Książki dla dzieci pomysły na prezenty

Zapraszam was do zapoznania się z kilkoma propozycjami świetnych książek dla dzieci – sprawdzą się na świąteczny prezent i nie tylko.

Po propozycjach książek dla kobiet i książek dla facetów, tym razem kilka tytułów, które w ostatnim kwartale najczęściej były wybierane przez moją córeczkę do czytania, przeglądania i zabawy.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel  „Rozmowy ze świnką Halinką”

Wydawnictwo Bajka

To naprawdę świetna książka, mądra, zabawna, czasem wzruszająca.

To zbiór opowieści o przedszkolaku Filipie i jego pluszowej śwince Halince, napisanych a nawet namalowanych z punktu widzenia tej dwójki.

Każde krótkie opowiadanie podejmuje jeden temat, czasem błahy jak zabawy w śniegu, jazda pociągiem, uwielbianie deserów a czasem bardzo istotny jak akceptacja, potrzeby dzieci, alergia, zwierzęta w domu. Znakomite jako przypowieści przed snem lub jako wstęp do rozmów, tych bardziej poważnych i tych mniej.

swinka Halinka

Pomelo ma się dobrze pod swoim dmuchawcem” R.Badescu i B. Chaud

Wydawnictwo Zakamarki

Pomelo to malutki słoń mieszkający w ogrodzie, z długą trąbą zupełnie jak nie u słonia.

Bardzo spodobały mi się ilustracje w tej książce, ale treść mnie zaskoczyła, nawet po pierwszym przeczytaniu trochę rozczarowała.

Natomiast moje dziecko pokochało ją szczerą miłością.

Zna ją już na pamięć, bo tekstu w niej jedna linijka na dwie strony, potrafi ciągle ją przeglądać, właściwie sama sobie „czytać” i opowiadać swoim misiom.

Wbrew pozorom tekst rodzi ciągle nowe pytania z jej ust i najczęściej nie są one łatwe „czemu ten słoń jest inny niż wszystkie”, „czemu boimy się w nocy”, „czy ‚wygłupiać się’ to brzydkie słowo”.

To książka dla dzieci, nie dla rodziców 🙂

pomelo

Kicia Kocia i straszna burza”, „Kicia Kocia na placu zabaw” Anita Głowińska

Wydawnictwo Media Rodzina

Moje dziecko uwielbia serię o rezolutnej kotce, więc te dwie nowości wydawnicze musiały u nas zagościć.

Przeznaczone są dla dzieci w wieku 2-6 lat, choć akurat te dwie książeczki traktują poważniejsze tematy niż poprzednie.

Kicia Kocia boi się burzy” jak wiele dzieci, w tym moja córka. Bawi się z przyjaciółmi w parku kiedy zaczyna padać deszcz i słychać grzmoty. Szukają schronienia i uciekają pod wysokie drzewo, jednak zjawiający się po dzieciaki tata Koci tłumaczy dlaczego to nie jest dobry pomysł i jak jeszcze nie wolno zachowywać się podczas burzy.

Kicia Kocia na placu zabaw” Z pozoru codzienny temat dotyczący wyprawy na plac zabaw porusza kilka istotnych spraw o których warto porozmawiać z dziećmi – strach np przed wysokością, zachowania wobec nieznajomych, spotkanie z odmiennymi dziećmi – tutaj z niedosłyszącym Antkiem.

Kicia Kocia

Kicia Kocia

Gryzmoł” Dorota Gellner

Wydawnictwo Bajka

Zabawna książka napisana w formie rymowanego wierszyka. Każdy rozdział to nowa przygoda Gryzmoła, który najbardziej na świecie uwielbia gryzmolić wszystkim po wszystkim.

Ciągle nowe, zwariowane pomysły, zaskakuje swoimi figlami i psotami.

gryzmoł

Sztuka” Ruth Thompson

Zwierzaki-dzieciaki” Fiona Munro

Smoki” Andrea Pinnington

Wydawnictwo Muza

Uwielbiamy tą serię kreatywnych książek wydawnictwa Muza. Wcześniej również miałyśmy już dwie (o księżniczkach i rycerzach).

