Jak dobrze wybrać porcelanę

porcelana

 

 

 

 

 

porcelana

 

 

 

 

 

Zakup nowej zastawy stołowej najczęściej dokonywany jest przez nas przy takich okazjach jak początek życia na „swoim”, przeprowadzka do nowego mieszkania, zakup nowych mebli czy urządzanie większej imprezy typu Wigilia, chrzciny, komunia. Porcelanę kupujemy też na prezent, szczególnie przy takich okolicznościach jak śluby.

Zastawa stołowa to wyposażenie, które zostaje z nami na długo, czasami na wiele lat to również nie mały wydatek, często mini inwestycja, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jej wybór.

 

W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was mały poradnik Jak wybierać porcelanę, na co zwrócić uwagę, by przez długi czas być zadowolonym ze swojego wyboru i z przyjemnością ją użytkować. Mam też dla was małą niespodziankę, związaną z tematem o której więcej informacji znajdziecie na końcu wpisu 🙂

 

 

 

 

 

 Maxwell

 

 

 

 

 

 

Jak wybierać porcelanę:

 

 

1 FORMA

 

Pierwsze pytanie jakie zwykle pojawia się nam w głowie przy zakupie porcelany to pytanie o formę. Czy postawić na klasykę czy skusić na nowoczesność, na to co jest teraz modne, często przewija nam się przed oczami na stronach internetowych czy telewizji, jest fikuśne, zabawne, czasem zaskakujące.

Odpowiadając sobie na to pytanie po pierwsze i najważniejsze musimy myśleć o tym, że porcelana ma nam służyć przez wiele lat, więc powinna mieć formę, która nie znudzi nam się po 5 latach.

Przy wyborze formy porcelany musimy wziąć również pod uwagę styl naszej kuchni a przede wszystkim naszej jadalni, by naczynia, których będziemy w niej często używać harmonizowały z resztą wyposażenia i dopełniały go a nie krzyczały i od razu rzucały się w oczy jako niepasujący element układanki

Po trzecie przy wyborze formy porcelany pamiętajmy o tym, że naczynia to tylko oprawa potraw, nie powinny więc dominować swoją formą nad tym co będziemy na nich podawać (dodam tu jeszcze, że są potrawy typu „może nie najlepiej wygląda, ale pysznie smakuje” jak np. zupy, gulasze – tutaj naczynie może mieć bardziej wyszukane formą).

 

 

 

2 KOLOR

 

Pytanie o kolor jest drugim tym najważniejszym, bo często punktem wyjścia przy wyborze porcelany jest decyzja – biała czy kolorowa?

Zdecydowanie biały kolor jest w tym przypadku bezpieczniejszy, na białej zastawie wszystko wygląda dobrze. Biały kolor wygląda czysto i elegancko. Na podparcie tego stwierdzenia może służyć chociażby ten fakt, że w restauracjach używa się białej zastawy, bo bohaterem ma być zawsze jedzenie a nie talerz.

Biały kolor jest również kolorem w tym przypadku najbardziej uniwersalnym. Mając jako punk wyjścia białą zastawę, możemy dekorować nasz stół na wiele sposobów, tworzyć przeróżne aranżacje zmieniając tylko kolor dodatków np. obruska, serwetek, świec, kwiatów. Poza tym zawsze można do zastawy dokupić pojedyncze kolorowe elementy, które ją ożywią np. dzbanek, cukiernicę, filiżanki.

Jeszcze jednym aspektem przy wyborze koloru zastawy są nadruki – czy wybrać porcelanę gładką czy z nadrukiem?

Tutaj musimy wziąć pod uwagę to, że duża część nadrukowanych wzorów jest podyktowana modą i musimy zastanowić się czy dany wzór nie znudzi nam się za te 5 lat lub stanie się passe.

Jeśli jednak już decydujemy się na porcelanę z nadrukiem, to dobrze, żeby to nie był duży, agresywny wzór o wyrazistych, intensywnych kolorach, które przyćmią potrawę, ale spokojny, stonowany motyw.

 

 

 

 

Jak dobrze wybrać porcelanę + niespodzianka

 

 

 

 

 

 

 

3 ILOŚĆ

 

Mamy wybraną formę i kolor teraz czas zastanowić się nad ilością. Czy lepiej kupować porcelanę na sztuki czy kupić od razu cały komplet i czy ten ma być na 6 czy 12 osób?

