Chrzan tarty domowy – przepis

 

 

 

 

W moim dom rodzinnym chrzan to pozycja obowiązkowa na świątecznym stole (mały kawałek korzenia chrzanu wchodzi tez w skład święconki noszonej do kościoła a potem na nim gotowany jest świąteczny żurek).

Zarówno moja babcia jak i moja mama same tarły korzeń chrzanu, wykopując go wcześniej z ogrodu. Przy tarciu na tarce ręcznej nie była to zbyt wdzięczna praca bo chrzan niemiłosiernie kręci w nosie i wyciska łzy.

Ja z kolei nie mam ogrodu i własnej uprawy chrzanu, ale jak uda mi się go kupić, zdaję się na swojego robota kuchennego i w kilka minut niesamowicie aromatyczny dodatek do dań, szczególnie mięs gotowy czy surówek.

 

 

Składniki:

1-2 korzenie chrzanu

świeżo wyciśnięty sok cytrynowy

sól, cukier

 

 

Wykonanie:

Korzenie chrzanu obieramy cienko, myjemy i wrzucamy do zimnej wody – zostawiamy na ok godzinę – sprawi to, że staną się bardziej jędrne i będzie je łatwiej zetrzeć.

W międzyczasie przygotowujemy sobie słoik z kilkoma łyżkami przegotowanej wody wymieszanej z 2-3 łyżkami soku z cytryny, doprawionej szczypta cukru i soli.

Chrzan ścieramy na bardzo drobnych oczkach – w miarę tarcia – przekładamy go do słoika z woda i sokiem cytrynowym ( by uniknąć utraty koloru).

Starty chrzan mieszamy, doprawiamy do smaku solą, cukrem, cytrynowym sokiem i przegotowaną wodą jeśli będzie zbyt suchy.

Przechowujemy w lodówce w zamkniętym słoiku.

Przed podaniem możemy wymieszać go z niewielka ilością śmietanki albo mieszanką jogurtu i majonezu.

 

 

 

 

Chrzan tarty domowy – przepis