10 książek, które lubią moje dzieci i bardzo chętnie oraz często do nich wracają.
Z obserwacji widzę, że dzieci przechodzą takie fazy fascynacji książkami. Jest czas, kiedy czytają lub chciałyby by im czytać ciągle coś nowego. A jest czas kiedy w kółko i ciągle dzieci chcą „wałkować” to samo, w międzyczasie również na własna rękę sobie książeczkę oglądając, kartkując i poczytując.
Zrobiłam tu małe zestawienie 10 książek dla dzieci do których chętnie wracamy – myślę, że taki spis może być inspirujący przed świętami, bo nie ma nić fajniejszego niż książka w prezencie 🙂
Do jakich książeczek chętnie wracają wasze dzieci?
„Anatomia farmy – ciekawostki z życia na wsi” Julia Rothman
Musze przyznać, że Anatomia Farmy to książka, do której ja sama osobiście lubię wracać – siąść i pooglądać sobie, poczytać.
Anatomia farmy to niesamowita książka! To obrazkowy, ilustrowany przewodnik o życiu na wsi pełen obrazków, rysunków, diagramów, przekrojów, wykresów i wyliczeń.
Książka podzielona jest na 7 rozdziałów: 1. Aby obrodziło – w którym znajdziemy wszystko o glebie, polach, płodozmianie, przewidywaniu pogody, kompostowaniu itd. 2 W stodole – z którego dowiemy się o rodzaju stodół i ich elementach jak dachy, drzwi, wieżyczki. O ptakach je zamieszkujących, karmnikach, ogrodzeniach; 3 Narzędzia pracy – wiele informacji o ciągnikach rolniczych i ich częściach, budowie kombajnu i innych maszyn rolniczych oraz o tym co kryje szopa na narzędzia; 4 Zasianie ziarna – mnóstwo informacji o roślinach i ich odmianach, o uprawie warzyw, zbóż, owoców, o sposobach ich przechowywania oraz złych i dobrych owadach; 5 Kozy, owce i inne zwierzęta to rozdział nasycony informacjami o zwierzętach w gospodarstwie, ich budowie, rasach ich życiu np. jak się doi krowy albo jak działa żołądek krowy, jak strzyże się owce, jak zbudowany jest ul; 6 Wiejska biesiada to moc obrazkowych wiadomości o wiejskiej kuchni, jadalnych kwiatach, nożach rzeźnickich, produkcji sera czy chleba, peklowaniu, wekowaniu, przechowywaniu; 7 Kręć się, kręć, wrzeciono czyli wiele o naturalnych barwikach, o przędzeniu, robieniu chodników, produkowaniu świec.
Ta książka to super pomysł na prezent dla dziecka w każdym wieku. Bardzo polecamy !
Wydawnictwo Entliczek
miękka okładka
cena z okładki 45zł
220 stron
wydanie z 2015r
12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci
To książka, która powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce, to książka idealna na prezent dla dziecka. To książka, która jest znakomitym pretekstem czy też wstępem do rozmowy z dzieckiem o ważnych aspektach życia – prawach.
Każdy rozdział to opowiadanie na temat jednego z praw. Przeczytamy tu o prawie do równouprawnienia, prawie do utrzymywania kontaktu z rodzicami, prawie do wyrażania swoich poglądów, opinii czy emocji, prawie do prywatności, prawie do informacji, prawie do życia bez przemocy, prawie do adopcji, prawie do opieki lekarskiej, prawie do właściwych warunków i godnego życia, prawie do nauki, prawie do odpoczynku, prawie do ochrony przed wyzyskiem.
Książka napisana jest w ciekawy sposób, opowiada najczęściej dziecięce historie, jest zabawna, niebanalna, prosta, bez zadęcia i patosu.
Wśród autorów wielu z naszych ulubionych m.in: Ewa Maria Letki, Joanna Krzyżanek, Anna Onichimowska, Renata Piątkowska, Zofia Stanecka itd.
Wydawnictwo Publicat
Centrum Edukacji Dziecięcej
twarda okładka
cena z okładki 29,90zł
128 stron
Cała Polska czyta dzieciom. Najpiękniejsze opowieści.
To opowieści do których często wracamy przed snem, bo bardzo lubiane są przez moją córeczkę.
Książka zawiera cztery opowiadania : „Biuro Zagubionych zabawek” Iwony Czarkowskiej, „Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia” Grażyny Bąkiewicz, „Misiostwo świata” Grzegorza Janusza, „Opowieść o Błękitnym Psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci” Beaty Majchrzak.
To książka niezwykła, bo każda z tych opowieści wygrała w konkursie literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod patronatem Ministra Kultury i Polskiej Sekcji IBBY ze względu na najwyższy standard literatury dla dzieci, wysoki poziom literacki i etyczny.
Polecamy!
Wydawnictwo Publicat Papilon
Twarda okładka
cena z okładki 39,90zł
306 stron
„Serce za serce czyli co to znaczy kochać” ks. Jan Twardowski
To już trzecia książka księdza Jana Twardowskiego na półeczce mojej córki – dwie wcześniejsze o których również na blogu pisałam to „Wielkanocne idą święta” i „Święta dobrych życzeń”.
