Dzień dobry! Dziś Tłusty Czwartek! Ile pączków dziś zjedliście?
Czy w ten dzień oddajecie się obżarstwu czy raczej delikatnie, tylko dla podtrzymania tradycji?
Chciałam dziś w kilka zdaniach napisać wam kilka ciekawostek o tym święcie.
Ponieważ Tłusty Czwartek bardzo mocno żyje w naszej narodowej tradycji, to warto wiedzieć skąd pochodzi to święto.
Po więcej inspiracji zapraszam was na moje konta Instagram oraz TikTok.
Otóż tradycyjnie Tłusty Czwartek obchodzony był i jest w tygodniu poprzedzającym ten w którym zaczyna się chrześcijański Wielki Post (zaczynający się Środą Popielcową).
Według tradycji to właśnie w ten dzień kończyło się spożywać wszystkie tłuste zapasy, których nie jadło się potem w czas Wielkiego Postu. W ten dzień odbywały się też ostatnie uczty i przyjęcia karnawału poprzedzające czas 40 dni wstrzemięźliwości postu.
Tradycyjnie ludzie obchodzą ten dzień poprzez spożywanie tłustych, kalorycznych potraw, takich jak pączki, faworki, racuchy, naleśniki, czy inne smażone i słodkie przysmaki.
Jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji Tłustego Czwartku jest spożywanie pączków.
Tradycja jedzenia pączków w Tłusty Czwartek występuje również w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy, Austria czy Czechy.
W Polsce pączki są nieodłącznym elementem tego dnia. Ich tradycja sięga XVII wieku.
Pierwsza wzmianka o pączkach pochodzi z 1682 roku, kiedy to król Polski Jan III Sobieski podarował pączki swym wojskom po bitwie pod Wiedniem.
Mniaaaaam😍
Żeby było ciekawie, pierwotnie (czyt. w starożytnym Rzymie) pączki smażono na smalcu, a nadziewano słoniną, boczkiem itp. tłustościami. W Polsce również początkowo pączki były smażone na smalcu i podawane ze skwarkami, a zapijano to wysokoprocentowymi napitkami.
Zwyczaj jadania slodkich pączków trafił do Polski na przełomie XVI iXVII w.
Oo super ❤