nie spleśniałe.

Bardzo polecam Wam produkcję własnych octów – nie jest to trudna sprawa, choć wymaga systematyczności (codziennego mieszania) i czasu.

Na przygotowanie octu potrzebujemy ok 1-2 miesięcy kiedy to w naszym słoju zajdzie fermentacja alkoholowa, potem octowa a potem już klarowanie i dojrzewanie octu. Po tym czasie mamy pyszny dodatek do sałatek i nie tylko.

 

 

 

 

PRZEPIS NA OCET JABŁKOWY

Składniki:

  • 3/4 litra obierek i ogryzków jabłkowych
  • 2 łyżki cukru
  • 0,5 l wody

 

 

Jak zrobić ocet jabłkowy:

  1. Ogryzki i skórki jabłkowe, kroimy w kawałki, wrzucamy do litrowego słoika.
  2. Dodajemy cukier, zalewamy wodą, tak by ok 4 cm od góry zostawić wolnej przestrzeni, bo zachodząca fermentacja będzie unosić zawartość.
  3. Słoik przykrywamy papierową serwetką i ciasno obwiązujemy gumką.
  4. Ważne! Co dziennie 1 lub 2 razy mieszamy wszystko w słoiku.
  5. Tak przygotowany zaczyn na ocet mieszamy codziennie przez 2 tygodnie do momentu kiedy fermentacja się uspokoi a fusy owocowe opadną na dno słoika.
  6. Po tym czasie ocet przecedzamy.
  7. Odcedzony ocet zostawiamy na ok miesiąc by się sklarował i dojrzał.

 

 

 

 

 

ocet jablkowy