Kapusta z żeberkami i komosą – proste danie jednogarnkowe
Dwa tygodnie (co najmniej!) siedzenia w domu z powodu krajowego zagrożenia koronawirusem to czas, kiedy trzeba mądrze gospodarować swoimi zapasami żywności. Raz by na jak najdłużej wystarczyły, dwa by nic się nie zmarnowało, trzy by odżywiać się zdrowo i swoja odporność utrzymywać na najwyższym poziomie.
Ja zaczynam od czyszczenia swoich półek z różnych nowinek kulinarnych, nietypowych składników, może tych mniej znanych – po to by te najłatwiejsze w przygotowaniu zawsze były w zapasie, by nawet mąż czy dzieci, czy osoby z którymi będziemy chcieli się podzielić umiały je przygotować.
Dlatego proste danie jednogarnkowe – kapusta, żeberka wędzone z zamrażalnika (możecie dodać każdą wędzonkę jaką macie np boczek) i zdrowe węglowodany – komosa ryżowa.
PRZEPIS KAPUSTA Z ŻEBERKAMI I KOMOSĄ
Składniki kapusta z żeberkami i komosą:
- 0,5 główki kapusty
- 300-500g żeberek wędzonych
- 0,5 kg ziemniaków
- 0,5 szkl komosy ryżowej
- 2 cebule
- 6 łyżek oleju
- sól
- pieprz
- majeranek
- natka pietruszki suszona
- 2 liście laurowe
Jak zrobić kapustę z żeberkami i komosą:
- Zaczynamy od wstawienia dużego garnka na ogień. Następnie rozgrzewamy w nim olej.
- Potem cebulę obieramy, kroimy w kostkę i szklimy na oleju.
- W kolejnym kroku do cebuli dodajemy żeberka i przyprawy.
- Następnie kapustę siekamy dość grubo i wrzucamy do garnka.
- Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i dodajemy do gara.
- Teraz jest czas na quinoa. Komosę płuczemy pod bieżąca wodą na sicie i dodajemy do kapusty.
- Zalewamy wszystko 2-3 szklankami wody.
- Potem zagotowujemy, zmniejszamy grzanie. Gotujemy ok godziny na wolnym ogniu mieszając od czasu do czasu.