Chciałam Wam dziś pokazać co przeczytałam ostatnio.

Książka jest lekka, przyjemna i ciekawa, idealna do czytania w cieniu na hamaku lub na pikniku. Co najważniejsze traktuje o kulinariach.

Mam w domu kilka książek Hanny Szymanderskiej i bardzo je sobie cenię, bo kobieta ma ogromną wiedzę, encyklopedyczna prawie na temat sztuki kulinarnej.

„Dania z anegdotą” to zbiór ponad 100 znanych dań, gdzie każde opatrzone jest przypowieścią o powstaniu dania (często właśnie z zabawną anegdotą) oraz z przepisem na owo danie.

Poznamy historię i okoliczności powstania takich dań jak carpaccio, fondue, czernina, poule au pot, Stroganow, kotlety Pożarskiego, Melba, Charlotte, magdalenki, crepes Suzette, tarta tatin, beza Pawłowej, tort Sachera i wiele innych.
Dowiemy się czy Sałatkę Cezara jadał Juliusz Cezar, co miał wspólnego z kuchnią Aleksander Dumas, kto wymyślił Kąski Królowej, czym różni się minestra od minestrone, co mają wspólnego na przykład zrazy po nelsońsku z admirałem Nelsonem, skąd wzięła się nazwa Cordon Bleu itd.

Książka podzielona jest na kategorie: Sosy, Sałaty, Zupy,Ryby, Drób, Mięsa, Dania różne, Desery.

Jedyne czego mi tu brakuje to smakowitych zdjęć, myślę że dzięki nim książka wiele by zyskała. I chociaż przeważająca część dań z tej książki to mocna klasyka, dobrze znana, to nie wiem czy wy też tak macie, ale do przygotowania jakiegoś dania częściej skłania mnie zdjęcie niż sam przepis.

Wydawca: Świat Książki

liczba stron: 229

twarda okładka

 

Dania z anegdotą Szymanderska