Lubię i cenie twórczość księdza poety i sama mam w swoich zbiorach kilka tomów jego poezji, dlatego chętnie podsuwam swoim dzieciom jego książki dedykowane najmłodszym.
Bardzo podoba mi się pomysł Wydawnictwa Św Wojciecha by pogrupować tematycznie Twardowskiego dzieła dla dzieci. Chętnie okresowo sięgamy z córeczką po wielkanocne wiersze, albo te skłaniające do refleksji o Bożym Narodzeniu. Tym razem, można książkę byłoby przypisać do okazji jaką są Walentynki, ale nie należy tak jej szufladkować, ponieważ temat miłości jest bardzo uniwersalny.
Wiele tu opowiadań i wierszy o miłości do Boga i Boga do ludzi, o miłości do rodziców i rodziców do dzieci, o miłości do bliźniego, o miłości koleżeńskiej, o miłości do zwierząt, do przyrody. Twórczość Twardowskiego jest naszpikowana żarcikami, ale też poradami, morałami czy po prostu trafnymi wnioskami obserwatora rzeczywistości.
Wydawnictwo Święty Wojciech
twarda okładka
cena z okładki 32, 90zł
127 stron
„Ilustrowany słownik przysłów”
Czy w dobie komputerów kolekcjonowanie słowników ma jeszcze sens?
Zapewne to kwestia gustu. Ja uwielbiam słowniki! Zaczęłam je zbierać jeszcze w liceum z ciułanego kieszonkowego i mam ich w swojej biblioteczce ładną kolekcję.
Już spory czas temu zaczęłam uczyć korzystać właśnie ze słowników moją córeczkę. Bardzo lubi słownik angielski dla dzieci, często zagląda do słownika wyrazów obcych dla dzieci, jako że jest w drugiej klasie, używa też do lekcji słownika ortograficznego. Ostatnim naszym nabytkiem dla niej był Ilustrowany Słownik przysłów, z którego często korzysta i który migruje z nią po domu a ja potem zbieram go albo z kuchni, albo z pokoju albo z którejś łazienki 😉
Dzieci od 6 lat zaczynają interesować się przysłowiami, powiedzonkami, wyrażeniami frazeologicznymi, chcąc nie tylko zrozumieć co do nich mówimy, ale również zacząć używać, odkryć dla siebie, zapamiętać. Poniższy słownik ma wiele ciekawych przysłów a do każdego wytłumaczenie zagadnienia i przykładową scenkę jego użycia. Niektóre są też zilustrowane. Przysłowia ułożone są w słowniku w kolejności alfabetycznej a alfabet znajduje się na marginesie każdej strony, to również jest doskonałym ćwiczeniem z alfabetu dla dziecka.
Wydawnictwo Greg
twarda okładka
175 stron
data wydania 2015
Zofia Stanecka „Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach”, „Rycerzem być. Jak się ubrać i zachować w różnych sytuacjach”
Twórczość Pani Zofii Staneckiej bardzo sobie cenimy, a stworzona przez nią Basia jest jedną z ulubionych bohaterek książkowych mojej córki.
Z zaciekawieniem więc sięgnęliśmy po nowe książki tej autorki i spotkały się one u nas z dużym uznaniem. „Damą być”, „Rycerzem być” to krótkie poradniki savoir vivre dla dzieci, napisane z humorem, lekko, przyjemnie no i z nutą dydaktyzmu.
Każda z książeczek ma swoich bohaterów – dwie siostry Julę i Polę, które poznajemy w takich sytuacjach jak wyjście do teatru, na urodziny, wyjazd w góry, nocowanie poza domem i czytamy o ich zachowaniu bliskim bądź dalszym temu co przystoi damie.
Poznajemy też Marcela, który chodzi do pierwszej klasy i chce zostać rycerzem. Z książki dowiadujemy się jak można zostać rycerzem w dzisiejszym świecie i jak się zachować np w kinie, na uroczystości ślubu, na basenie czy wycieczce rowerowej.
Wydawnictwo Egmont
twarda okładka
po ok 70 stron
data wydania 2016
„Turlututu gdzie jesteś” Herve Tullet
Wiecie co Wam powiem – chyba nigdy nie przestanę się dziwić, co takiego dzieci widzą w książkach z bazgrołami, że tak bardzo je kochają…
Herve Tullet jest mistrzem bazgrołów, a moje dzieciaki go uwielbiają!
Ja sama nie wiem czy nie powinnam go raczej znienawidzić kiedy moje dziecko po raz dwudziestotysięczny pragnie przeczytać książkę „Turlututu gdzie jesteś” i to 5 razy pod rząd…
Najlepsze jest to, że mój trzylatek zna ją już na pamięć, ale uwielbia (pokazywałam Wam nagrania z jego recytowania na InstaSnapie).
