Mam od kilku lat małą manię, zbieram książki o tematyce świątecznej ( zarówno kulinarne, jak i beletrystykę). Lubię sobie w grudniu czytać i oglądać te książki i wprowadzać się w świąteczny nastrój. Co roku coś nowego dochodzi do mojej kolekcji.

W tamtym roku postanowiłam założyć też taką kolekcję mojej córeczce 🙂 Rok temu – pierwszą w niej pozycją była szmaciana książka o gwieździe betlejemskiej 🙂 W tym roku udało mi się znaleźć świąteczne książeczki jednej z moich ulubionych autorek z dzieciństwa Astrid Lindgren wydane przez wydawnictwo Zakamarki

 

 

Pierwsza z nich to „Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko”

Opowieść o rezolutnej dziewczynce, której dewizą jest „Ze wszystkim sobie poradzę – a przynajmniej się postaram :)” co ma tutaj głębszy dydaktyczny wymiar – Lotta pokazuje, że nawet małe dziewczynki mogą być zaradne, odważne, chętne do niesienia pomocy a w chwilach grozy ( tak tak, takie chwile też się pojawiają kiedy okazuje się, że Lotta przez przypadek zamiast worek ze śmieciami wyrzuca worek ze swoim ulubionym pluszakiem) nie załatwia wszystkiego płaczem, tylko próbuje poradzić sobie z problemem. Oczywiście książka pokazuje nam też, co słychać u rodzinny Lotty w przedświątecznym czasie: mówi o mamie krzątającej się w pachnącej świątecznymi wypiekami kuchni, o tacie próbującym zdobyć choinkę i dzieciach martwiących się, że w tym roku może tej choinki zabraknąć. Urocze ilustracje, które bardzo podobają się mojemu dziecku.

 

lotta

 

Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko

 

 

 

Druga z książeczek to „Boże Narodzenie w Bullerbyn”

Książeczka, która na pewno spodoba się fanom dzieciarni z Bullerbyn. Spotykamy się tu z nimi w pełnym zamieszania przedświątecznym czasie, a każde z dzieci z wielkim zapałem bierze udział w przygotowaniach. Książeczka pozwala nam zajrzeć do domu każdego z dzieci i zobaczyć co porabia w tym świątecznym harmiderze. Przeczytamy tu więc o ścinaniu choinek w lesie, pieczeniu pierniczków, pakowaniu i lakowaniu prezentów i innych szwedzkich zwyczajach świątecznych, które Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin nam pokazują. Świetne, przyjazne ilustracje !

 

 

 

boże_narodzenie

 

 

 

boze_narodzenie