Makaron z brokułem BLW – to moja propozycja dania dla niemowlaków, pierwsza obecnie przy trzecim moim dzieciaczku a kolejna na blogu, bo to już trzeci sezon przepisów dzieciowych.

BLW – Baby Led Weaning a po polsku Bobas Lubi Wybór to metoda rozszerzania diety niemowlaków poprzez podawanie im takich pokarmów, które same, swoją rączką włożą do buzi. W kolejnych wpisach zapewne będę więcej pisać na temat tej metody oraz tego jak ona u nas się sprawdza. Na razie zapisuję przepis na makaron z sosem brokułowych, który bardzo przypadł mojemu dziecku do smaku i z którym fajnie sobie radzi.

Brokuł w postaci sosu mogą jeść już najmłodsze niemowlaki po 4 czy 6 miesiącu. Makaron to bardziej kwestia gotowości dziecka do gryzienia i połykania większych kawałków bez zakrztuszenia. Jeśli więc wasze pociechy sobie radzą to śmiało!

 

 

PRZEPIS MAKARON Z BROKUŁEM BLW

Składniki na makaron z brokułem blw:
 • garść dobrego jakościowo makaronu najlepiej z pszenicy durum, najlepiej ekologicznego; forma makaronu też jest ważna, tak by dziecko łatwo mogło chwycić go w rączkę – proponuję fusilli lub penne
 • kilka różyczek brokuła świeżego lub mrożonego
 • pół łyżeczki masła lub dobrego jakościowo oleju np kokosowego lub rzepakowego

 

Jak zrobić makaron z brokułem blw:
 1. Zaczynamy od umycia brokuła.
 2. Potem brokuła gotujemy albo we wrzątku (nie solimy! Warto nie serwować dzieciom w przyszłości choroby nadciśnienia i nie solić do roku! Potem ograniczać sól by układ pokarmowy miał szansę dojrzeć). Zobacz poradnik Jak ugotować brokuła.
 3. Następnie ugotowanego brokuła miksujemy na gładki mus z odrobiną tłuszczu – można dodać też łyżeczkę wody z gotowania brokuła.
 4. Teraz ważna PORADA: jeśli brokuła wyszło sporo – ten sosik możemy zamrozić sobie w foremkach na kostki lody na później.
 5. Potem gotujemy makaron wrzucając go na wrzątek bez solenia. Ważne by ugotować ten makaron tak by był miękki i dziecko łatwo mogło go rozgnieść dziąsełkami. Ale tak by się nie rozpadał, by było jak go chwycić.
 6. Finalnie makaron mieszamy z sosem brokułowym i podajemy.
 7. PORADA: przy maluszkach dopiero zaczynających jeść makaron można taki makaronik przekroić na pół lub na trzy części i wyłożyć na blacie przed dzieckiem.
 8. PORADA: makaron świeżo wykonany po wystudzeniu przechowujemy w pojemniku zamykanym najlepiej szklanym w lodówce do dwóch dni. Z tego pojemnika bierzemy kilka makaronów i dopiero podgrzewamy, dajemy dziecku. Nie podajemy i nie podgrzewamy całości by zabezbieczyć przed przedostawaniem się do dania bakterii a przez to przed szybszym psuciem.