Polubić czytanie 📚
OECD podaje, że w Europie 37-45% uczniów deklaruje, że nie czytają dla przyjemności.
Co zrobić, żeby nasze dzieci polubiły czytanie
Jak możemy sprawić, aby dzieci i młodzież chętnie sięgały po książki?

📚Po pierwsze Czytaj dziecku – tak długo jak ono tego chce – moja 13latka nadal chce i czytamy jej – teraz trudniejszą, ambitniejszą literaturę.
📚Po drugie i wiąże się z punktem pierwszym to Nie zmuszaj dziecka do czytania – czytaj dziecku!
📚Po trzecie Wybierz ciekawą książkę, najlepiej razem z dzieckiem!
U nas dwójka starszych kiedy tylko nauczyła się sama czytać płynnie, wybierała komiksy.
Najczęściej dzięki licznym obrazkom w komiksach jest po prostu mniej tekstu.
Komiksy dzięki temu czyta się szybciej a dzieci uwielbiają to poczucie sprawczości, kiedy zupełnie same przeczytają całą książkę.

Dzisiaj chciałam pokazać wam dwa komiksy, które świetnie sprawdzą się właśnie dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Oba pochodzą z serii „Mój pierwszy komiks” wydawnictwa @egmont_polska i dedykowane są dzieciom od 5 lat.

 

 

💚„Opowieści z Bukowego Lasu. Wyprawa po skarb” – to już trzeci tom przygód tych bohaterów  zilustrowany przez francuskiego autora Loïc Jouannigot, tym razem ze scenariuszem Michela Plessix.
Komiks ten bardzo podoba się dzieciom bo napisany jest w zabawny sposób a śmiech jaki wywołyje odpręża, wprawia w dobry nastrój, poprawia humor.

W książce poznajemy przemiłą rodzinkę Rabatków, którzy są królikami.
Pewnego dnia, kiedy zapada wieczór cala rodzina zbiera się w salonie przy kominku by spędzić razem czas. Jak to wtedy bywa zaczynają snuć się historie i opowieści.
Tym razem nie była to zwykła opowiastka, ale mrożąca krew w żyłach historia o skarbie zakopanym przez bezlitosnego pirata Krasnorosta.
Następnego dnia wczesnym rankiem pięcioro króliczątek postanawia wyprawić się nad rzekę w okolice słynnej Zatoki Życzliwości, gdzie według rodzinnej legendy jest ukryty skarb.

Co zupełnie niesłychane – w piasku odnajdują butelkę, w której ktoś umieścił tajemniczą mapę.
Dzielna drużyna Rabatków natychmiast postanawia ruszyć na poszukiwanie cennego skarbu piratów.

 

 

 

 

 ❤️„Pan Borsuk i pani Lisica, Ani chwili wytchnienia!”
to już czwarty tom przygód tych bohaterów zilustrowany przez francuską autorę Eve Tharlet, ze scenariuszem Brigitte Luciani.
Komiks ten bardzo podoba się dzieciom bo napisany jest w zabawny sposób a dodatkowo w swoich treściach edukuje o tolerancji i nieocenianiu.

Akcja tej książki rozgrywa się w świecie zwierząt a bohaterowie to mieszkańcy lasu. Wszystko dzieje się w trudnej dla zwierząt porze roku jaką jest zima.

Borsuki gromadzą zapasy, robią się senne i coraz częściej poszukują spokoju.
Jeden z bohaterów – Borek marzy o ciepłym łóżku w przytulnej norce, tymczasem bohaterka – Róża woli hasać w głębokim śniegu. Czy tak różne potrzeby da się ze sobą pogodzić? Przecież jakoś trzeba przetrwać tę zimę! Ludzkie charaktery w zwierzęcych maskach, zabawne perypetie i próba zmierzenia się z innością, która zamiast dzielić, łączy naszych sympatycznych bohaterów.

 

 

 

 

 

 

 

💚„Lulu i Nelson. Kierunek Afryka”

to pierwszy tom przygód tych bohaterów zilustrowany przez francuską autorę Aurélie Neyret, ze scenariuszem Charlotte Girard i Jean-Marie Omont.

To nowy cykl komiksów w których znajdziemy opowieść dla dzieci pełną przygód. Jej treścią edukacyjną i cechami przewodnimi jest pokazać młodym czytelnikom takie wartości jak miłość do zwierząt, walka o wolność, prawo do posiadania marzeń i dążenie do spełniania ich.

Ten tom zdobył nagrodę na francuskim Festiwalu Komiksowym w Blois w 2020 roku. W tym samym roku na podstawie komiksu powstał długometrażowy film animowany.
Akcja tej powieści dzieje się w środowisku cyrkowców, ponieważ rodzinka bohaterów tam pracuje.
Główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Lulu.
Jej rodzice są cyrkowymi treserami lwów.
Zarówno oni, jak ich córka kochają zwierzęta, którymi się zajmują.
Niestety, najpierw ginie matka dziewczynki, a zaraz potem cyrkowe drapieżniki…
Bohaterka postanawia wyruszyć do Afryki po nowe lwy do oswojenia. Ale czy dziesięciolatka sprosta takiemu zadaniu? I czy naprawdę wyobraża sobie, że lwy lubią żyć w niewoli? Historia o niebezpiecznej wyprawie na kraniec świata w prosty i piękny sposób ukazuje, jak dobro może zwyciężać zło.