Czytanie moim dzieciom przed snem to dla nas codzienny, obowiązkowy rytuał.
Maluszek zwykle wybiera przez długi czas ciągle tą samą książeczkę z której chce jedynie kilka wierszyków (ciągle tych samych), za to starszak (mimo, że sam dużo już czyta), nie ważne jak bardzo zmęczony jest dniem potrzebuje dłuższego czytania i w zależności od tego jak my bardzo zmęczeni
jesteśmy dniem – tak długo czytamy, ale minimum 20 minut.
Książki czytamy zwykle choć dwie naraz. Jedna z nich to już książka z fabułą i rozdziałami, z przygodą która ciągnie się przez całą książkę i dawkowana jest w codziennych częściach. Czasami jednak dla wyciszenia dziecka wybieramy coś mniej absorbującego, coś lekkiego, przy czym dziecko może już zamknąć oczy i próbować zasnąć – np jakieś bardzo krótkie opowiadanka a czasami wiersze.
Dzisiaj kilka propozycji, które nam ostatnio bardzo przypadły do gustu i które dobrze sprawdziły się do czytania przed snem.
Co teraz czytacie dzieciom?
„Usypianki – 100 bajek” Marta Berowska
To zbiór pogodnych, lekkich, wesołych, spokojnych i przede wszystkim bardzo krótkich bajek. Taka krotka forma sprawia, że nawet już 3 latkowie będą nimi zainteresowani.
Opowieści, głównie osadzone są w świecie przyrody a ich bohaterami najczęściej są małe zwierzątka: zajączki, psy, ptaki, owady, żabki, czasami też dzieci.
Tematyka bardzo różna bo i bajek bardzo wiele, ale sporo tu o zasadach życiowych i dobrym postępowaniu, o pomaganiu, o miłości, o trosce, ale też o dniu powszednim tak różnym dla wszystkich, o porach roku, o pogodzie.
Napisane ciepłym, prostym językiem są doskonałe do usypiania, wyciszania, rozluźniania małego słuchacza.
Książka jest ładnie wydana, ma kolorowe ale takie spokojne, naturalne ilustracje, jest w twardej okładce – fajnie sprawdzi się na prezent dla dziecka.
Wydawnictwo Bis
twarda okładka
126 stron
data wydania 2013
ilustrowała Dorina Maciejka
wiek dziecka 3+
„Opowieści z Arki Noego” John Goodwin i Tina Macnaughton
Wszyscy znamy historię Noego, jego Arki i wielkiego potopu, a co gdyby pójść krok dalej i trochę w inną stronę i spróbować sobie wyobrazić jak czas na Arce spędziły zwierzęta, czekając aż deszcz w końcu przestanie padać? Co myślały, jak spędzały czas i jak się dogadywały z innymi, czasami zagrażającymi gatunkami.
Książeczka zawiera dziesięć wesołych, zabawnych, ciekawych opowieści różnych zwierząt np.: hipopotama, żyrafy, lwa, świetlika, zająca, małpy, gołębia, które łączy wspólna zasada, że choć życie z innymi nie zawsze jest łatwe to dobry kontakt, spokojne działanie i przede wszystkim współdziałanie przynosi dobre owoce.
Książka ma piękne ilustracje, jest bardzo ładnie wydana, w twardej okładce, polecamy na prezent.
Wydawnictwo Espe
twarda okładka
data wydania 2007
30 stron
„Kiki ucieka z cyrku” Katarzyna Terechowicz i Wojciech Cesarz
Ta książka to prawdziwa książka przygodowa dla dzieci, z fabułą zbudowaną w taki sposób, by ciekawość rosła w trakcie czytania i by przy niej nie było nudy.
To opowieść o dziewczynce Kiki i jej przyjaciołach – zwierzętach z zoo.
Kiki postanawia stawić czoło okrutnemu dyrektorowi ogrodu zoologicznego – Zdzisławowi Carrambie i walczyć o prawa zwierząt.
Dziewczynce towarzyszą przyjaciele – wiecznie głodny tygrys Lulu, pełna gracji słonica Figa, zaczytujący się w komiksowej wersji Kodeksu pracy goryl Tofu, błyskotliwa małpka Kasandra, pomocny wąż Benek i jedenastoletni Maks, na którego bohaterowie zawsze mogą liczyć.
Całość napisana jest lekkim, przystępnym językiem w zabawnej formie, wywołującej często wybuchy śmiechu a czasami wzruszenie.
Wydawnictwo Debit
twarda okładka
105 stron
„Licho i inni” Agnieszka Taborska
Jeśli lubicie baśnie, legendy i podania polskie ta książeczka z pewnością Wam się spodoba.
Oto zbiór opowieści w rodzaju naszych rodzimych baśni z elementami folkloru i motywami ludowymi.
Dowiemy się tu o Lichach, Utopcach, Wiedźmach, Olbrzymach, ale też o góralskiej parzenicy i zakopiańskich kierpcach, o koniakowskich koronkach, łowickim pasie i innych ciekawych polskich smaczkach.
Bardzo ciekawa książeczka przekazująca szeptane z pokolenia na pokolenie opowieści, czasem dziwne, czasem straszne, ale jedyne w swoim rodzaju, tak inne od współczesnych „disnejowskich” piękności.
Bardzo polecamy!
Wydawnictwo BOSZ
twarda okładka
data wydania 2015
ilustracje Lech Majewski
„Jak się masz, Cukierku?”
„Nie martw się Cukierku”
„Cukierku ty łobuzie!”
„Gdzie jesteś, Cukierku?”
„Popraw się Cukierku!”
Na koniec zostawiłam sobie wisienkę na torcie 🙂
To seria pięciu książeczek, których bohaterem jest kot Cukierek oraz rodzina z którą mieszka – rodzice i dwóch chłopców – Marcelek i Maciuś.
Kot ten to psotnik jakich mało i ciągle wpada w jakieś tarapaty, ciągle mu w głowie różne dziwne pomysły, które niekoniecznie dobrze się kończą, ale tak czy siak jest ulubieńcem rodziny, szczególnie dzieci, kotem przesympatycznym, takiego którego nie da się nie lubić.
Książeczka wywołuje sporo emocji w słuchających dzieciach, bardzo zaciekawia i interesuje, wywołuje uśmiechy, śmiechy, czasami wzruszenia, jest często punktem wyjścia do pytań, rozważań i rozmów.
Napisana prostym językiem, trafiającym do przedszkolaków.
Moje dziecko zakochało się w serii o Cukierku i te pięć książeczek poszło u nas ciągiem jedna po drugiej a i to było dziecku mało, więc miejmy nadzieję na kolejne części.
Bardzo polecamy !
Taki pakiet książek będzie wymarzonym prezentem dla małego ucznia np. pierwszoklasisty np. na gwiazdkę.
Wydawnictwo Dreams
autor: Waldemar Cichoń
twarda okładka
data wydania 2012 – 2015
stron po ok 60