Co dla nauczyciela na koniec roku?

 

 

 

 

 

Moje dziecko właśnie kończy zerówkę, rozstaje się z ulubioną Panią z którą dzieliła smutki i radości przez cały rok szkolny. Koniec roku to dla niej bardzo ważny dzień.
Już od tygodnia a nawet dłużej jest nim mocno podekscytowana, z jednej strony cieszy się na pierwsze w swoim życiu wakacje od szkoły, z drugiej strony żal jej rozstawać się z osobami, z którymi spędzała te cztery godziny dzień w dzień.

Zwyczajowo utarło się od dawien dawna wręczanie małego prezentu Pani nauczycielce w podziękowaniu za wspólny czas w ciągu roku. Zwyczajowo to kwiatek, jakieś czekoladki – tak było też kiedy sama byłam uczennicą.

Lubię kwiaty, słodycze też, tylko czy chciałabym jako nauczycielka wracać do domu z naręczem kwiatów (których życie jest krótkie) i stosem słodyczy, które wiem że byłyby moją zgubą? Ja wiem, że nie 😉 Swoją drogą wiedziałam to też w dniu swojego ślubu i moją prośbą do gości było by otrzymać wtedy książkę zamiast kwiatka.

Takie jest moje stanowisko również dzisiaj i moja córeczka dla swojej Pani zaniesie książkę, w której na pierwsze stronie wymaluje laurkę i napisze własnoręczną dedykację.

 

A jak będzie u was? Jakie wy macie pomysły? A może zostaje przy odwiecznej tradycji?

 

 

Co dla nauczyciela na koniec roku?

 

 

 

Poniżej przedstawiam Wam kilka moich propozycji, które myślę że znakomicie nadawałyby się na taką okazję.

 

 

 

 

 

Agnieszka Maciąg „Smak miłości”

Do książek kulinarnych Agnieszki Maciąg mam specjalny sentyment. Pierwszą z nich kupiłam dobre kilka lat temu, na pierwszych wakacjach z maleńką wtedy córeczką w górach, w małej księgarni z tanią książką. To było też na początku mojego blogowania. Zakochałam się wtedy w jej ciepłym sposobie pisania, bardzo bardzo prostymi, wręcz podstawowymi przepisami i pięknymi fotografiami Roberta Wolańskiego.

„Smak miłości” to właśnie taka książka, dla osób które umieją, albo chcą (czy powinny) nauczyć się cieszyć małymi rzeczami, doceniać to co daje nam życie, celebrować je.

Jest bardzo ładnie wydana, ozdobiona sielskimi zdjęciami, opatrzona opowieściami i prostymi, smacznymi przepisami

 

Wydawnictwo Otwarte

twarda okładka

320 stron

data wydania 2014r

 

Agnieszka Maciąg „Smak miłości”

 

 

 

 

 

Tomasz Jakubiak „Jakubiak lokalnie”

To z pewnością książka dla osób które cenią sobie dobrą kuchnię, ale przede wszystkim lokalność, regionalność i polskość. Będzie wspaniałym prezentem dla Pani czy Pana od polskiego, historii, geografii ale tak naprawdę dla każdego kto lubi się czegoś nowego dowiedzieć, coś nowego spróbować bo Jakubiak wie jak przekonać do nowatorskich połączeń smakowych, ale rodzimych dobrze znanych produktów, opowiadając tez o nich ciekawie.

Książka w twardej okładce, pięknie wydana, opatrzona świetnymi zdjęciami.

 

Wydawnictwo Egmont

twarda okładka

150 stron

data wydania 2015

 

Tomasz Jakubiak „Jakubiak lokalnie”

 

 

 

 

 

 

dr Joel Fuhrman „Jeść by żyć”

Od książek stricte kulinarnych odejdziemy, bym mogła przedstawić Wam coś o szerszym temacie.

Książka „Jeść by żyć” to pozycja, która przez wiele miesięcy obecna była na liście bestsellerów The New York Times’a. To książka która zawiera odpowiedzi na wiele tematów tak modnych teraz, szeroko dyskutowanych, nierzadko kontrowersyjnych i stale gdzieś się przewijających np. czy rzeczywiście picie mleka jest zdrowe, czy jedzenie nabiału chroni przed osteoporozą, czemu klasyczna piramida żywieniowa wcale nie jest zdrowa, jak czuć się lepiej, jak dobrze spać, jak mieć więcej energii, jaka jest ciemna strona białek zwierzęcych,  co to jest „parszywa dwunastka” i jakie są najbardziej toksyczne produkty wśród tych najzdrowszych. W książce znajdziemy też przepisy na zdrowe dania.

