Zaczął się nowy miesiąc, wiosna się zaczęła, piękne słońce, temperatury coraz wyższe, za to coraz mniej w spiżarniach zapasów. Młodych warzyw jeszcze brak, ale na łąkach będzie coraz więcej zieleniny 🙂
Byłam już na pierwsze wyprawie po pokrzywę za miasto! 🙂
Pomyślałam, że warto zebrać tu, w jednym poście to, co będziemy mieć sezonowego w kwietniu, to czego warto próbować w tym miesiącu i o czym warto nie zapomnieć, nie przegapić np. pięknych kwiatów fiołka czy kwitnącego mlecza na miodek.
Jak wy sobie radzicie? Co jecie? Na co sezon mamy w kwietniu?
1. JADALNE CHWASTY – w kwietniu, jeśli słońce nam dopisuje i wyższe temperatury na zewnątrz, szybko pojawiają się jadalne chwasty.
Warto wybrać się za miasto, z dala od ruchu i poszukać na sałatki, koktajle, zupy takich roślin jak: pokrzywa, mniszek lekarski, babka lancetowata, komosa (lebioda), szczaw, podagrycznik.
Omlet z botwinką, babką lancetowatą i pestkami dyni
2. POKRZYWA – szczególną uwagę warto skierować ku temu niepozornemu chwastowi, który na wiosnę pomoże nam oczyścić organizm, doda sił witalnym a nawet pomoże w anemii.
W kwietniu pokrzywa jest jeszcze malutka, więc na soki pokrzywowe poczekajmy do maja, ale teraz już możemy zbierać to zielsko na herbatki, do sałatek, zup, koktajli i do suszenia.
Placki z jabłkiem, żurawiną, kaszą jaglaną i pokrzywą
3.FIOŁEK – zaczyna kwitnąć w kwietniu a z jego kwiatów można wyczarować prawdziwe, aromatyczne cuda. Listki fiołka również są jadalne – spróbujcie do wiosennych surówek.
Kruche ciasteczka z cukrem fiołkowym
4. MLECZ / MNISZEK LEKARSKI – w kwietniu kwitnie mlecz – to czas by zrobić Miód z mniszka, nalewki. Listki mlecza również są jadalne – spróbujcie do wiosennych surówek.
Koktajl jabłkowo-śliwkowy z mniszkiem lekarskim
Wiosenna sałatka z mniszkiem lekarskim, awokado, ogórkiem, ziarnem słonecznika i lnu
Bułki orkiszowe z mniszkiem lekarskim
Sałatka ziemniaczana z jajkiem i mniszkiem lekarskim
5. BRATKI – jadalne kwiaty bratków pięknie ozdobią nasze sałatki, surówki, tarty, ciasta.
6. STOKROTKI – jadalne są zarówno urocze kwiatki jak i listki stokrotek
Owsianka kokosowa ze stokrotkami
7.RZEŻUCHA – niedawno obchodziliśmy Wielkanoc, wprawa w sianiu rzeżuchy została, warto sobie wysiać poletko i cieszyć się kuchennym ogródkiem i sporą dawką witamin jaką oferuje ta roślinka
8.KIEŁKI – wyhodować
kiełki domowym sposobem w słoiku jest bardzo łatwo, a wartości
odżywcze jakie nam oferują są naprawdę warte spróbowania.
Jak wyhodować kiełki w domu – metoda w słoiku
Surówka z kapusty pekińskiej z awokado, kiełkami rzodkiewki i prażonym słonecznikiem
9.SZCYPIOREK – mieć swój szczypiorek to żadna filozofia – cebula wciśnięta do doniczki i czekamy na zieleninę do posypania kanapek, twarożku i sałatek.
Twarożek z rzodkiewką i ze szczypiorkiem
Różowa surówka z kapusty pekińskiej ze szczypiorkiem i pieczonym burakiem
10.KISZONKI – kiszona kapusta, kiszone buraki – zróbcie, to już ostatni miesiąc kiedy będziemy mieli ochotę je jeść a to prawdziwa skarbnica witamin. W maju przyjdą nowalijki i nikt już nie spojrzy nawet w stronę kapusty 🙂
Sok z kiszonego buraka – jak zrobić i dlaczego warto pić
11. CZYSZCZENIE SPIŻARNI I ZAMRAŻARKI – kwiecień to miesiąc idealny na wyjedzenie zapasów z ubiegłego sezonu. Wyjadamy ostatnie słoiki wekowanych pomidorów, ogórków kiszonych, powideł śliwkowych a także mrożonych owoców. W maju będą nowalijki i nikt już nie będzie miał ochoty na słoikowe sałatki a w czerwcu kolejny truskawkowy sezon, warto zrobić miejsce 🙂
12. ZIELONE KOKTAJLE – kwiecień to znakomity miesiąc by powrócić z nową energią do picia zielonych koktajli – 60-70% owoców i 30% zieleniny – szpinaku (może być mrożony), jarmużu, pokrzywy, zielska nazbieranego na łące – zaserwujmy naszemu organizmowi odnowę. Jeśli nie macie motywacji do ich picia warto zrobić sobie np. tygodniowe wyzwanie i zaznaczać w kalendarzu plusami wypity codziennie zielony koktajl.
Koktajl jabłkowo-selerowy z nutą imbiru
Zielony koktajl jabłko – pietruszka
13. DETOX – kwiecień to znakomity miesiąc na oczyszczanie organizmu z toksyn. Nie mam tu na myśli niczego drastycznego. Wystarczy wprowadzenie do naszej rutyny dnia picie szklanki letniej wody na czczo z rana przed posiłkiem albo popijanie w ciągu dnia herbatek ziołowych (pokrzywa, czystek, melisa) i owocowych a wykluczenie wszelkich z zawartością kofeiny.
Herbata z pokrzywy – właściwości i przepis
Herbata z hibiskusa z jagodami goji i konfiturą
Herbata rozgrzewająca – przepis
14. WIOSENNE SURÓWKI
Surówki wiosenne – 10 najlepszych przepisów
Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Po prostu super. Będę częściej zaglądać
Bardzo fajna strona. Z niecierpliwoscia czekam na nastepny post.
Coś cudownego 😍