Jak zrobić bułkę tartą?

 

 

 

To jest kolejny wpis z serii Jak oszczędzać w kuchni.

Zapewne zdarza wam się w kuchni mieć wczorajsze pieczywo, czerstwe bułki które odkładamy w specjalne miejsce do wykorzystania później (przyznajcie się macie takie miejsce i jak dużo pieczywa tam leży? Ja rzadko kupuję bułki, bo sama piekę chleb, ale dzieci co jakiś czas domagają się białych, nadmuchanych bułek bardziej niż słodyczy. Za to często po kuchniach ludzi, rodziny widuje wielkie kosze i parapety pełne zeschniętych buł – jak jest u was? 😉

 

Od razu dodam na wstępie, że jeśli używacie bułki tartej, warto zrobić ją w domu od podstaw (choćby od tego by kupić byłki, pokroić je i wysuszyć, bo wiemy, że domowa bułka tarta nie zawiera żadnych dziwnych dodatków, antyzbrylaczy i wybielaczy jak się to zdarza kupnym).

 

 

 

Wysuszone bułki bardzo łatwo przerobić na bułkę tartą:

  1. Metoda ręczna – wystarczy zwykła, metalowa tarka jarzynowa i suchą bułkę ścieramy na najmniejszych oczkach.

  2. Metoda mechaniczna – potrzebujemy robot kuchenny z nożykami w kształcie literki S lub z tarczami do tarcia – rozdrabniamy bułki.

 

 

Bułkę tartą przechowujemy w szklanych słoikach, zamkniętych szczelnie pokrywką (słoik chroni produkt przed wilgocią, dostaniem się pleśni, zapachami szafki i molami).

 

 

Bułkę tartą wykorzystujemy do:

  • panierowania koletów mięsnych, rybnych i warzywnych, krokietów

  • jako zagęszczacz do kotletów mielonych, pasztetów, pulpetów, klopsów

  • do wysypywania natłuszczonych blach do pieczenia, form żaroodpornych

  • razem z rozpuszczonym masłem jako okrasę do ugotowanych warzyw, pierogów

 

 

 Jak zrobić bułkę tartą?