Mole spożywcze – jak się ich pozbyć (oraz film z Pytania na Śniadanie)

mole

 

 

 

 

 

 

Jeśli w torebce z przyprawami, herbatą, bakaliami, słodyczami, płatkami czy kaszami odkryłeś ciągnące się niteczki, do których przyklejony jest produkt, albo co gorsze (w wyglądzie) larwy, niestety jest to oznaka, że masz nieproszonych lokatorów postaci moli spożywczych.

 

Mam teraz dla ciebie dobrą wiadomość – mole spożywcze to inny gatunek owada niż mole ubraniowe, więc o ubrania nie musisz się w tej chwili martwić – to jednak jedyna dobra wiadomość w tej sytuacji.

 

Co zrobić, kiedy w naszych produktach spożywczych odkryjemy mole?:

 • po pierwsze wyrzucamy wszystko z szafki w której znaleźliśmy owe pasożyty i mam tu na myśli wyrzucenie dokładnie wszystkiego do śmieci!

  Nawet jeśli moli nie widać gołym okiem, niestety zapewne w produktach są już ich jajka czy larwy.

  Jeśli nad jakimś produktem bardzo płaczemy, możemy wsypać go do szczelnego pojemnika i obserwować przez 2-3 tyg – jeśli w tym czasie nie ukażą się (wyklują) mole, być może jest ocalony.

 • Po drugie, po wyrzuceniu produktów szorujemy szafkę (a nawet za szafką, tył szafki, wszelkie szczeliny) wodą z detergentem a potem wodą z octem.

 • Po trzecie możemy szczeliny szafki potraktować gorącym powietrzem suszarki, które zabija jaja moli i mole.

 • Warto tu jeszcze wspomnieć o tym, że należy odkurzyć sufit i ściany kuchni – mole lubią też zakamarki w łączeniu ścian i sufitu…

 • Kolejnym etapem będzie przyklejenie środków na mole.

  Kupujemy płytkę feromonową na mole spożywcze i przyklejamy w szafce.

  Rozkładamy naturalne odstraszacze- aromatyczne przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, laski wanilii, wysuszone skórki cytrusowe, wysuszone pęczki ziół np. mięty, rozmarynu

 • Każde nowe produkty jakie przyniesiemy ze sklepu i chcemy umieścić w szafce czy w kuchni przesypujemy do szklanego słoika, który dobrze zakręcamy ( z doświadczenia wiem, że żadne plastikowe pojemniki nie sprawdzają się).

 • Co jakiś czas oglądamy dokładnie zawartość szafek.

 

 

 Jakie są wasze sposoby i doświadczenia z walki z tymi pasożytami?

 

 

 

Aby obejrzeć film z PnŚ o Domowych sposobach na mole spożywcze  –>  –> kliknij tutaj

  

 

mole spożywcze

 

 

 

 

mole spożywcze

 

 

 

mole spożywcze

 

 

 

 

mole spożywcze

 

 

 

 

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.