Cześć!

Chciałam opowiedzieć Wam kilka słów o wyjątkowo miłym dla mnie wydarzeniu 🙂

14 sierpnia miałam przyjemność prowadzić serię warsztatów kulinarnych na plaży we Władysławowie. Akcja ta prowadzona była w ramach Projektu Plaża, w znajdującej się na jego terenie strefie marki Electrolux, w super wyposażonej kuchni na kółkach.

Dzięki nowoczesnym sprzętom jakimi mogłam sobie tam pomagać, w plażowo-plenerowych warunkach powstały pyszne wypieki i desery.

Plażowicze, którzy wcześniej zapisali się na bezpłatne warsztaty Electrolux, mogli w ten niekonwencjonalny sposób spędzić czas na plaży. Myślę, że bardzo przyjemnie go spędzili, bo atmosfera na warsztatach była wyśmienita! Uczestnicy z uśmiechami na twarzach, mimo nie do końca sprzyjającej aury (było wietrznie i co jakiś czas padało) byli wygadani, chętni do pomocy, pełni nowych pomysłów na urozmaicenie naszych dań.

Tematem moich warsztatów były słodkie i tarty i desery.

Chciałam pokazać, że nawet wypieki, które noszą opinię pracochłonnych i czasochłonnych da się przygotować szybko i sprawnie nawet na plaży, mając dobrą pomoc w postaci kuchennego sprzętu oraz wcześniej planując sobie prace.

Kruche ciasto raz dwa wyrobił za mnie robot planetarny (planetarny bo jego mieszadło obraca się wokół własnej osi i wokół misy, dzięki czemu szybko zgarnia i zagniata składniki).

Ja mając wolne ręce mogłam zając się przygotowaniem nadzienia.

Dużo wcześniej przed warsztatami umyłam, odszypułkowałam i pokroiłam na mniejsze części góry owoców, których potrzebowałam do plażowych wypieków. Owoce zapakowałam do pojemników i włożyłam do lodówki. Lodówka, której miałam okazję używać wyposażona jest w system TwinTech Frost Free, dzięki czemu produkty zachowują w niej świeżość na dłużej.

Potem doprawianie owoców, wałkowanie ciasta i do piekarnika.

W końcu najmilszy czas degustacji wspólnie przygotowanych dań.

Na warsztatach przygotowywałam mini tarty rustykalne z letnimi owocami  – kruche ciasto z moim tajnym składnikiem w postaci niewielkiej ilości smalcu cieszyło się dużym uznaniem uczestników, podobała się też mała forma tart, ręcznie zawijane brzegi i to, że nie potrzeba było specjalnych foremek do ich wypiekania.

Drugim wypiekiem były brzoskwinie z rozmarynem pod bezglutenową kruszonką. To danie wywołało sporo emocji wśród uczestników. Wiele osób deklarowało, że nowością jest dla nich deser przygotowany jedynie z owoców zapieczonych pod kruszoną (którą nota bene wszyscy bez wyjątku znali na cieście drożdżowym). Połączenie brzoskwiń z rozmarynem też wzbudzało zaciekawienie a po degustacji były osoby, które twierdziły, że koniecznie powtórzą to w domu.

Ostatnim deserem była rolada z kaszy manny w waflu. Tutaj uczestnicy chętnie mówili co w domu robią z kaszy manny (hasło „szarlotka sypana” padało często). Były rzucane też pomysły na wafle (jeden z uczestników mówił, że zawija w ten sposób ziemniaki).

Przepisy na słodkości przedstawiam poniżej, a Wam polecam również obejrzeć relację filmową z DDTVN – po tym linkiem, by poczuć ten plażowy klimat.

Mini tarty rustykalne z owocami leśnymi

Składniki na ok 4-5 szt:

300g mąki

75g masła

75g smalcu

żółtko

2 łyżki cukru

aromat migdałowy

kilka łyżek wody

owoce leśne: maliny, borówki, truskawki

mąka ziemniaczana cukier

Jak zrobić mini tarty rustykalne z owocami:

Do misy miksera wsypujemy mąkę, cukier, dodajemy żółtko, masło i smalec w temperaturze pokojowej, aromat. Miksujemy wszystko, dodając w trakcie kilka łyżek wody, do momentu aż zaczną tworzyć się duże grudy ciasta.

Ciasto wyjmujemy, zlepiamy zagniatając minutę. Dzielimy na 4-5 części. Każdą część rozwałkowujemy nadając jej kształt okręgu.

Środek ciasta smarujemy szczypta mąki ziemniaczanej, na to kładziemy owoce (wcześniej umyte i pokrojone w kawałki), posypujemy cukrem. Brzegi ciasta zawijamy na owoce.

Pieczemy 20 min w 200st.

Brzoskwinie z rozmarynem pod bezglutenową kruszonką

Składniki:

1 kg brzoskwiń dojrzałych

świeży rozmaryn

3 łyżki suszonej żurawiny

3 łyżki cukru trzcinowego

kruszonka:

100g wiórków kokosowych

100g płatków migdałowych

50g płatków owsianych

5 łyżek cukru trzcinowego

aromat waniliowy

200g masła

Jak zrobić Brzoskwinie z rozmarynem pod bezglutenową kruszonką:

Brzoskwinie myjmy, kroimy w kawałki (ósemki lub szesnastki), układamy w naczyniu żaroodpornym.

Do brzoskwiń dodajemy suszoną żurawinę, oprószamy wszystko cukrem trzcinowym oraz garstką igiełek świeżego rozmarynu.

Wszystkie składniki kruszonki wyrabiamy w mikserze, wysypujemy na owoce.

Pieczemy 20 min w 200st.

Rolada z kaszy manny w wafluprzepis tutaj.

Partnerem tego wpisu jest firma Electrolux.