Dzień dobry!

Młodzi czytelnicy i czytelniczki to wymagający odbiorcy. 

Z mojej perspektywy nie łatwo znaleźć do polecenia książki młodzieżowe, takie by odpowiadały na ich potrzeby.

A wy znacie książki które cieszą się sympatią nastolatków? Powieść przygodowa? Fantasy? Książka obyczajowa?

Dzisiaj 3  powieści HarperCollins dla młodzieży.

 

 

„Zaplątani w sieci” Elżbieta Jodko-Kula  208 stron

Książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 12 roku życia.

Jej główną bohaterką jest Ósmoklasistka Kamila, która jak się okazuje, zupełnie nie odnajduje się wśród rówieśników ze szkoły.
W domu też jest niewesoło. Jej mama wyjechała do pracy w Irlandii i dziewczyna mieszka tylko z babcią, która nie potrafi nawiązać relacji z wnuczką.
Jak się szybko okazuje Kamila jest ze swoimi zmartwieniami sama.
Na domiar złego po imprezie urodzinowej koleżanki z klasy w sieci zostaje opublikowany filmik pokazujący ją w bardzo złym świetle. Nastolatka staje się ofiarą szkolnego hejtu.
Dziewczyna z dnia na dzień zamyka się w sobie i coraz częściej świat realny zastępuje internetowym. Robi się opryskliwa dla otoczenia. Wagaruje, a potem barykaduje się w swoim pokoju i przestaje go opuszczać. Przegapia zapisy o liceum. Okłamuje mamę i babcię. Zaszyta w sieci boi się nawet wyjść do łazienki. Problem narasta. I teraz czy ktoś go zauważy i pomoże Kamili?

 

 

 

„Draka na Antypodach. Czytam, bo lubię” Katarzyna Ryrych 208 stron

Książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 8 roku życia.

To brawurowo napisana, pełna humoru współczesna powieść o dorastaniu.

Dla Kostka, Draki, Policjanny i Arta wakacje to czas wyczekanej beztroski, ale także zapowiedź nadchodzących zmian, o których jeszcze nie mają pojęcia. Tropią tajemnice, robią pranki i przy okazji odkrywają uczucia, które rodzą się miedzy nimi. Powoli stają się nastolatkami.

Książka nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z wydawnictwami Papilon, Literatura i HarperKids, pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów Konkursu – Fundacji PZU oraz Fundacji „AMF Nasza Droga”.
Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 346 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

 

 

„Formuła Elli. Czytam, bo lubię” Agnieszka Rautman-Szczepańska 192 strony

Główna bohaterka Ella wydaje się zwykłą nastolatką, a jednak, gdzie się pojawi, dzieją się dziwne rzeczy. W dzisiejszych czasach posądzenie kogoś o czary brzmi raczej niedorzecznie, ale… czy dziewczyna na pewno pochodzi z tego świata? Aby odkryć swoją tożsamość, dostrzec w sobie moc i nauczyć się żyć ze swoją odmiennością, Ella przemierzy krainy równoległe, pozna elfy i smoki, i przeżyje niezwykłe przygody, dzięki którym wreszcie zrozumie, że inny to znaczy wartościowy.
Świetnie napisana powieść fantasy o akceptacji samego siebie.
Książka nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

 

Po więcej informacji odsyłam was na stronę wydawnictwa.