Cześć!

Witam was w kolejnym książkowym wpisie.

Dla wielu z was zaczęły się wakacje – czas odpoczynku i relaksu, czas wyjazdów i wycieczek.

To również wspaniały czas by sięgnąć po książeczki inne niż lektury szkolne, być może to czas w którym znajdziemy więcej czasu na czytanie.

Poniżej chciałam zaproponować wam kilka książeczek, które świetnie sprawdzą się na wakacyjny czas dla młodszych dzieci.

 

 

 

„Leoś Sosenka obserwuje las” Ewelina Oleksiak i Anna Paszkiewicz, Wydawnictwo Wilga

Bardzo fajna książeczka dla dzieci motywująca i inicjująca do obserwacji przyrody, wyjścia do lasu.

Głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Leoś, który w soboty wraz z tatą wyrusza na leśne wyprawy. Zaopatrzony w lupę, zadający mnóstwo dociekliwych pytań, obserwuje i odkrywa świat przyrody.

Książeczka jest bardzo inspirująca. Może i wy po jej przeczytaniu zdecydujecie się na wyprawę do lasu.

Badania pokazują, że kontakt z naturą wycisza, uspokaja, pomaga rozładować stres, pomaga gdy jesteśmy zmęczeni. Na dzieci wpływa wyciszająco, uspokajająco i relaksująco. Z drugiej strony takie wyprawy to zdobywanie wiedzy w praktyce, przez zabawę i doświadczanie a takie przeżyte wrażenia, informacje zostają z dzieckiem na długo.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Mali wredni Wikingowie i Gbur Żelazna Czaszka” Francesca Simon

Znacie Koszmarnego Karolka? A wasze dzieci go czytają?

To dość kontrowersyjny bohater 😉

Według mnie to całkiem bliski krewny Pipi Langstrumpf 🙂 albo Emila ze Smalandii.

Pamiętam jak kilka lat temu namiętnie zaczytywała się nim moja starsza córka. Byłam wtedy trochę przejęta co też wyjdzie z tego, bo Karolek jawił mi się jako antybohater raczej. Psotny, kłótliwy, krnąbrny, bezkompromisowy – bałam się, że to będzie zły przykład dla mojej grzecznej córeczki 😂
Dziś wiem, że trzeba wierzyć w inteligencję dzieci, że nie taki Karolek straszny jak straszą rodzice 😅, że bardziej należy bać się tego że nasze dzieci są grzeczne bo powinny być raczej kulturalne i asertywne.

Jeśli ten bohater wam się podobał, chciałam polecić wan dzisiaj inną książkę tej samej autorki.

„Mali wredni wikingowie” to również napisana dla dzieci zabawna postać z koszmarnymi bohaterami albo raczej można by powiedzieć wrednymi. Wszystko jednak w granicach dobrego smaku i psikusów raczej więc nie obawiajcie się rodzice.

To już druga część tej serii.

Poznajemy tu Gbura Żelazna Czaszka, który jest najbardziej przerażającym wikingiem na świecie.

Główni bohaterowie – mali wikingowie – Fanga i Trach nigdy się przy tym nie nudzą a tym razem muszą znaleźć sposób jak wykurzyć tego odrażającego potwora Gbura.

Wydawnictwo Znak Emotikon, data wydania 2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Diabełki – Sama radość!” Scenariusz i Rysunki: Olivier Dutto

Moje dzieciaki są wielkimi fanami komiksów. To również właśnie dzięki nim polubiły samodzielne czytanie. Komiksy były kupowane, wypożyczane z biblioteki kilogramami 🙂 Teraz dzieciarnia ma swoje ulubione serie, do których lubi wracać. Serie komiksowe wydawnictwa Egmont to jedne z tych najulubieńszych. Na wakacyjny czas moglibyśmy tu pokazywać wiele wiele propozycji (i będziemy 🙂 a dzisiaj komiks francuski z kategorii komiks europejski i z serii „Komiksy są super!” w której znajdziemy te z kategorii: humor.

Nie ma nic lepszego niż książka z którą i dzięki której będziemy mogli się pośmiać i poprawić sobie humor, prawda?

Tytułowe Diabełki to rodzeństwo, które ma same wybuchowe pomysły. Rodzice ledwie wytrzymują z Niną i Tomkiem. Szalone dzieciaki, kiedy nie trzymają wspólnego frontu przeciwko mamie i tacie, robią sobie nawzajem kawały, w czym przoduje Nina. Tomek z kolei ma misję: pokonać kosmitów, którzy chcą zniszczyć Ziemię. Oczywiście uważa Ninę za najbardziej niebezpieczną z obcych. Ich spory trwają nawet na wakacjach!
„Diabełki: to jedna z najpopularniejszych we Francji serii humorystycznych dla dzieci. Druga część cyklu została w 2005 roku wyróżniona nagrodą na Festiwalu Komiksu w Angoulême w kategorii dla młodych odbiorców. Niniejszy album zbiorczy składa się z trzech tomów oryginalnych: „Uwaga, głupawy brat!”, „Sama radość!” i „Siostra na sprzedaż”.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Duszan” Antonina Todorović, wydawnictwo Tadam

Bardzo ładnie wydana książka, w twardej okładce, z oryginalnymi i ciekawymi ilustracjami Doroty Wojciechowskiej.

To opowieść, która świetnie sprawdzi się na wakacje do czytania dzieciom przed snem, albo przy ognisku, albo kiedy w restauracji czekacie i czekacie na swoje danie.

Książka została nagrodzona w konkursie Wielokropek 2016.

Piękna, mądra opowieść o sile dziecięcej wyobraźni, mocy braterskiej więzi i potędze rodzicielskiej wiary w dziecko.

To niezwykła historia, trochę baśniowa.

Głównymi bohaterami są dwaj bracia Duszan i Janko. Na co dzień mieszkają w mieście gdzie wszystkie dni są takie same, pełne pośpiechu, kontroli rodzicielskiej, obowiązków, zajęć.

Kiedy przychodzą wakacje, bracia jadą do babci. To właśnie tutaj dzieje się akcja tej książki. Ten pobyt staje się zupełnym przeciwieństwem życia w mieście, co sprawia, że chłopcy mogą odkryć przez kontrast sytuacyjny wiele nowych obszarów w sobie, w życiu, w codzienności. Babcia daje więcej swobody a chłopcy czerpią ogromną radość z odkrywania świata, dziecięcej beztroski, obcowania z przyrodą, majsterkowania, prac twórczych i kreatywnej zabawy.

Nam ta książka bardzo przywołała obrazy szkoły systemowej oraz w kontraście Edukacji Domowej na której jesteśmy.