Co Wam jeszcze mogę napisać? Ostatnio kupowałam w necie kilka par butów i przyszły mi w wielkim kartonie. Henio powiedział, że on jest Turlututu i zaraz się schowa do tego kartonu i że mam go uwolnić wypowiadając zakręcie „Lakata”. Więc skoro nawet bawi się w bohaterów tej książki pełnej bazgrołów to chyba ją lubi 🙂
Polecamy !
Wydawnictwo Babaryba
twarda okładka
48 stron
„Rok z Kubą i Bubą” Grzegorz Kasdepke
Pomysł na tą książkę, przyniosła moja córeczka ze szkoły. W któryś dzień Pani poleciła im by przynieśli na lekcję swoje ulubione książki. Lila wtedy wróciła ze szkoły i mówiła, że jej kolega miał super książkę Kuba i Buba i że ona koniecznie też chce. Na potrzeby czytelnicze dzieci zawsze staram się reagować, by podtrzymywać w nich nasze rodzinne zamiłowanie do książek i czytania – tak staliśmy się posiadaczami Roku z Kubą i Bubą.
Muszę przyznać, że sama jestem książką oczarowana. Oprócz opowieści i historii bliźniaków rozrabiaków, którzy mają tysiąc pomysłów dziennie, książka zawiera porady językowe (wyjaśnia znaczenie trudniejszych słów albo poprawne ich użycie), przepisy kulinarne dla dzieci (np pieczone jabłka Kuby i Buby), propozycje zabaw, gier, ćwiczeń gimnastycznych i prac plastycznych (np. sylwestrowe maski Kuby i Buby).
Ciągle do niej wracamy. Bardzo polecamy!
Wydawnictwo Literatura
twarda okładka
240 stron
„Urodziny Alberta” Gunilla Bergstrom
Uwielbiam szwedzką literaturę dla dzieci i doceniam szwedzką szkołę pisarską dla dzieci. Ilustracje tych książek też są zawsze ciekawe, nie takie słodko-nadmuchane, ale inne – kreatywne. Bardzo lubię m.in wydawnictwo Zakamarki, które wydało wiele wspaniałych szwedzkich książek (pokazywałam je tu i tu i tu).
Albertem właśnie zaczęło żyć drugie dziecko w naszej rodzinie. Kilka lat temu Lila uwielbiała te książki, teraz mój synek uwielbia bohatera. A co najlepsze – lubią pójść do biblioteki, nawypożyczać 7 czy 8 sztuk tego i robić sobie seans na dywanie – kiedy to siostra czyta bratu albo brat kartkuje i opowiada co widzi na obrazkach siostrze.
Albert to przedszkolak, mieszkający z tatą i kotem. Każda z tych postaci jest bardzo specyficzna i charakterystyczna. Albert jak każdy przedszkolak ma problemy z zasypianiem, jest rozkojarzony i lubi się grzebać, szczególnie przed wyjściem do przedszkola, zadaje mnóstwo pytań, ma mnóstwo niesamowitych pomysłów. Tata Alberta jest bardzo miły i ma anielską cierpliwość, szczególnie kiedy czeka rano aż Albert wygrzebie się do przedszkola albo kiedy odpowiada na mnóstwo pytań swojego synka.
„Urodziny Alberta” to książka, której tematem przewodnim jest to co dzieci lubią najbardziej 🙂 Albert też bardzo czeka na swoje szóste urodziny, chce zaprosić mnóstwo przyjaciół i zorganizować przejęcie. Obmyśla zabawy. Z pomocą przychodzi im ciocia Fela, która zamienia się w organizatorkę przyjęcia i mistrza cukiernictwa w wypiekaniu nie tortu a tortów.
Polecamy!
Wydawnictwo Zakamarki
wiek 3+
data wydania 2016
twarda okładka
32 strony
„Maszyny i pojazdy w mieście” Monika Wittmann i A. Steffensmeier
Na koniec mojego wpisu, zostawiłam sobie książeczkę z serii „Mądra Mysz” wydawnictwa Media Rodzina. Pisałam o serii już wielokrotnie na blogu, bo książeczki kolekcjonujemy od dobrych kilku lat. Moja córeczka uwielbia i ma chyba wszystkie części Zuzi. Mój synek kontynuuje upodobanie córki do tych książeczek i upomina się o kolejne części Maksa, albo tych z serii o maszynach i pojazdach, zawodach.
Bardzo udana seria, która cały czas jest przez wydawnictwo kontynuowana i coraz to nowe tematycznie książeczki się ukazują. Cenimy i polecamy!
„Maszyny i pojazdy w mieście” to najnowsza sztuka w kolekcji synka. Mały przejawia duże zainteresowanie pojazdami, dlatego ta pozycja bardzo przypadła mu do gustu. Ciągle ją wertuje, prosi by mu czytać a potem zadziwia babcie i ciocie pokazując maszyny na ulicy i opowiadając o nich swoją trzyletnią, troszkę sepleniącą po dziecięcemu gadką 🙂
Wydawnictwo Media Rodzina
miękka okładka
cena z okładki 7,90zł
Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Po prostu super. Będę częściej zaglądać
a gdzie jest ELEMETARZ ?
A gdzie ciocia Jadzia?