Książki dla dzieci polecane w Styczniu – w tym roku chciałabym regularnie polecam Wam najlepsze książki jakie wspólnie z dzieci i jakie sama przeczytam.

Czytamy u nas bardzo dużo, książki uwielbiamy. Ja przy trójce dzieci (i czwartym w drodze) może mniej mam czasu ostatnio na osobiste lektury. Za to czytanie dzieciom kwitnie, bo teraz kiedy jesteśmy w systemie Edukacji Domowej mamy więcej chęci, możliwości i sposobności czytania i rozwoju w interesujących nas zagadnieniach 🙂

W cyklu comiesięcznych polecajek znajda się książki dla nastolatków, dzieci w wieku szkolnym i maluszków. Zapraszam do lektury i do zostawiania nam w komentarzach waszych propozycji książek, które warto przeczytać.

 

 

„Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” Peter Frankopan, ilustracje Neil Packer.

Przepięknie wydana książka: twarda okładka, niezwykłe, barwne ilustracje, mapy, bardzo ciekawe treści – idealna pozycja na prezent dla starszych dzieci (10-15lat).

To swojego rodzaju książka historyczna dla dzieci, pokazujące że nasza historia, historia świata to część naszego życia. To co była wpływało i wpływa na to co jest, na nasze obecne czasy. Młody czytelnik pozna bogatą mozaikę historycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych procesów, które ukształtowały i wpłynęły na świat w którym dziś żyjemy.

Autorem książki jest znany i uznany historyk Peter Frankopan, który w książce podejmuje trudną zadanie zaprezentowania dzieje ludzkości związane z Jedwabnymi Szlakami. Bardzo ciekawa jest tu perspektywa autora, który stwarza obraz historii z punktu widzenia ekonomicznego, nie  stricte historycznego do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

twarda okładka, data wydania 2020, Wydawnictwo Wilga

 

 

 

 

 

 

 

„Wybryki papryki i inne historie o warzywach” Anna Ficner – Ogonowska

Do sięgnięcia po ta książkę skłoniły mnie dwie rzeczy. Raz, że to historie o warzywach a wszelkie książki kulinarne i około kulinarne od razu są w kręgi moich zainteresowań 🙂 Dwa, że autorka jest mi dobrze znana, niejedną jej powieść przeczytałam. Tym razem to jej debiut jako literatki dziecięcej. Dużym walorem tej książki są też barwne i wesołe ilustracje, stworzone przez panią Sarę Szewczyk.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 2+

To krótkie rymowanki dla dzieci okraszone pięknymi obrazkami, wesołe, radosne, edukacyjne, czasem zabawne. Takie rozbrykane historyjki o warzywach. Dzieci uczą się je rozpoznawać, chętniej po nie sięgają, próbują. Z czasem i wierszyki zapamiętują. Zabawa połączona z nauką – coś co lubimy najbardziej.

Wydawnictwo Znak, twarda okładka, data wydania 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

„Pamiętnik 8 – bitowego Wojownika” cz3 „Podróż przez pustynię i cz4 „Witajcie w Endzie” Cube Kid

Ah ten Minecraft… Ostatnia obsesja moich dzieci.

Ale wiecie co? Każde zainteresowanie, choćby nam wydawało się najdziwniejsze czy najgłupsze musi wybrzmieć, musimy mu na to pozwolić. Jako rodzice możemy też starać się w mądry sposób nim kierować i przekłuwać go na złoto.

Ja wychodzę z założenia, że skoro jest temat i zainteresowanie nim, trzeba znaleźć książkę 😄 no i wierzcie, że dzieciaki po takim wspólnym jej zamawianiu, nie mogą się doczekać.

„Pamiętnik 8-Bitowego wojownika” – to seria komiksów, z którymi już młodsi, początkujący czytelnicy sobie poradzą. Wielka atrakcja zarówno dla wszystkich zwariowanych fanów Minecrafta, jak i wielbicieli komiksów.

Po przeczytaniu 1 i 2 części pod choinką, zamówione u Mikołaja znalazły się tom 3 i 4 z których dzieci miały ogromną radość!

Wydawnictwo Jaguar, miękka okładka, data wydania 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu”
Natalia Baranowska, Aleksandra Mizielińska , Daniel Mizieliński

Słuchajcie, ta książka jest niezwykła! Ja przepadłam! Po prostu mnie zachwyciła do tego stopnia, że nie mogłam nie włączyć jej do rodzinnej biblioteki, a przecież doskonalą okazją była świata – znalazła się pod choinką!

Niesamowite, bogate, zabawne ilustracje. Tekst super ciekawy i do tego o czym? O jedzeniu oczywiście! Zabiera nas w podróż kulinarną po całym świecie! Odwiedzamy dzięki niej 26 krajów ze wszystkich kontynentów. Możemy zapoznać się z marokańską ucztą, pływającym wietnamskim targiem czy innymi. Każdy kraj opisany został z punktu widzenia jedzenia ale dzięki tej lekturze przekonacie się, jak mocno jedzenie związane jest z historią, kulturą i przyrodą kraju, w którym powstało. I dowiecie się, jak przyrządzić proste i pyszne dania ze wszystkich stron świata. 

Wydawnictwo Dwie Siostry, twarda okładka, data wydania 2020.