Jak zrobić syrop z pędów sosny będzie tematem dzisiejszego wpisu.
Kiedy pytam ludzi czy stosują w swojej kuchni zioła, chwasty, kwiaty, dzikie rośliny, odpowiedzią którą najczęściej dostaję jest właśnie ta. Robię syrop sosnowy wiosną. Wy robicie?
Osobiście uwielbiam aromat drzew iglastych, posmak żywicy, syrop ten bardzo mi odpowiada nie tylko używany zgodnie z przeznaczeniem. Leczniczo stosuje się go w bólach gardła, kaszlu, chrypce ale z powodu jego wzmacniających odporność właściwości można go od czasu do czasu stosować w kuchni. Świetnie sprawdza się jako syrop do placuszków, naleśników, do lodów, do herbaty.
Pędy sosny zbieramy wczesną wiosną, kiedy pojawią się na iglakach. Pamiętamy by drzewa te były raczej tymi rosnącymi za miastem, z dala od zanieczyszczeń miejskich. Ważna rzecz – pamiętamy by nie ogacać za bardzo drzew bo pędy to młode gałązki – obrywamy, drzewo nie ma przyrostu. Należy rwać po kilka z różnych gałązek. Im mniejsze pędy, tym więcej mają smaku, aromatu.
JAK ZROBIĆ SYROP Z PĘDÓW SOSNY
Składniki:
- pędy sosny
- cukier
- opcjonalnie alkohol np wódka, rum
Wykonanie:
- Zaczynamy od zerwania z sosny pędów.
- Od razu jak przynosimy je do domu, na świeżo przerabiamy by nie wyschły, tracą wtedy cenne soki.
- Możemy, ale nie musimy zacząć od zamoczenia pędów na kilka – kilkanaście minut w alkoholu – to sprawi, że będą lepiej puszczać sok – w tym celu pędy umieszczamy w naczyniu i polewamy kilkoma łyżkami alkoholu.
- Przygotowujemy słoiki (wyparzone i suche) oraz cukier.
- Pędy układamy w słoiku warstwami (ja lubię pociąć je nożyczkami, lepiej puszczają sok), przesypujemy cukrem. Ostatnia warstwa w słoiku to cukier.
- Słoiki zakręcamy i ustawiamy na nasłonecznionym parapecie okna aż cukier rozpuści się w soku z pędów i otrzymamy syrop. Zajmuje to ok 1-2 tygodnie w zależności od pogody.
Jak go przechowywać?
przecedzamy do nowego słoiczka (choc ja lubię jak zostają pędy, które polewając dania zjadam), zakręcamy i przechowujemy w chłodnym, ciemnym miejscu.
Po zlaniu syropu można jeszcze zalać np. wódką, odstawić na 4 tygodnie i powstanie pyszna nalewka o również leczniczych właściwościach.
super pomysł – dziękuję!
Wygląda apetycznie, przepis również nie wydaje się być skomplikowany. Zapisuje i spróbuje swoich sił
Podoba mi się wiec będziemy próbować
Muchas gracias.
bardzo lubię twoje polecajki!
Miłego dnia
Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂
Zapowiada się super.
Coś cudownego 😍