Cześć!

Zapraszam was na kolejny wpis książkowy. Tym razem będą to książki, które w miesiącu maju czytałam i chciałam je wam tu pokazać jako inspirację. Może akurat was zainteresują.
Tematyka bardzo różnorodna w tym miesiącu. Jedna książka kucharska, dwie książki do rozwoju duchowego, jedna opowieść na faktach i jedna biografia. Polecam!

 

 

„Państwo Gucwińscy. Zwierzęta  i ich ludzie” Marek Górlikowski

To książka, którą pożyczyłam sobie od teściowej. Leżała u niej w kuchni na stole, przekartkowałam z ciekawości a potem po prośbie czekałam aż ona skończy czytać.

„Z kamerą wśród zwierząt” to moje wspomnienie dzieciństwa, oglądane jeszcze na telewizorze czarno – białym u dziadków. Ile dobrych wspomnień do mnie wraca jak o tym myślę 🙂
Państwo Gucwińscy kojarzą mi się z dobrymi, poczciwymi osobami – chciałam napisać, że nie można przecież być złą osobą jeśli kocha się zwierzęta, ale potem przypomniałam sobie czarne postacie które też kochały swoich pupili jak choćby Hitler.
W każdym razie ta książka to biografia a właściwie dwie biografie, dwóch postaci – tego sławnego małżeństwa, to wnikliwe reporterskie śledztwo Marka Górskiego, bo w życiu tej pary dyrektorstwa wrocławskiego zoo i kontrowersji sporo.
Dobrze się czyta. Polecam.

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021, twarda okładka, 400 stron

 

 

 

„Moja matka psychopatka. Dorastanie w cieniu potwora” Olivia Rayne

Mocna książka, ale dobra książka!
To prawdziwa opowieść, próba zmierzenia się bohaterki z bolesną przeszłością. Fascynujący, wstrząsający i głęboki obraz tego, jak wygląda dorastanie z psychopatycznym rodzicem.
Matka głównej bohaterki prawdopodobnie z osobowością narcystyczną i bordeline sprawiała na zewnątrz wrażenie idealnej, pięknej i zadbanej żony, kochającej, opiekuńczej i czułej matki. Była miła i urocza, czarowała ludzi i otoczenie – była lubiana, na pewno na początku. W domu zaś, swojej rodzinie sprawiała piekło, szantażowała emocjonalnie, znęcała się psychicznie. To są bardzo trudne historie – być ranionym przez osoby, które powinny być najbliższe, do których powinno się mieć zaufanie.

Kiedy pokazałam tą książkę na swoim Instastories, że jestem w trakcje czytania – sporo osób napisało do mnie wiadomości prywatne z pytaniem czy dobra ta książka. Potem wywiązywały się dyskusje o ich własnych przeżyciach. Dobrze więc, że takie książki są wydawane, bo ten temat niestety istnieje i spora rzesza jest ludzi, którzy nie mają dobrych relacji z rodzicami a to szczególnie trudne doświadczenie życiowe.

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021, miękka okładka, 395 stron.

 

 

„Raz na tydzień. Kuchnia wege dla zabieganych” Chloe Sucree
Dłuższy czas temu wciągnęłam się w tak zwane meal prepy czyli gotowanie na zapas.
Meal preparation to metoda polegająca właśnie na przygotowywaniu wcześniej całych posiłków, ich części (tak by mieć gotowe półprodukty), przygotowywaniu samych produktów (np myciu warzyw i owoców, krojeniu ich), również zamrażaniu. Wszystko po to by przez następnych kilka dni mniej czasu spędzać przy garach. Wybieramy dzień, kiedy mamy więcej czasu na spędzenie go w kuchni i działamy od razu hurtowo.
Jako pracująca mama czwórki, ucząca swoje dzieci w systemie ED, bardzo lubię ułatwiać sobie życie, planować i przygotowywać to co mogę wcześniej. Na blogu powstaje seria wpisów w tej tematyce – odsyłam do tagu meal prep.