Książki poprzez zabawę rozwijają dziecko : jego kreatywność, wyobraźnię, zdolności manualne, logiczne myślenie, kojarzenie, poszerzają wiedzę i słownictwo.

Są pełne ćwiczeń i pomysłów do samodzielnego wykonania, rad jak rysować, stron do kolorowania, zagadek, labiryntów, gier, zabaw, wycinanek, naklejek, szablonów itd.

Mają jeszcze jeden ogromny plus – dziecko samo lubi się nimi zajmować, a to jest bardzo cenne kiedy potrzebujemy trochę czasu dla siebie. Dziecko wykorzystuje go twórczo a nie bezmyślnie (jak jest przy oglądaniu tv).

Dla najmłodszych dzieci Zwierzaki-dzieciaki, dla starszych przedszkolaków „Smoki”, jeszcze starsze dzieciaki warto zainteresować „Sztuką”.

zwierzaki dzieciaki

smoki

sztuka

Zuzia – seria Mądra Mysz Wydawnictwo Media Rodzina

To chyba ulubiona seria książeczek mojej córeczki i nie raz już je tu polecałyśmy.

Zuzia to rezolutna dziewczynka w wieku przedszkolnym, ciekawa świata, lubiąca poznawać nowe rzeczy, czasem znajdująca się też w trudnych sytuacjach z których czerpie naukę na przyszłość.

Dwie nowe pozycje z serii w naszej biblioteczce:

Zuzia uczy się piec” – szczególnie teraz temat na czasie przy pieczeniu pierniczków 🙂

Zuzia chciałaby piec ciasteczka, podobnie jak inne dzieci uwielbiaje wycinać foremkami a potem po upieczeniu je chrupać. Jej mama jednak nie ma czasu. Dziewczynka postanawia spróbować swoich sił i sama zabiera się do dzieła. Wyciąga przepis, bierze mąkę, jaja… Nie jest to jednak takie proste…

Zuzia idzie do dentysty” – książeczka bardzo przydatna by przygotować dziecko i rozpocząć z nim rozmowę o wizycie u dentysty. Co czeka je w gabinecie, jak muszą się zachować, czy jest się czego bać.

Zuzia

Zuzia

Kolejną książeczką z serii Mądra Mysz jest „Mam przyjaciela pszczelarza” – tutaj razem z koleżanką Zuzi – Leną, wybieramy się do jej znajomego, który ma pasiekę i właśnie przygotowuje miód na festyn.

Pan Marek oprowadza dziewczynkę po swojej hodowli i tłumaczy co do czego służy.

Świetna książeczka – sama nauczyłam się z niej kilku rzeczy 🙂

pszczoła

Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci” Joanna Krzyżanek

Wydawnictwo Jedność

Z pewnością wiele osób zna tą książkę, my też ją polecamy.

To naprawdę ciężkie, opasłe tomisko (prawie 500stron) przepełnione przepisami dla dzieci z dokładną instrukcją przygotowania oraz dołączonymi do każdego przepisu opowieściami z przygodami głównej bohaterki Cecylki, jej gąski Walerii , rodziny i przyjaciół.

Jest wielofunkcyjna – sprawdza się w kuchni, zachęca dzieci do pomocy, samodzielnego przygotowywania potraw a przede wszystkim próbowania, odkrywania smaków, jedzenia.

Znakomicie sprawdza się też do czytania np. przed snem. I wystarcza na naprawdę długo 😉

cecylka

Dom dla lalek. Zbuduj i umebluj

Wydawnictwo Muza

Ta książka to prawdziwe cudo. Jaka szkoda, że na rynku jest mało taki propozycji.

Zawiera składane formy domku dla lalek, lalek, mebli, wyposażenia z usztywnianego papieru, do wydzierania w wykropkowanych miejscach i składnia. Bez kleju, bez nożyczek. Świetna zabawa, która wystarcza na długo. U nas na razie powodzeniem cieszy się sam domek, drobniejsze elementy są na później.

Bardzo ładne jest wykonanie tej książki – zabawki.

Fajna dla dzieci niechętnie sięgających po książeczki – myślę, że może zaskoczyć i przekonać.

dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.