Zajączek wielkanocny i inne zwyczaje świąteczne
Wielkanoc to najbardziej radosne święta w roku, dla nas katolików szczególnie bo są upamiętnieniem zmartwychwstania Zbawiciela.
Wielkanoc to rodzinny czas, wesoły, przyjemny, radosny, szczęśliwy i nieśpieszny. To czas, który możemy celebrować z bliskimi.
Z Wielkanocą oczywiście związanych jest wiele tradycji i zwyczajów, zarówno tych wynikających z naszej wiary jak i świeckich, które kultywujemy z dziada pradziada i które przekazujemy naszym dzieciom.
TRADYCJE WIELKANOCNE W POLSCE:
- święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę przygotowuje się tzw święconkę czyli wielkanocny koszyczek z pokarmami, który zanosimy do kościoła w tym dniu aby je pobłogosławić.
W koszyczku tradycyjnie powinien znaleźć się baranek, chleb, kiełbasa, jajka, sól, ciasto. - ozdabianie wielkanocnych jajek – to zwyczaj, który szczególnie lubią dzieci.
Tuż przed świętami, najczęściej w piątek lub sobotę ugotowane na twardo jajka zostają rodzinnie ozdobione.
Teraz oczywiście mamy szeroki wachlarz farbek, barwników, pisaków, naklejek i ozdób.
Kiedyś jajka malowało się łupinami cebuli, burakiem, pędami młodego żyta.
W różnych regionach Polski ukształtowały się też charakterystyczne dla nich sposoby dekorowania jajek i tak wyróżniamy też Kraszanki, Nalepianki, Oklejanki. - wielkanocne potrawy – tutaj ogromne pole do popisu dla gospodarzy domu.
Tradycyjne potrawy gotowane specjalnie na te święta są cały czas pieczołowicie przekazywane a w wielu domach w tych dniach na stole pojawia się: żurek lub barszcz biały, biała kiełbasa, szynka wędzona, pieczone mięsa, jajka na twardo, ćwikła z chrzanem, pascha, babka, mazurek, kołacz lub wieniec wielkanocny, sernik. - dekorowanie domu – wedle tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany gałązkami bukszpanu.
W centralnej części stołu powinna znaleźć się święconka.
Stół dekoruje się też pisankami i dekoracyjnie ozdobionymi babkami wielkanocnymi. - Rezurekcja – czyli msza wielkanocna odprawiana o świcie, o 6 rano.
Tradycyjnie wstaje się bladym świtem by móc pójść na to wydarzenie. - śniadanie wielkanocne – tuż po rezurekcji tradycyjnie nakrywa się do stołu i przygotowuje najważniejszy posiłek wielkanocny czyli śniadanie.
To właśnie czas by złożyć sobie życzenia, podzielić z domownikami jajkiem i innymi pokarmami ze święconki, by przy wspólnym biesiadowaniu spędzić miły czas. - prezenty wielkanocne, zwane też zajączkiem wielkanocnym.
Zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec.
Szczególnie cieszy dzieci, choć nie tylko.
Wielkanocny zajączek w pierwszy dzień świąt obdarowuje drobnymi upominkami domowników.
Prezenty na Wielkanoc – pomysły:
- słodycze – tu znajdziemy szeroki wybór słodkości dedykowanych właśnie z tej okazji: czekoladki w kształcie zajączków i jajek, kolorowe groszki, ciasteczka itd.
- książki – dla mnie to zawsze prezentu numer 1 🙂
- wiosenne kwiaty cięte lub doniczkowe, stroiki kupione lub przygotowane ręcznie;
- drobne kosmetyki, pachnące mydełka, świece;
- drobne zabawki dla dzieci np puzzle, gra planszowa, wielkanocne maskotki.
- kreatywne zestawy dla dzieci do samodzielnego przygotowania wielkanocnych ozdób;
- laurki wielkanocne i własnoręcznie przygotowane przez dzieci świąteczne kartki;
- specjały kulinarne – wyszukane i ciekawe produkty i smaki – takie koszyczki z pyszną zawartością często przygotowywane są też nie tylko dla kulinarnych odkrywców, ale też np dla klientów firmy.
Staram się pilnować tych tradycji. Mam nadzieję, że moje dzieci, także nie zapomną.
🙂
Coś cudownego 😍