Po tą książkę sięgnęłam szukając inspiracji. Autorka Chloe Sucree udziela w tej pozycji porad, jak za pomocą metody batch cooking przygotować zdrowe, bezmięsne posiłki na cały tydzień w ciągu jednego popołudnia.
W książce znajdziemy sporo informacji o samej metodzie meal prep – jej założeniach i korzyściach. Znajdziemy też porady dotyczące organizacji tego przedsięwzięcia – listy zakupów, przegląd spiżarni, propozycje menu. Najszerszą część stanowią przepisy kulinarne na dania bazowe słodkie i wytrawne, śniadania, obiady, kolacje, desery i przekąski.

Wydawnictwo Buchmann, data wydania 2021, miękka okładka, 252 strony

 

 

 

„Pokój duszy” Abp Fulton J. Sheen

To nie moje pierwsze spotkanie z abp Sheenem.
Kilka lat temu, na początku mojej drogi rozwoju duchowego dostałam od brata jego książkę.
Warto się przy tym autorze zatrzymać, jego nauczanie jest zachęcające, przekonujące, zastanawiające a jednocześnie błyskotliwe, lekkie, z humorem.
To nie tylko moje zdanie zresztą. Ten amerykański biskup był uznanym kaznodzieją przyciągającym tłumy.
Napisał 66 książek i wiele artykułów.

Ta książka opisywana jest jako jedna z najlepszych książek tego wielkiego mistrza duchowego czasów współczesnych!
to ponadczasowy przewodnik dla poszukujących prawdziwej radości i pokoju ducha, a zarazem doskonałe studium fundamentalnych różnic pomiędzy chrześcijańską duchowością a Freudowską psychoanalizą oraz innymi ideologiami budowanymi na materialistycznym i naturalistycznym światopoglądzie. Arcybiskup Fulton J. Sheen znakomicie analizuje ogromne różnice między psychoterapią a prawdziwym wyznaniem grzechów, które prowadzi do nawrócenia. Chociaż psychoanalityk może pomóc pacjentowi uzyskać spokój umysłu, to chrześcijanin zyskuje coś znacznie cenniejszego: spokój duszy. 
Wydawnictwo AA, twarda okładka, data wydania 2021, 320 stron.

https://www.aa.com.pl/wp-content/uploads/2021/05/Pokoj-duszy-Sheen_w500px_99.jpg

 

 

„O miłości” ks. Piotr Pawlukiewicz
Z czasem u mnie krucho ostatnio… Jestem pracującą mamą trójki dzieciaków, uczącą swoje dzieci w systemie Edukacji Domowej i oczekującą na czwartą pociechę.
Odkryłam jednak, że religijne lektury pozwalają mi na pogłębianie mojej relacji z Bogiem na co dzień, dobrze mnie nastrajają, motywują do podejmowania działań i wysiłków takich na co dzień, sprawiają że chce mi się chcieć po prostu.
Dlatego serdecznie polecam Wam sięgnąć po taką lekturę.
Bardzo lubię kazania tego księdza, niesamowity miał dar przekazu.
Wiele z nich można znaleźć na YT, polecam Wam włączyć i posłuchać przy wykonywaniu codziennych czynności.
Po tą książkę sięgnęłam zaciekawiona opisem z okładki:
Potrzeba nam tylko jednego. Miłości! Ksiądz Piotr Pawlukiewicz jak nikt przed nim potrafił mówić o miłości. Jego słowa zmuszały do zastanowienia się nad naszymi relacjami, umacniały je i cementowały. Nierzadko dawały też motywację, by na nowo o nie zawalczyć lub pracować nad ich uzdrowieniem. Teraz w osobistych i jak zwykle nieco humorystycznych słowach, po raz pierwszy publikowanych, tłumaczy to chyba najbardziej skomplikowane, ale i najważniejsze w życiu uczucie.
Przyjaźń, zakochanie, narzeczeństwo, małżeństwo, rodzicielstwo – większość z nas choć raz doświadczyła którejś z tych rzeczywistości. Każda z nich ma swoje jaśniejsze i ciemniejsze strony. W żadnej relacji nie można spocząć na laurach. W każdej zadajemy sobie mnóstwo pytań. Kim powinna być żona dla męża, a kim mąż dla żony? Jaka jest rola przyjaciół? Kiedy się kocha? Skąd wiadomo, że dobrze wybraliśmy? I dlaczego czasem warto się od siebie odsunąć?”

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021, twarda okładka