Dzień dobry!

Witam was w kolejnym wpisie książkowym!

Piękną mamy zimę tej wiosny – im bliżej do tej radosnej i wyczekiwanej pory roku tym chłodniej a dziś nawet padał śnieg. Nie ma w tym raczej nic dziwnego, bo ostatnio co roku mamy to samo. Jednak chciałoby się już tego ciepełka, prawda?

Dzisiaj przychodzę do was z książką, która naprawdę może podgrzać emocje podczas czytania.

 

„Polscy władcy po ciemnej stronie mocy” Iwona Kienzel, Wydawnictwo Bellona

 

Autorka książki to znana pisarka i popularyzatorka historii, autorka ponad stu książek.
Lubi pisać o życiu wielkich Polaków w perspektywie ich zwyczajności, z ich wadami i zaletami, słabościami i dziwactwami.

 

Książki historyczne w naszej rodzinie to jedne z ulubionych typów literatury.

Zwłaszcza mój mąż jest ich wielkim fanem i w sumie muszę przyznać, że w znakomitej większości takie książki właśnie czyta.
Ja osobiście lubię sięgnąć od czasu do czasu po wartościową pozycję historyczną, mam swoje ulubione okresy zwłaszcza historii Polski o których lubię poczytać.
Książki z tego działu dedykowane młodszym czytelnikom lubimy też podrzucać naszym starszym dzieciom – zaczęły już na edukacji domowej historię i myślę, że takie żywe książki to znakomity sposób na ciekawą naukę historii a nie tylko bicie się z często nudnymi podręcznikami.

Ostatnio wpadła nam w ręce właśnie ta książka, a ponieważ królowie Polski to jeden z moich ulubionych historycznych tematów to chętnie po nią sięgnęłam.

Nasza historia pełna jest wspaniałych, wielkich władców opiewanych na kartach ksiąg i podręczników.
Tych niechlubnych staramy się pomijać, tuszować i wcale mnie to nie dziwi.
Myślę jednak, że samemu warto sięgnąć i trochę zagłębić się w temat królów i władców tak niepochlebnie ocenionych przez historię.

Z kart tej książki możemy dowiedzieć się o władcach ocenianych wyjątkowo negatywnie, o tych którzy działali samolubnie, egoistycznie, albo mieli słaby charakter.
Tych którzy działali na szkodę naszego państwa, osłabiając jego znaczenie, jego pozycję, czy wręcz dążąc do unicestwienia go.

Autorka wylicza tu takich władców jak Bezprym, Bolesław Krzywousty, Konrad Mazowiecki, Henryk Walezy, Stanisław August Poniatowski i inni.
Opisuje ich historię, próbując wybadać co nimi kierowało.
Czy były to złe pobudki, chore ambicje a może po prostu nieudacznictwo polityczne, błędnie podejmowane decyzje, brak wiedzy, trudne czasy.
A może niesłusznie negatywnie i srogo ich oceniamy?