top_10_ksiazki

top_10_ksiazki 

 


 

Akcja była prosta.

Poprosiłam dzieci by wybrały po 5 ulubionych obecnie książek.

I rzeczywiście szybko otrzymałam odpowiedz.

Do ręki dostałam top 10 książek najchętniej czytanych, wertowanych i oglądanych w tym miesiącu.

5 z nich to ulubieńcy trzylatka a kolejne 5 to tytuły lubiane przez siedmiolatkę. 

 

Jakie tytuły były top dla waszych pociech w styczniu?

A jaką książkę wam udało się przeczytać już w tym roku?

 

 

 

 

„Kliknij mnie” Salina Yoon

Zacznę od książek trzylatka.

Synek wybrał jako ulubieńca tego miesiąca książkę „Kliknij mnie”.

W ogóle moje dzieci mają słabość do książek typu naciśnij mnie, kliknij mnie, kto się schował, w których słuchają i śledzą przygody bohatera, ale też wciskają namalowane kropki, ścierają rączką, trzęsą książką, wypowiadają zaklęcia.

Taka książka to oprócz historii, świetna zabawa.

Po kilku czy kilkunastu czytaniach na życzenie, trzylatek sam już sobie ogląda i sam sobie recytuje treść 🙂 a więc plus dodatkowo taki, że trenuje i rozwija pamięć i wyobraźnię przy okazji też!

 

Wydawnictwo Babaryba

kliknij mniekliknij mnie  

 

  

„Kajtek, uważaj!” Jennifer Berne

Muszę przyznać, że wcale mnie nie dziwi wybór synka tej pozycji do top piątki.

Sama stałam się jej wielką fanką.

Zabawna, interesująca, świeża, nieoczywista historia małego szpaka Kajtka.

Kajtek uwielbiał czytać książki (można wręcz powiedzieć, że ten szpak był molem książkowym), lecz kiedy raz po raz na coś wpadał, albo czytał o fokach chcąc o smokach, pani bibliotekarka poradziła mu wizytę u okulisty. Okazało się, że Kajtek musi nosić okulary.
Mały szpak nosząc nowe okulary, zachwycony był wyrazistością świata aż do czasu, kiedy spotkał znajomych… a ci zaczęli go wyśmiewać…

Jak ta historia się skończy? Szczęśliwie! Koniecznie przeczytajcie.

Polecam jako punk do rozmów z dzieckiem o wyśmiewaniu, kompleksach i życiu w społeczeństwie przedszkolnym czy szkolnym.Wydawnictwo Prószyński i S-ka

data wydania 2017

Kajtek_uwazaj

 

kajtek

  

 

 

„Mikołajek – niczego się nie boję”

Nowe, nie publikowane opowiadania. Na podstawie książek Gościnny’ego i Sempego.

Mikołajka uwielbiamy rodzinnie. Również najmłodszy czytelnik naszej gromadki sobie go upodobał.

Wpadła mi w ręce ta książeczka a synek po obejrzeniu zawartości stwierdził, że to będzie jego książka.

Miałam trochę obawy czy trzylatek będzie w stanie skupić uwagę na książce w której mamy już dużo tekstu w stosunku do obrazków, ale jak najbardziej! Ma ogromną frajdę z czytania rozdziałami mu tej książki przed snem.

W książeczce znajdziemy 4 opowiadania: Niczego się nie boję, Kto się boi doktora?, Zielona szkoła i Co za wstyd.