Za wyborem kompletu przemawia fakt, że taki zestaw jest zwykle tańczy niż kupowanie porcelany na sztuki. Musimy jednak tutaj zadać sobie pytanie czy taki zestaw rzeczywiście jest skompletowany pod nasze indywidualne potrzeby – czy nie zawiera elementów których wiemy, że nie będziemy używać, czy wszystkie naczynia mają rozmiary odpowiednie do naszych potrzeb tzn np. waza będąca w secie jest idealna pojemnością dla naszej rodziny, czy tak duża że będziemy wyciągać ją raz na rok przy zjeździe całej dużej rodziny.

Najlepiej znaleźć firmę, która oferuje tworzenie kompletu na nasze indywidualne potrzeby, wówczas sami będziemy mogli zadecydować o wielkości półmisków i ilości salaterek na sałatki.

 

 

 

4  RODZAJ PORCELANY

 

O rodzajach porcelany napiszę odrębny artykuł, jednak już tutaj na potrzeby tego zarysuję temat.

Zastanawiając się jaki rodzaj porcelany wybrać zwykłą – zwykle tańczą czy kostną – zwykle będącą już sporym wydatkiem weźmy pod uwagę:

– choć porcelana kostna to już spora inwestycja, to jednak jej wygląd, ekskluzywne wykończenie i trwałość są warte rozważenia. Aby zmniejszyć jednorazowe obciążenie finansowe, można ten wydatek rozłożyć w czasie i podzielić inwestycję na kilka zakupów. To ma sens tylko, jeśli wiemy, ze wybrana przez nas kolekcja jest w stałej ofercie producenta i nie będzie wkrótce wycofana z produkcji. Takie pytanie warto zadać sprzedawcy w salonie z porcelaną lub obsłudze sklepu internetowego (najlepiej własnego sklepu internetowego producenta). Dzięki temu nasze zakupy będą bezpieczne i będziemy mogli kolejne elementy zastawy dokupić za pół roku, za rok, a nawet po kilku latach.

– przy zakupie porcelany unikajmy naczyń, które mają grube ścianki, a są relatywnie lekkie, bo to oznacza, że materiał jest porowaty. Im mniej porowaty materiał, tym bardziej wytrzymałe (odporne na pęknięcia i wyszczerbienia) naczynie.

 

 

 

 

5 UŻYTECZNOŚĆ

 

Przy wyborze porcelany warto wziąć też pod uwagę takie aspekty jak możliwość używania jej w kuchenkach mikrofalowych i zmywarkach – nawet jeśli teraz nie mamy mikrofalówki i zmywarki jest to ważną kwestią bo porcelana ma zostać z nami przez wiele lat.

Na wszystkich produktach powinna znajdować się informacja „dishwasher safe” (można myć w zmywarkach) oraz „microwafe safe” (można używać w kuchenkach mikrofalowych) – jeśli jej nie ma, warto przed zakupem zapytać sprzedawcy.

 

 

 

 

6 BEZPIECZEŃSTWO

 

Ważna kwestią jest również bezpieczeństwo naczyń w kontakcie z żywnością. W chwili obecnej ustawodawstwo unijne w tym zakresie jest bardzo rygorystyczne. Za bezpieczeństwo żywnościowe odpowiada podmiot wprowadzający produkty do obrotu na terenie Unii Europejskiej – importer lub producent, który musi uzyskać od odpowiednich władz sanitarnych odpowiednie świadectwo potwierdzające, że zawartości  ewentualnych, niebezpiecznych dla zdrowia substancji nie przekraczają ściśle określonych norm unijnych. Dowodem tego bezpieczeństwa jest piktogram znajdujący się na produktach, a przedstawiający rysunek kieliszka i widelca.

 

 

 

 

 

 Jak dobrze wybrać porcelanę + niespodzianka

 

 

porcelana

 

 

 porcelana

 

 

 

 

 

 

Partnerem wpisu jest firma Maxwell and Willliams Polska

axwell and Willliams Polska

 

 

 

Bądź na bieżąco śledź mnie na facebooku, instagramie i twitterze

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.