jak myc warzywa i owoce

 

 

 

 

 

 

Kupując warzywa i owoce w marketach nie mamy informacji o tym w jaki sposób czy jaką metodą je uprawiano. W większości upraw jarzyn do masowej sprzedaży stosuje się pestycydy, ponieważ ich użycie pozwala na większy plon, ładniejsze, dorodniejsze owoce upraw (pestycydy mają za zadanie eliminować wszelkie bakterie, grzyby, robaczki czy inne chwasty zagrażające danym owocom i warzywom).

Niestety oprócz tych pozytywnych dla zwiększenia plonów skutków stosowania tych środków, jest tez dużo negatywnych a śladowe ilości które zjadamy wraz z owocami czy warzywa mają negatywny wpływ na nasze zdrowie !

Formuła pestycydów opracowana jest tak, by po opryskaniu nimi roślin nie mógł ich zmyć deszcz, dlatego myjąc produkty tylko pod bieżącą wodą nie możemy ich usunąć !

 

 

 

Jak oczyścić warzywa i owoce z pestycydów?

 

 

Krok 1

Zaczynamy od umycia warzyw i owoców w wodzie o kwaśnym odczynie co spowoduje usunięcie z nich szkodliwych bakterii w tym celu:

– warzywa i owoce wrzucamy na ok 5-10 min do zakwaszonej wody np. z dodatkiem octu spirytusowego (1łyzka na 1 litr wody), octu winnego, jabłkowego (ok 100ml na 1 litr wody), soku cytrynowego czy kwasku cytrynowego. Po tym czasie warzywa i owoce myjemy w tej wodzie pocierając rękoma po ich powierzchni i wodę wylewamy.

 

 

Krok 2

Myjemy warzywa i owoce w wodzie o odczynie alkalicznym, która rozpuści pestycydy, w tym celu:

– warzywa i owoce wrzucamy na ok 3-5 min do wody z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżka sody na 1 litr wody). Po tym czasie warzywa i owoce myjemy w tej wodzie pocierając rękoma po ich powierzchni i wodę wylewamy.

 

 

Krok 3

Płuczemy warzywa i owoce pod bieżącą wodą pocierając rękoma po ich powierzchni.

 

 

 

 

Uwaga:

Próbę octu i sody słabo znoszą delikatne warzywa i owoce jak sałata masłowa, maliny, truskawki, które nie cierpią być namaczane w wodzie bo tracą smak. Warto tutaj zatem znaleźć sprawdzone źródło ich uprawy, nieskażone chemią.

 

 

 

Słyszeliście o tej metodzie? Stosujecie ją?

Może macie inne sugestie czy obserwacje dotyczące tego procesu a może z doświadczenia chcecie dorzucić inne gatunki które źle znoszą ten proceder?

 

 

jak myc warzywa i owoce

 

 

 

 

jak myc warzywa i owoce