 

Wydawnictwo Varsovia

miękka okładka

450 stron

data wydania 2012

 

dr Joel Fuhrman „Jeść by żyć”

 

 

 

 

Sztuka układania kwiatów” Elżbieta Kosińska-Wappa

To piękny album wydany przez Multico a napisany przez Panią Elzbietę Kosińską-Wappe, która jest mistrzem florystyki.

To źródło naprawdę inspirujących i niebanalnych pomysłów na kompozycje kwiatowe, którymi możemy udekorować nasz dom w przeciągu całego roku (z uwzględnieniem dostępnych kwiatów i rocznych okazji oraz świąt).

To poradnik raczej dla amatorów florystów, z przystępnymi uwagami jak krok po kroku zrobić kompozycję kwiatową.

To również źródło wiedzy o kwiatach jakimi dysponują zwykle Panie w kwiaciarniach i którą to zawsze chcieliśmy posiadać.

Dowiemy się co zrobić by kwiaty przeżyły dłużej w naszych wazonach, jakie są zasady kompozycji i ich formy, jak dobierać kwiaty wg ich barw.

 

 

Wydawnictwo Multico

twarda okładka

126 stron

data wydania 2012r

 

„Stuka układania kwiatów” Elżbieta Kosińska-Wappa

 

 

 

Szczęście na dzień dobry” Jamie Cat Callan

Bardzo fajny, lekko napisany poradnik jak cieszyć się z małych rzeczy, jak szczęście odnajdować w drobiazgach, z czego czerpać radość i jak odnaleźć pozytywne nastawienie do życia.

Brzmi może pompatycznie, ale szybko się czyta i z każdą kartką wzrasta w nas uczucie, że tak dużo mamy, tylko trzeba nauczyć się doceniać to co życie oferuje nam właśnie teraz, w tej chwili, bez względu na wiek, zasoby pieniężne czy szczebel kariery.

Pozytywna książka!

 

 

Wydawniwctwo Literackie

miękka okładka

270 stron

data wydania 2015

 

„Szczęście na dzień dobry” Jamie Cat Callan

 

 

 

 

 

Zakopane – miasto cudów” Wojciech Mróz

To książka dla miłośników dobrej lektury. To zbiór felietonów Pana Wojciecha Mroza o mieście – legendzie.

Autor pisze je jako obserwator Zakopanego – tego teraźniejszego, współczesnego, przeplatając swoje opowieści historycznymi obrazami.

Autor pisze felietony również jako uczestnik miejskiego, zakopiańskiego życia przytaczając swoje osobiste doświadczenia, opowiadając przeżyte zdarzenia i okraszając historie anegdotami i pozytywnymi historyjkami.

 

Wydawnictwo Novae Res

twarda okładka

312 stron

data wydania 2015

 

„Zakopane – miasto cudów” Wojciech Mróz

 

 

 

 

 

Eliza Orzeszkowa „Pamiętnik Wacławy”

Klasyka literatury polskiej w pięknym, nowym wydaniu odświeżonym i przypomnianym przez Wydawnictwo MG (swoją droga mają w ofercie wiele pięknych pozycji naszych rodzimych klasyków – polecam!).

Eliza Orzeszkowa to zapewne dla większości z nas pisarka jednego dzieła „Nad Niemnem”, które jest lekturą szkolną w podstawówce (przynajmniej za moich czasów była) i które często poznajemy z musu (choć ja pamiętam, że bardzo mi się książka ta podobała).

Może zatem was zdziwi, że Eliza Orzeszkowa była bardzo płodną pisarka i spod jej pióra wyszło ok pięćdziesiąt dzieł!

Jednym z nich jest właśnie „Pamiętnik Wacławy” (bagatela ok 750stron) o panience z dobrego domu, której rodzice będący w separacji prześcigają się by narzucić córce swój pomysł na życie, jeden skrajnie inny od drugiego.

 

Wydawnictwo MG

twarda okładka

736stron

data wydania 2015r

 

Eliza Orzeszkowa „Pamiętnik Wacławy”