U nas hitem jest pierwsze opowiadanie, bo jednym z jego głównych bohaterów jest pająk, a tymi owadami moje dzieci się fascynują 🙂

Pająk wiadomo swoim pojawieniem się wywołuje zawsze sporo zamieszania i krzyków ale Mikołajek dzielnie jako jedyny stawia mu czoło ( a właściwie rękę, którą przenosi owada w bezpieczne miejsce do ogrodu).Wydawnictwo Znak

data wydania 2017

126 stron

mikolajek

 

mikolajek

  

 

 

 

„Koparki, traktory, samochody” Frank Littek i Jorg Hartmann

Od dłuższego czasu mój synek przejawia duże zainteresowanie maszynami, pojazdami, samochodami, konstrukcjami więc jak tylko ukazał się ten tytuł w naszej ulubionej serii wydawniczej „Mądra Mysz” koniecznie musieliśmy ją mieć w naszych zbiorach.

Jak widać podoba się skoro została wybrana jako ulubieniec stycznia 🙂

Książka ma wiele atutów – niewielką formę i wagę, niską cenę a przede wszystkich treść napisaną w prosty sposób, przystępny dla maluchów a jednocześnie rzeczowy i edukacyjny.

Znaleźć tu możemy informacje o tym jak działa silnik samochodu, jak działają takie maszyny jak kombajn, koparka, buldożer. Skąd wodę czerpie samochód straży pożarnej, jak zbudowany jest samochód ciężarowy.

Wszystkie te informacje poparte są odpowiednimi ilustracjami, które pomagają dziecku zrozumieć temat.Wydawnictwo Media Rodzina

data wydania 2016koparki

 

koparka

 

  

 

 

„Gdy smok się wprowadza” Jodi Moore i Howard McWilliam

Co się dzieje gdy ktoś lubi smoki? No pewnie, że się z nimi przyjaźni! No pewnie, że zaprasza je do zabawy i dzieli się z nimi drugim śniadaniem i ciasteczkami.

A co się dzieje kiedy Chłopiec buduje wspaniały zamek z piasku na plaży? Oczywiście, że wprowadza się do niego smok!

Tak więc Chłopiec i smok tworzą duet, który nie ma czasu na nudę.

Chłopiec i smok stawiają czoła falom, pieką pianki na smoczym ogniu, robią bańki w lemoniadzie i zjadają kanapki z masłem orzechowym (nawet te, które miały być dla siostry…).

Od czego w końcu jest wyobraźnia!

Książka w fajny sposób pokazuje, że nawet zabawy w pojedynkę mogą być fascynującą przygodą!Wydawnictwo CzyTamsmok 

smok

 

 

 

 

 

 

„Królik Iluzjonista i Festiwal Sztuk Magicznych” Patricia Geis

Każdy z nas jako dziecko bawił się w magika, który zna sztuczki a la David Copperfied lub choćby wyciąga fanty z kapelusza.

Każdy z nas zapewne próbował karcianych sztuczek lub choćby czytał Harrego Pottera 🙂

Królik iluzjonista to książka i dla dzieci i dla dorosłych.

To książka, której bez wahania moja siedmiolatka dała zaszczytne miano ulubienica miesiąca.

Patricia Geis stworzyła świetną książkę, która zajmuje na godziny i od której można dostać oczopląsu.

W książce zebrane są przeróżne optyczne złudzenia i sztuczki, ilustracje, które po wypełnieniu wskazówek autorki w magiczny sposób poruszają się, kręcą, zmniejszają, zwiększają lub przemieszczają.

Już kilkulatek z łatwością poradzi sobie z zadaniami a nagroda będzie wielka radość i niezwykły efekt w postaci magicznej iluzji.Wydawnictwo IUVI

data wydania 2016któlik

iluzja

 

 

 

 

 

 

„Królewny z Biblii – prawdziwe historie biblijne o królewnach Pana Boga” Carolyn Larsen

Każda dziewczynka chce być królewną. Każda dziewczynka uwielbia opowieści o królewnach, dlatego polecamy tą lekturę!

To zbiór prawdziwych historii biblijnych o królewnach Pana Boga: o Ewie – pierwszej królewnie, o Sarze – zaskoczonej królewnie, o Rut – lojalnej królewnie, o Marii Magdalenie – nawróconej królewnie, o Elżbiecie – wyróżnionej królewnie, o Marii – matce Jezusa – posłusznej królewnie i wiele wiele innych.

