Tak się składa, że jestem mamą czwórki moich ulubionych dzieciaków począwszy od nastolatka a skończywszy na niemowlaku.

Tak, mam w domu nastolatka a właściwie nastolatkę i tak, dzieć ten uwielbia czytać – co uważam jest jednym z moich wychowawczych sukcesów 🙂

Przedstawiam wam więc poniżej cztery książki polecane przez dziecia owego, ale również przeze mnie.

Tak się składa, że czasem sama chętnie czytam książki polecane mi przez córkę, tak by ona chętnie czytała te polecane przeze mnie 🙂

 

Ewa Nowak jest znaną i cenioną pisarką książek dla dzieci i młodzieży – ja pamiętam ją nawet z mojego wieku nastoletniego.

Teraz z dziećmi czytamy jej książki (niektóre z nich prezentowałam tu na blogu) jak choćby książki z serii Czytam Sobie czy książki z serii o zwierzętach Pomóż mi przetrwać Akademia Mądrego Dziecka.

Jak podaje Wikipedia:

Jej twórczość podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Książki tej autorki cechuje intelektualny humor połączony z celnością opisywania rzeczywistości.

Akcja książek Ewy Nowak rozgrywa się w czasach jej współczesnych, jednak w obszarze zainteresowań pisarki znajdują się raczej problemy uniwersalne, właściwe ludziom w każdych czasach. Tematy, którymi zajmuje się autorka, to trudne wybory, pokonywanie własnych słabości, konieczność świadomego podejmowania walki o to, na czym człowiekowi najbardziej zależy, naturalne trudności w odróżnieniu dobra i zła, konsekwencje krótkowzroczności i bezmyślności, uwikłanie w niejednoznaczne sytuacje rodzinne, słabość psychiczna lub kalectwo ciała.

 

 

Chciałam wam dzisiaj zaprezentować cztery książki, które ukazały się ostatnio jako nowości nakładem wydawnictwa HarperCollins.

 

 

„Błahostka i kamyk” Ewa Nowak

Główną bohaterką jest dziewczyna – nastolatka o imieniu Marlena – sierota.

Rodziców straciła kiedy była jeszcze dzieckiem. Liczna rodzina po ich śmierci chciała sie nią opiekować. Nawet batalie w sądzie o nią toczyli. Jednak stanęło na tym, że w ciągu roku szkolnego mieszka z dziadkiem w Polsce a wakacje spędza w Kanadzie z rodziną wujka.

Dziewczyna właśnie rozpoczyna naukę w średniej szkole i zmaga się z licznymi problemami wieku nastoletniego: nie akceptacją siebie, niskim poczuciem własnej wartości, samotnością, wyobcowaniem w towarzystwie.

Ciągle męczą ją negatywne myśli, obwinia się o śmierć rodziców, czuje się samotna.

Jak to w tym wieku bywa staje przed życiowymi wyzwaniami u progu dorosłości, również udrękami pierwszego zauroczenia ale cieniem kładące się doświadczenia śmierci, rozkładu rodziny utrudniają jej ten start w życie.

Myślę, że książka świetnie pokazuje nastolatkom, że warto oderwać się od swoich problemów, spojrzeć szerzej na rzeczywistość i świat, bo dookoła nas też są ludzie z problemami, może nawet większymi!

 

 

 

 

„Dzień wszystkiego” Ewa Nowak

Książka która porusza wiele ciekawych dla nastolatków tematów: braku akceptacji siebie, wyobcowania w towarzystwie, pierwszej miłości, fałszywych przyjaźni ale też ciekawy temat znęcania się nad zwierzętami – ze względu na ten ostatni może być bardzo emocjonalna dla wysoko wrażliwych.

Główna bohaterka to czternastoletnia Majka, która cierpi na chorobliwe zadręczanie się. Mimo że jak ognia unika wszystkiego, co niebezpieczne, przypadkowo zostaje dotkliwie pogryziona przez małpkę w cyrku. Nie wiadomo, czy Majka odzyska pełną sprawność dłoni, w dodatku utraciła radość życia i zaufanie do zwierząt. Na szczęście spotyka swoje alter ego – dziewczynę, którą chciałaby być, tylko brakuje jej odwagi.

Książka dla miłośników zwierząt, ale nie tylko. Zwraca uwagę na problem zwierząt w obecnych czasach. Można ciekawe pomysły do przemyślenia z niej wyciągnąć np używanie kosmetyków testowanych na zwierzętach, chodzenie do przybytków typu cyrk, czy nawet wybranie klasy biologiczno-chemicznej do dalszej nauki.

 

 

 

 

„Nie do pary” Ewa Nowak

Tym razem głównym bohaterem jest chłopak w wieku nastoletnim. To Alek, szesnastolatek.

Kiedy go poznajemy jest w trudnym okresie dla jego rodziny i otoczenia, ale również dla niego samego – w okresie buntu. Szuka sposobu na siebie, szuka swojej drogi, szuka atencji płci przeciwnej i akceptacji rówieśniczej. Nie jest łatwą osobą, postrzegany jest przez otoczenie jako arogancki i bezkarny.

Dodatkowym utrudnieniem w jego życiu jest to, że jego rodzina się rozpada o co w jakiś sposób obwinia swoją matkę, uprzykrzając jej życie na wszelkie sposoby.

Ukojenia szuka w oczach płci przeciwnej, flirtuje nieustannie i bez przemyślenia, wplątuje się w relacje z wieloma dziewczynami sam nie wiedząc co do nich czuje.

Czy uda mu się w tym wszystkim wyjść na prostą?

 

 

„Zerwij z nią” Ewa Nowak

Jacek to nieśmiały i wrażliwy, ale jednocześnie zadziorny chłopak z rozbitej rodziny. Emilka jest oczkiem w głowie rodziców, ma przejąć rodzinny interes i kontynuować wielopokoleniową tradycję. Chłopak i dziewczyna wpadają na siebie przypadkiem. Spragnieni ciepła i akceptacji, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia… Niestety rodzice Emilki nie chcą zaakceptować wyboru córki. Gdy tylko nadarza się okazja, zabraniają jej kontaktów z Jackiem, wciąż powtarzając, że to chłopak nie dla niej, i upierając się, że robią to dla dobra córki. Czy miłość nastolatków zniesie taką próbę? W jakim stopniu rodzice mogą ingerować w życie i wybory własnych dzieci? Jak bardzo te wybory mogą zaważyć na ich losie?
Poruszająca opowieść o miłości, akceptacji, zwątpieniu i trudnym wkraczaniu w dorosłe życie.