Jak ugotować brokuły?

 

 

 

 

 

Jak ugotować brokuły idealnie? Tak by były miękkie i nie rozpadały się a przede wszystkim by pozostały pięknie zielone i apetyczne?

Oto moje sprawdzone sposoby, jeśli macie jeszcze jakieś cenne wskazówki do dodania, nie wahajcie się zapisać ich w komentarzach 🙂

 

 

Kupowanie brokułu:

 

 1. Wybierajmy świeżego, zielonego, jędrnego brokuła, takiego którego kwiaty są jeszcze ściśle zamknięte (są pączkami a nie przekwitłymiopadającymi kwiatkami) i ciemno zielone. Różyczki powinny być zwarte a liście brokułu bez żółtych odbarwień.

 

 

 

Przygotowanie brokułu:

 1. Brokuła kroimy w różyczki mniej więcej tej samej wielkości.

  Łodygę brokuła również możemy zjeść, warto ją obrać ze zgrubiałej skórki i pokroić w słupki – jest smaczna, chrupiąca i w smaku trochę przypomina kalarepkę.

 2. Różyczki brokuła wrzucamy na kilka minut do miski z zimna wodą i łyżką octu (pozbawi on wszelkich żyjątek, które mogłyby w warzywie mieszkać płuczemy pod bieżącą wodą.

 

 

 

Brokuły gotowane w wodzie:

 

 1. W garnku zagotowujemy sporą ilość wody, którą solimy i doprawiamy odrobiną cukru (na 2,5l wody płaska łyżeczka soli i spora szczypta cukru).

 2. Na wrzątek wrzucamy umyte różyczki brokuła. Warzywa gotujemy ok 5-7 min (liczone od momentu aż woda zacznie wrzeć).

 3. Ugotowane brokuły wyjmujemy łyżką cedzakową lub wylewamy na durszlak i od razu wrzucamy do miski z bardzo zimną wodą na ok 1 minutę  potem odcedzamy i zostawiamy na sicie – tak zahartowane brokuły zostaną intensywnie zielone.

 

 

 

Brokuły gotowane na parze:

 

 1. W garnku zagotowujemy niewielką ilość wody.

 2. Wcześniej przygotowane i umyte różyczki brokuła kładziemy na metalowym sicie i umieszczamy na garnku z gotująca się wodą, przykrywamy przykrywką.

 3. Gotujemy na parze ok 7-10 minut. Po tym czasie brokuły wrzucamy do zimnej wody na minutę dla zahartowania i odsączamy na sicie.

 

 

 

 

Jak ugotować brokuły?

 

 

 

 

 

 

Może Cię też zainteresować:

 

Jak wekować zupy w słoiku  Jak wekować zupy w słoiku

 

jak myc warzywa i owoce  Jak oczyścić warzywa i owoce z pestycydów – poradnik

 

kasza rodzaje  Kasza – jej rodzaje i zastosowanie

 

Jak wyczyścić przypalony garnek?  Jak wyczyścić przypalony garnek? – 5 sposobów

 

Jak oszczędzać w kuchni #1 – punkt wyjścia i kilka ciekawostek co zamrażać   Jak oszczędzać w kuchni #1 – punkt wyjścia i kilka ciekawostek co zamrażać