syrop z pedow sosony

syrop z pedow sosony

Jak zrobić syrop z pędów sosny będzie tematem dzisiejszego wpisu.

Kiedy pytam ludzi czy stosują w swojej kuchni zioła, chwasty, kwiaty, dzikie rośliny, odpowiedzią którą najczęściej dostaję jest właśnie ta. Robię syrop sosnowy wiosną. Wy robicie?

Osobiście uwielbiam aromat drzew iglastych, posmak żywicy, syrop ten bardzo mi odpowiada nie tylko używany zgodnie z przeznaczeniem. Leczniczo stosuje się go w bólach gardła, kaszlu, chrypce ale z powodu jego wzmacniających odporność właściwości można go od czasu do czasu stosować w kuchni. Świetnie sprawdza się jako syrop do placuszków, naleśników, do lodów, do herbaty.

Pędy sosny zbieramy wczesną wiosną, kiedy pojawią się na iglakach. Pamiętamy by drzewa te były raczej tymi rosnącymi za miastem, z dala od zanieczyszczeń miejskich. Ważna rzecz – pamiętamy by nie ogacać za bardzo drzew bo pędy to młode gałązki – obrywamy, drzewo nie ma przyrostu. Należy rwać po kilka z różnych gałązek. Im mniejsze pędy, tym więcej mają smaku, aromatu.

 

 

pedy sosny

 

 

JAK ZROBIĆ SYROP Z PĘDÓW SOSNY

Składniki:

  • pędy sosny
  • cukier
  • opcjonalnie alkohol np wódka, rum

 

Wykonanie:

  1. Zaczynamy od zerwania z sosny pędów.
  2. Od razu jak przynosimy je do domu, na świeżo przerabiamy by nie wyschły, tracą wtedy cenne soki.
  3. Możemy, ale nie musimy zacząć od zamoczenia pędów na kilka – kilkanaście minut w alkoholu – to sprawi, że będą lepiej puszczać sok – w tym celu pędy umieszczamy w naczyniu i polewamy kilkoma łyżkami alkoholu.
  4. Przygotowujemy słoiki (wyparzone i suche) oraz cukier.
  5. Pędy układamy w słoiku warstwami (ja lubię pociąć je nożyczkami, lepiej puszczają sok), przesypujemy cukrem. Ostatnia warstwa w słoiku to cukier.
  6. Słoiki zakręcamy i ustawiamy na nasłonecznionym parapecie okna aż cukier rozpuści się w soku z pędów i otrzymamy syrop. Zajmuje to ok 1-2 tygodnie w zależności od pogody.

 

syrop z pedow sosony