Świetne książki przyrodnicze dla dzieci

Cześć kochani. Witam Was w kolejnym książkowym wpisie. Tym razem chciałam polecić wam cztery świetne książki przyrodnicze dla dzieci. Bardzo fajnie nam się sprawdzają w edukacji domowej do poszerzania wiedzy dzieciaków z zagadnień przyrodniczych.

Świetnie sprawdzą się dla starszych przedszkolaków, jeszcze bardziej w edukacji wczesnoszkolnej, nawet moja nastolatka korzystała z nich przygotowując się do egzaminu z biologi.

 

 

 

 

 

„Dlaczego rośliny rosną?” Marta Krzemińska

Wspaniałe kompendium wiedzy o roślinach, może spokojnie zastąpić książkę do przyrody a przy tym napisane jest w ciekawej dla dzieci formie pytań i odpowiedzi lub krótkich ciekawostek.
Każda strona i każdy temat bogato ilustrowane czy to obrazkami pokazującymi części składowe, czy zachodzące po sobie etapy i procesy czy po prostu przykłady roślin.

Znajdziemy tu takie tematy jak kiełkowanie, rośliny nagonasienne i okrytonasienne, kwiaty, jak powstaje owoc, owoce a warzywa, odżywianie się roślin, wszystko o korzeniach, łodygach, liściach itd, o roślinach wodnych, paprociach i wiele wiele innych.
Polecamy!

Wydawnictwo Wilga, twarda okładka, data wydania 2021, 56 stron.

 

 

 

 

 

„Potworne mikroby. Wszystko o przydatnych bakteriach i podłych wirusach” Marc Van Ranst i Geert Bouckaert, ilustracje Sebastiaan Van Doninck

Książka bardzo na czasie w dobie pandemii covid – 19 i a jakże o tych wirusach też w tej książce jest.
Naprawdę pozycja warta przeczytania, u mnie dzieciaki wysłuchały z chęcią, zainspirowała ich ta książka do poszerzania tematu, więc pozytywny ma wydźwięk.

Autorzy wprowadzają nas w świat bakterii i wirusów i udzielają odpowiedzi na często zadawane pytania: Dlaczego trzeba myć ręce przed posiłkiem? Czy koronawirus jest najgroźniejszym wirusem w historii? Czy bakterie mają płeć? Z jakimi wirusami ludzkość już sobie poradziła? Co to są antybiotyki? I tak dalej.

Książka napisana w formie, która bardzo się dzieciom podoba. Znajdziemy tu rozdziały z danymi tematami, zakończone testem wiedzy, który pokazuje jak dzieci słuchały, co zrozumiały i czy lubią bawić się w mikrobiologa.

Wydawnictwo Bis, twarda okładka, rok wydania 2020, 65 stron.

 

 

 

 

 

 

„Woda” Anna Skowrońska, opracowanie graficzne i ilustracje Agata Dudek i Małgorzata Nowak

To już druga książka z serii Wydawnictwa Muchomor, którą wam tu pokazuję, pierwszą był „Wiatr”, który spotkał się z dużym uznaniem mojego syna. Wobec czego postanowiliśmy kontynuować przygodę z tymi książkami i bardzo je wam polecamy.

Pięknie wydana, edukacyjna książka dla dzieci. Świetna nawet na prezent (ja uwielbiam obdarowywać ludzi książkami 🙂 )

To książka, w której głównym bohaterem jest Woda. Opowiada nam o sobie, zabiera w niezwykłą podróż, pełną treści, informacji, wiedzy ale też wizualizacji i rysunków pomocniczych. Można wiele się dowiedzieć np Jak powstała woda i czym jest, jakie ma właściwości. Jest rozdział o wpływie mórz i oceanów na klimat oraz o tym jak z wody zrobić prąd, jak ludzie wykorzystują wodę do podróży i transportu towarów. Jest temat na czasie o zaśmiecaniu i zatruwaniu wód oraz o tym jak samemu można o nią zadbać. Mnóstwo ciekawych tematów, rozwijających wiedzę i wyobraźnię dzieci. My już czaimy się na kolejną część, tym razem o ogniu bo czytaliśmy zapowiedzi.

Wydawnictwo Muchomor, twarda okładka, data wydania 2021, 63 strony.

 

 

 

 

 

 

„Pod wodą” seria Młodzi Przyrodnicy, Patrycja Zarawska, ilustracje Marta Kitka.

Mega ładnie wydana książka, zachwyciła mnie ta seria, choć nie ma tu twardej okładki i liczy niewiele stron. Wspaniałe, realistyczne a jednocześnie podobające się dzieciom ilustracje i to w książeczce za kilka dosłownie złotych.
Bardzo polecamy!
Z książki tej korzystała też moja nastolatka, przygotowująca się do egzaminu z biologi w 6 klasie – znalazła tu informacje i świetne ilustracje o rodzajach żab i wyglądzie ich skrzeku i kijanek w zależności od gatunku, o skorupiakach w tym raku i świetne ciekawostki o tym, że jaja nosi pod ogonem a potem małe raczątka przytwierdzone do nóg, o pijawkach kaczych, które żerują w ich przełyku lub wolu, o cierniku, który w wodzie buduje gniazdo i zaprasza do niego swoją rybią samicę.
Super książka!

Wydawnictwo Wilga, miękka okładka, data wydania 2021, 47 stron

 

 

 

 

 

„Ślady zwierząt” seria Młodzi Przyrodnicy, tekst Patrycja Zarawska, ilustracje Piotr Brydak

Druga książka z serii, która bardzo nam przypadła do gustu.
Bardzo ładnie wydana, za niewielkie pieniądze, pełna ciekawostek i wspaniałych ilustracji.
Przeznaczona dla dzieci w każdym wieku, w tym szczególnie tych rozpoczynających naukę samodzielnego czytania.
Łatwy tekst pisany dużą czcionką bardzo zachęca dzieci do samodzielnych prób czytelniczych, choć trzeba przyznać, że książka jest bogata w wiedzę i jednak tego tekstu trochę tu jest.
Zawarte informacje i opowieść jednak bardzo wciągają i dzieci mają zacięcie by historię tę poznawać.
U nas syn za pierwszym razem zaprosił mnie do wspólnego czytania, tak bardzo chciał wiedzieć co dalej. Czytaliśmy na zmianę po 10 stron.

Wydawnictwo Wilga, miękka okładka, data wydania 2021, 47 stron