Jak mrozić proziaki, sodaki, bułeczki, scones – ten wpis jest odpowiedzią na prośbę jednej z czytelniczek. Często na moim Instagramie na Stories pokazuję meal prep – jak przygotowuję posiłki w większej ilości i mrożę od razu część na później. Dostałam prośbę by pokazywać konkretnie jak to mrożę. Pierwsza okazja – upiekłam większą ilość proziaków (zwanych też sodakami) i od razu jak tylko wystygły część poszła do zamrażarki. Przygotowanie od razu większej ilości i zamrożenie jest bardziej oszczędne jeśli chodzi o zużycie prądu w piekarniku czy czasu jaki temu poświęcamy.

W ten sam sposób można mrozić bułki, scones, gofry i inne nieduże, śniadaniowe wypieki.

 

JAK MROZIĆ PROZIAKI, SODAKI, BUŁECZKI

  1. Bułeczki, które chcemy zamrozić muszą być całkowicie zimne – dlatego jeśli sami je pieczemy czy przynosimy ciepłe z piekarni – musimy pozostawić je do całkowitego wystudzenia.
  2. Bułeczki najlepiej mrozić od razu w dniu pieczenia / zakupu! Pamiętajcie, że w chwili rozmrożenia bułeczki będą taki jak w chwili zamrożenia, więc im świeższe zamrozimy takie będą po rozmrożeniu.
  3. Odpowiednia ilość proziaków umieszczamy piętrowo w oddzielnych woreczkach strunowych (ja używam ich wielorazowo), zamykamy lekko uciskając i wypuszczając powietrze.
  4. Tak przygotowane pieczywo wkładamy do zamrażarki.

 

JAK ROZMROZIĆ PROZIAKI, SODAKI, BUŁECZKI

  • potrzebne opakowanie pieczywa wyjmij z zamrażarki. Pozostaw bułeczki w opakowaniu / folii lub wyjmij z niej i zawiń w czystą ściereczkę kuchenną – nie zostawiaj mrożonego pieczywa bez niczego bo obeschnie.
  • Zostaw do rozmrożenia w lodówce (będą gotowe następnego dnia) lub w ciepłym miejscu np na blacie w kuchni – w ten sposób szybciej się rozmrozi.
  • rozmrożonego pieczywa nie można zamrażać ponownie!