Zaczął się maj a wraz z nim sezon grillowy.
Ostatnio przygotowując dania na grilla na majówkę, rozmyślałam intensywnie jak ciekawie je przygotować, by zaskoczyć domowników i przepisem i smakiem. Jakoś tak moje myśli poszybowały ku kawie bo jestem jej ogromną fanką i to na niej oparłam tym razem swoje danie. Koniecznie je wypróbujcie bo smak znakomity!

A propos kawy, to nie wiem czy znacie jej historię – moim zdaniem ciekawą.

Jedna z najstarszych legend przenosi nas do Etiopii ok roku 850 naszej ery.

Młody chłopak trudniący się pasterstwem pilnował swoich kóz, które wypasały się na obrzeżach wioski.

Jednak miał z nimi kłopot – sam padał ze zmęczenia a kozy cały czas tryskały energią i nie chciały i nie potrzebowały odpoczywać, nawet w nocy. Zmartwiony tym wielce udał się po poradę do pobliskiego klasztoru.

Zakonnicy postanowili poobserwować owe kozy. Zauważyli, że zwierzęta bardzo lubią podskubywać dzikie, czerwone jagody rosnące na krzewach. Sami też postanowili ich spróbować, jednak byli zawiedzeni ich wyjątkowo niedobrym smakiem – wyrzucili je do ognia. Kiedy po chwili z palących się ziaren zaczął wydobywać się intensywny aromat, zaciekawieni wyciągnęli je z ogniska i wrzucili do gotującej się na nim w kociołku wody.

Otrzymany napar bardzo szybko zyskał ich uznanie – nie tylko okazał się smaczny, ale również pozwalał im spędzać długie godziny na modlitwie bez snu. i Tak oto odkryto kawę ziarnistą.

 

 

PRZEPIS GRILLOWANA PIERŚ KURCZAKA MARYNOWANA W KAWIE

Składniki:

 • 2 piersi kurczaka (ok 600g)
 • 50ml espresso przygotowane z kawy Caprissimo Fragrante
 • 4 łyżki ketchupu pikantnego
 • 2 łyżki oliwy
 • 2 ząbki czosnku
 • 1 łyżeczka mieszanki przypraw do grilla
 • sól

 

 

 

 

W związku z kawą może być tu ciekawe doprecyzowanie definicji espresso:

To maleńka porcja bardzo wyrazistego naparu powstałego w wyniku zaparzenia kawy mielonej.

Wybór kawy to kwestia indywidualna. Na rynku znajdziemy głównie ziarno robusty lub arabiki oraz autorskie mieszanki kaw. Znaczenie dla smaku ma też stopień palenia kawy począwszy od jasnego, przez kilka stopni pośrednich do ciemnego. Po więcej szczegółów i ciekawostek na ten temat odsyłam was na stronę Przyjaciele Kawy.

Espresso parzy się w ekspresie ciśnieniowym – przy czym najbardziej pożądanym dla smaku elementem jest brązowa pianka nazywana crema.

Do przygotowania klasycznego espresso używa się 7g drobno zmielonej kawy z której poprzez parzenie pod ciśnieniem otrzymujemy 25 ml naparu. Podajemy go w niewielkich filiżankach ok 70ml.

 

 

 

 

 

 

 

Jak zrobić pierś kurczaka marynowaną w kawie:

 1. Piersi kurczaka kroimy w plastry na kotlety i delikatnie rozbijamy młotkiem do mięsa, tak by pozostały nadal niezbyt cienkie.
 2. Następnie ketchup mieszamy z espresso i oliwą, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy, mieszamy.
 3. W marynacie obtaczamy kotlety, zostawiamy w pojemniku na pół godziny do zamarynowania.
 4. Potem grillujemy.

 

 

 

 

 

Partnerem wpisu jest firma Przyjaciele Kawy.