Książeczki na Dzień Dziecka

 

 

Ponieważ dzisiejszy dzień w całości poświęcony jest naszym milusińskim, pokażę wam kilka świetnych książeczek, które w ostatnim czasie pojawiły się w naszej dziecięcej biblioteczce.

Tradycyjnie czekam na wasze komentarze o tych pozycjach, może je znacie oraz na podzielenie się z nami waszymi ostatnimi nabytkami wartymi polecenia.

 

 

 

 

 

Zacząć chciałam od książki niezwykłej „Dźwięki kolorów” Jimmy Liao wydanej przez Officynę.

To książeczka bardziej do oglądania niż do czytania, porównałaby ją do „Małego księcia”.  Niesamowita opowieść wyrażona obrazami i krótkimi, ale z niesamowita głębią przekazu komentarzami.

Bohaterką jest dziewczynka, która z dnia na dzień straciła wzrok i teraz musi zmierzyć się ze światem w którym zapanowała ciemność. Odkrywa wszystko dookoła na nowo korzystając z innych zmysłów: dotyku, węchu, słuchu, smaku a ilustracje Jimmiego Liao pokazują nam jej niesamowite wyobrażenia, pełne realizmu i abstrakcji w jednym.

Magiczna książka, poruszająca, mądra, wartościowa.

Dla dzieci i dla dorosłych. Warto ją mieć w biblioteczce i do niej wracać.

 

„Dźwięki kolorów” Jimmy Liao

 

 

Mary Norton „Kłopoty rodu pożyczalskich” Wydawnictwo Dwie Siostry

To klasyka światowej powieści dziecięcej, która zdobyła szereg nagród i została uznana za jeden z najlepszych tytułów w tej dziedzinie książek.

Ja sama pamiętam tą książkę z dzieciństwa i chciałam bardzo by moja córeczka również ją znała.

Bohaterami są Strączek, Dominika i ich córka Arietta. Mają zaledwie po kilkanaście centymetrów wzrostu i mieszkają pod podłogą starego domu w maleńkim ale niezwykle komfortowo urządzonym mieszkanku, bo wszystko czego potrzebują, pożyczają od rodziny „olbrzymów” mieszkających nad nimi.

Zastanawiacie się czemu giną wam guziki, zapałki, spinacze i inne malutkie przedmioty?

No właśnie, to przez tych niewidzialnych pożyczalskich 🙂

Książeczka świetna do czytania przed snem.

Jak zwykle jeśli o to wydawnictwo chodzi piękne wydanie: twarda okładka, kredowy papier i ilustracje Emilii Dziubak.

 

Mary Norton „Kłopoty rodu pożyczalskich”

 

 

 

Smaczny elementarz Cecylki Knedelek” Joanna Krzyżanek Wydawnictwo Jedność

To kolejna pozycja w naszej biblioteczka z przygodami Cecylki Knedelek i jej rezolutnej gąski Walerii.

Tym razem bohaterki (z powodu ogromnej chęci gąski by nauczyć się czytać) zabierają nas w pełną przygód podróż po świecie liter małych i dużych, ale jak mają już w tradycji również po świecie kulinariów 🙂

W książeczce znajdziemy poświęcony każdej literce wierszyk, obrazki słów zaczynających się na daną literę oraz pomysł na niesamowite danie do przygotowania właśnie w kształcie owej literki.

Bo alfabetu możemy nauczyć się poprzez smaczną zabawę w kuchni 🙂

 

„Smaczny elementarz Cecylki Knedelek” Joanna Krzyżanek

 

 

 

Spaceruj z dzieckiem! 30 pomysłów na spacer w Warszawie” Wydawnictwo Sierra Madre

Bardzo fajna propozycja wydawnicza w postaci kolorowych, usztywnianych kart. Każda karta to jeden pomysł na ciekawy spacer po Warszawie zawierająca mapę, czas jaki należy przeznaczyć na całe wydarzenie, informacje o obiektach w okolicy wartych zobaczenia (również o biletach i stronach www na których można sprawdzić ceny) ich krótką historię czy charakterystyczne cechy. Znajdziemy na nich też numery autobusów czy tramwajów, którym będziemy mogli dotrzeć w dane miejsce.

