Cześć!
Chciałam Wam naskrobać parę słów w książkowym temacie.
Dzisiaj będzie bardziej tematycznieniż zwykle, bo pokażemy Wam nie tyle to co w ostatnim miesiącu przeczytaliśmy z dzieciakami i polecamy, ale co polecamy bo są to pozycje które czegoś nasze dzieci nauczą, zaciekawią, przekażą pożyteczne informacje, pozytywnie wpłyną na rozwój wyobraźni i poszerzenie wiedzy, generalnie będą to książki nie tylko dostarczające rozrywki, ale też rozwijające !
Macie takie książeczki w swojej kolekcji? Polećcie nam kolejne tytuły !
„Co jedzą ludzie” Paulina Wierzba
To książka, która zaciekawi i dzieci i dorosłych a przy tym jest zaskakująca, odkrywcza i bardzo zabawna.
Ta pozycja to zbiór najdziwniejszych z dziwnych dań, które jedzą ludzie na świecie (podzielona jest nawet na kontynenty i kraje).
Mogą one wydawać nam się zaskakujące, mogą wydawać się czasem ohydne a nawet wstrętne bo podobno ludzie na świecie jedzą wszystko 😉
I tak np. wiedzieliście, że Afrykańczycy jedzą tarantule, Amerykanie sernik z aligatora, Eskimosi gulasz z wiewiórek, Indianie piją herbatę z żywej ryby, Aborygeni jedzą larwy ciem itd.
Ta książeczka to leksykon takich osobliwości.
Wspaniała oprawa graficzna – kartki w kratkę jak w zeszytach szkolnych i zabawne ilustracje autorstwa Agnieszki i Kamila Banach plus twarda okładka.
Książka będzie z pewnością też pomysłem na niebanalny prezent.
Wydawnictwo Albus
twarda okładka
90 stron
„Nela mała reporterka – Nela i tajemnice świata”
To pierwsze nasze spotkanie z Nelą i pierwsza książka z jej przygodami, ale na pewno nie ostatnia bo moje dziecko już zapowiedziało, że chce jeszcze”.
Nela to kilkuletnia dziewczynka, której marzeniem jest zostać prezenterką-podróżniczką i która swoje marzenie realizuje zwiedzając świat i opisując swoje wojaże w książkach i programach telewizyjnych (tych ostatnich jeszcze zupełnie nie znamy, ale kwestia nadrobienia!).
W tej książce zabiera nas do Etiopii, Wietnamu, Tajlandii, Peru, Boliwii, na Kostarykę i Mautirius opisując i pokazując ciekawostki i piękne miejsca które zwiedza.
Co jest najfajniejsze w tej książce – pisana jest w pierwszej osobie przez tą dziewczynkę, więc czytając ją dziecku możemy tworzyć klimat w którym jego rówieśniczka opowiada mu swoje przygody i to jest sto punktów do wzbudzenia zainteresowania słuchającego dziecka (przy czym rodzice też czytają z zainteresowaniem, bo czy wiedzieliście że w Etiopii żyje plemię w którym kobiety noszą w ustach, w rozciągniętej wardze dolnej gliniany, dekoracyjny talerzyk??? opowiadałam o tym i pokazywałam na moim snapchacie –> dorotasmakuje).
Książka podróżnicza dla dzieci – genialna sprawa !
National Geographic
wydawnictwo Burda Książki
twarda okładka
data wydania 2015
190 stron
cena z okładki 34,90zł
„Rok z Findusem” Eva-Lena Larsson, Kennert Danielsson i Sven Nordqvist
Mam słabość do książeczek podzielonych na miesiące w których w każdym danym miesiącu możemy coś z nich robić, dowiadywać się, majsterkować.
Taka właśnie jest ta książka, której głównymi bohaterami są staruszek Pettson i jego pomysłowy kot Findus (postacie znane nam już wcześniej z serii książek o nich – niektóre pokazywałam na blogu).
W ciągu roku jest tyle do zrobienia, odkrycia, nauczenia się a ta książka jest takim zbiorem pomysłów na twórcze zabicie nudy.
Podpowiada jak przesadzić kwiaty na wiosnę, albo założyć domową hodowlę kiełków, tłumaczy dlaczego wieje wiatr i jak zbudować deszczomierz, uczy rozpoznawać ptaki a także inne robaki, dżdżownice i kijanki, zaraża majsterkowaniem 🙂
Wydawnictwo Media Rodzina
cena z okładki 29,90zł
twarda okładka
data wydania 2015
60 stron
„Sprężynek na tropie tajemnic” Agnieszka Frączek
Sprężynek to mały ludzik, którego dla zabawy zrobił Antoś ze starej sprężyny.
Ludzik staje się super przyjacielem chłopca z którym ten spędzają wiele czasu na rozmowach o ważnych sprawach.
Zainteresowania Sprężynka są mocno związane z ochroną środowiska, dlatego wiele sporów, dywagacji, opowiadań i wycieczek krajoznawczych przyjaciół i rodziny chłopca odbywa się w tym temacie przy czym dzielą się z nami wiedzą na temat recyklingu, segregacji śmieci, oszczędzania wody i prądu, ekologicznych środków czystości czy środków transportu przyjaznych środowisku.
Książka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje dzieciom wiedzę o ekologii i o tym jak postępować by nie wyrządzać szkody naszemu otoczeniu.
Wydawnictwo Bis
twarda okładka
95 stron
data wydania 2015
ilustracje Jola Richter-Magnuszewska
„Mój pierwszy słownik wyrazów obcych” wydawnictwo Greg
W czasach mojej młodości uwielbiałam kolekcjonować słowniki i zebrałam ich naprawdę niezłą ilość 🙂 teraz wszystko można znaleźć niby w internecie, ale ja nadal lubię korzystać z papierowych wydań.
Ten słownik wyrazów obcych to pierwszy słownik jaki zafundowałam mojej córeczce, bo też chciałam nauczyć ją nawyku sięgania do źródła w sytuacji kiedy chciałaby poznać znaczenie niezrozumiałego słowa.
To fajna pozycja dla dzieci.
Obce słowa opatrzone są oczywiście definicją napisaną w prosty, przystępny sposób oraz scenką rodzajową z wykorzystaniem danego słowa w praktyce, która w jeszcze łatwiejszy sposób pozwala dziecku je zrozumieć – plus zabawne ilustracje.
Wydawnictwo Greg
twarda okładka
128 stron
zajrzę do nich – dzięki
Zdjecie wyglada oblednie!sprobuje wykonac ten przepis!dziekuje
Wygląda apetycznie, przepis również nie wydaje się być skomplikowany. Zapisuje i spróbuje swoich sił
Dziękuję za wpis!