ocet_jablkowy

 

 

 

 

 

 

ocet_jablkowy

 

 

 

 

 Swoją przygodę z octami zaczęłam kilka lat temu, zaczynając od domowego octu jabłkowego, który naprawdę łatwo zrobić. Z biegiem lat testowałam z nowymi produktami czy składnikami i tak w swojej kuchni mam zwykle kilka ciekawych, smacznych octów, które można używać do sałatek, zup, do picia z wodą czy nawet do sprzątania.

Octy to przetwory, które przygotujemy metodą Zero Waste – do ich produkcji można użyć skórek, ogryzków, kawałków, pod warunkiem że są zdrowe, nie zepsute i nie spleśniałe.

Bardzo polecam Wam produkcję własnych octów – nie jest to trudna sprawa, choć wymaga systematyczności (codziennego mieszania) i czasu.

Warto poeksperymentować ze smakami.

Na przygotowanie octu potrzebujemy ok 2 miesięcy kiedy to w naszym słoju zajdzie fermentacja alkoholowa, potem octowa a potem już klarowanie i dojrzewanie octu. Po tym czasie mamy pyszny dodatek do sałatek i nie tylko.

Dzisiaj zachęcam Was do przygotowania octu pomidorowego do którego świetnie nadadzą się skórki pomidorów jakie zostają nam np przy przetwórstwie przecieru pomidorowego.

 

 

 

 

 

PRZEPIS NA OCET POMIDOROWY

Składniki na ocet pomidorowy:

 

1 szkl skórek i ogryzków jabłkowych

1 szkl skórek pomidorowych

2 łyżki cukru

0,5 l wody

 

 

Jak zrobić ocet pomidorowy:

Ogryzki i skórki jabłkowe, kroimy w kawałki, wrzucamy do litrowego słoika.

Skórki pomidorowe wrzucamy do słoika.

Dodajemy cukier, zalewamy wodą, tak by ok 4 cm od góry zostawić wolnej przestrzeni, bo zachodząca fermentacja będzie unosić zawartość.

Słoik przykrywamy papierową serwetką i ciasno obwiązujemy gumką.

Ważne! Co dziennie 1 lub 2 razy mieszamy wszystko w słoiku.

Tak przygotowany zaczyn na ocet mieszamy codziennie przez miesiąc do momentu kiedy fermentacja się uspokoi a fusy warzywno owocowe opadną na dno słoika.

Po tym czasie ocet przecedzamy.

Odcedzony ocet zostawiamy na drugi miesiąc by się sklarował i dojrzał. 

 

ocet_jablkowy