Świetny przewodnik i naprawdę fajny zbiór pomysłów na ciekawe, weekendowe wyjście z dzieckiem na świeże powietrze, szczególnie że mamy prawie lato i zbliżają się wakacje.

 

„Spaceruj z dzieckiem! 30 pomysłów na spacer w Warszawie”

 

 

 

Tradycyjnie już w kolejnym zestawieniu książkowym pokazujemy najnowsze pozycje z ulubionej serii mojego dziecka, której bohaterką jest Zuzia.

Wydawnictwo Media Rodzina

Zuzia jeździ konno”

Zuzia z rodzicami wybiera się na festyn, gdzie ma okazje przejechać kilka kółeczek na kucyku. Dziewczynce tak bardzo się to podoba, że zaczyna mamie wiercić dziurę w brzuchu o konia. Rodzice zapisują Zuzię na zajęcia w stadninie, podczas których uczy się jeździć konno (przy czym odkrywa, że wcale nie jest to takie proste jakby się wydawało), dbać o konie, udaje jej się nawet zaprzyjaźnić z najsympatyczniejszym koniem w stadninie a nawet na świecie 🙂

 

„Zuzia jeździ konno”

 

 

Zuzia i nowy dzidziuś”

Zuzia obejmuje mamę i kiedy nie za bardzo jej się to udaje, ze zdziwieniem stwierdza, że mama jest coraz grubsza 😉

Jak to zwykle bywa z dziećmi, bez mrugnięcia okiem mówi jej, że powinna mniej jeść 😉

Mama wyjawia jej sekret – w jej brzuszku rośnie dzidziuś.

Zuzia jest zaskoczona i zadziwiona i w tym właśnie momencie rozpoczyna się litania pytań dotyczącej dzidziusia i całej nowej sytuacji, na które rodzice z cierpliwością odpowiadają i tłumaczą przygotowując ją na bycie starsza siostrą.

 

„Zuzia i nowy dzidziuś”

 

 

Leśne głupki” Małgorzata Strzałkowska Wydawnictwo Bajka

Leśne Głupki to według zamieszczonego w książce słowniczka: „wspaniałe, cudowne stworzenia, serdecznie zaprzyjaźnione z autorką; żyją zazwyczaj w lesie, ale czasami można je spotkać zupełnie gdzie indziej”.

Z napisanej rymowankami opowieści, przepełnionych humorem i grami słownymi, możemy dowiedzieć się o ciekawych przygodach tych miłych stworzonek.

Na uwagę zasługują też kolorowe ilustracje w formie wyklejanych kolaży autorki.

Książka została wpisana przez Fundację ABCXX!-Cała Polska czyta dzieciom na Złota Listę książek rekomendowanych do głośnego czytania dla dzieci od lat 4.

 

 

 

 

Oczami maluszka – pierwsza książka twojego dziecka” Wydawnictwo Sierra Madre

Tymi książeczkami zapoczątkowałam zbieranie biblioteczki dla najmłodszego członka naszej rodziny, który będzie z nami już wkrótce 🙂

Bardzo zainteresował mnie pomysł na serię wydawniczą „Od pierwszych dni”.

Niemowlę na początku swojego życia widzi tylko kontrastowe barwy, jak na przykład czerń i biel. Książeczki z tej serii to zbiór obrazków w dwóch kontrastowych kolorach dla dzieci 0-6mcy i w trzech kolorach (dochodzi czerwień) dla dzieci 0-12mcy, mające przemawiać do wyobraźni niemowląt.

Z pewnością jednak książeczki te pozwalają budować więź z dzieckiem, są pomysłem na fajnie spędzanie czasu a przede wszystkim są wspaniałym wprowadzeniem w świat książek !

Oczami maluszka – pierwsza książka twojego dziecka