Opowieści napisane są prostym językiem, krótko i treściwie. Przybliżają historie Biblii.

Książka jest ładnie wydana, w twardej okładce, z prawdziwie bajkowymi ilustracjami zachwycającymi każdą małą królewnę.Wydawnictwo Dreams

data wydania 2016

 

królewna

królewna

  

 

 

 

„Jesień w klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce”  Tomasz Szwed

Moja córeczka uwielbia książki o zwierzętach, o tych domowych i o tych leśnych czy dzikich. Sama wiele czyta o przygodach kotków, psów, koni, fok ale także o żubrach, ryjówkach i wielu innych.

Klinika Małych zwierząt w Leśnej Górce bardzo przypadła jej do gustu, niektóre fragmenty czytała mi głośno bo ją poruszyły, niektóre rozdziały ja jej czytałam przed snem, bo niecierpliwie chciała wiedzieć co dalej.

Pozytywnie zaskoczyło mnie w tej książce rozwinięcie tematu medycyny idące dalej już niż w książkach dla dzieci. Z opowieści dowiemy się np. co to są neurony, ścięgna, torebki stawowe, sala operacyjna, instrumentariuszka, gabinet zabiegowy itd.

Historie są ciekawe, mają mądre przesłania, napisane są dużą czcionką co sprawia, że dzieci chętnie same książkę czytają.Wydawnictwo Bis

108 stronklinikaklinika

  

 

 

„Lubię szkołę” Marcin Przewoźniak

„Lubię szkołę” to kolejna książka w naszej kolekcji z serii „Wiem i potrafię” Centrum Edukacji Dziecięcej wydawnictwa Publicat (a czaimy się już na następną – podróżniczą).

To seria, która skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym, ciekawych świata, lubiących poznawać dogłębnie tematy, szukających ciekawostek i odpowiedzi na łatwiejsze i trudniejsze pytania.

Książka „Lubię szkołę” będzie dobra lekturą zarówno dla dziecka, które rozpoczyna naukę w szkole czyli przyszłego pierwszaka jak i dla uczniów klas początkowych.

W zabawny sposób tłumaczy co w szkole piszczy kogo w niej można spotkać ale tez podejmuje trudniejsze tematy jak: Nie boję się uczniów starszych klas, Nie daje się wykorzystywać, Nie zbieram uwag do dzienniczka, Pilnuję swoich rzeczy, Pomagam i proszę o pomoc, Opowiadam w domu o szkole.

W książce znajdziemy też rozdziały o obchodzeniu urodzin w szkole czy pomysły na szkolne figle i żarty.Wydawnictwo Publicat

 

szkola

 

szkola

 

 

 

 

 

 

„Legendy warszawskie” Marta Dobrowolska – Kierył

Lubię legendy, dlatego wybierając książki do czytania dzieciom przed snem, często po nie sięgam (by tez mieć przyjemność z lektury 🙂

Mamy w zbiorach legendy polskie i legendy różnych nacji, mamy też legendy warszawskie, bo są nam szczególnie bliskie ze względu na miejsce zamieszkania.

Ta książka to zbiór czterech legend – dwóch tych najbardziej popularnych – O Warsie i Sawie (od których pochodzi nazwa  stolicy) oraz o Warszawskiej Syrence ( która jest w herbie miasta) i dwóch tych może odrobinę mniej – O Złotej Kaczce (z lochów zamku na Tamce, sypiącej bogactwem) i O Bazyliszku (groźnym smoku warszawskim).

Legendy są opowiedziane współczesną polszczyzną, tak że przyjemnie i ze zrozumieniem ich się słucha dzieciom, są też ciekawie zilustrowane, co dodatkowo dodaje książce smaczku.Wydawnictwo RM

data wydania 2016legendy

 

legendy