Czym kierować się przy zakupie garnków?

Najważniejsze kwestie to materiał z którego wykonane są garnki (ja akurat lubię stalowe), uchwyty ( dla mnie ważne jest by nie nagrzewały się i były bezpieczne), dno (po pierwsze do jakiej kuchenki przeznaczone, po drugie – grubsze to gotowanie bez  przypalania).

Spory już kawałek czasu używam w mojej kuchni garnków Moderno z oferty MG Home i chciałam wam napisać o nich kilka zdań, może właśnie poszukujecie garnków na prezent gwiazdkowy, ślubny lub do swojej kuchni i te informacje wam się przydadzą.

Przez ostatnie tygodnie męczyłam te gary intensywnie, wiadomo grudzień to czas wzmożonej pracy kuchenno – blogowej, by przygotować i pokazać inspiracje na nadchodzące święta, a w tym roku jest tego naprawdę sporo bo ciągle odbieram od was wiadomości z prośbami o pokazanie jeszcze tego i tamtego, o miękkie pierniczki, domową wędlinę, niebanalne przystawki z polskim rodowodem, zakwas buraczany na wigilijny barszcz itd…

Przechodząc do sedna sprawy:

Opis:

Zestaw garnków linii Moderno składa się z:

• rondla z pokrywą 18cm, o pojemności 2,6l

• rondla z pokrywą 20cm, o pojemności 2,8l

• garnka z pokrywą 20cm, o pojemności 2,6l

• garnka z pokrywą 24cm, o pojemności 5,6l

• patelnia ze szklaną pokrywą o średnicy 24cm

Wygląd:

Garnki elegancko wyglądają (to jest dużym atutem jeśli ktoś ma otwartą kuchnię) a ich kształt (lekko zaokrąglony, pękaty) „kobieco” się prezentuje 🙂

Wykonane z dobrej jakości stali nierdzewnej (typu 18/10 – 18 % Chrom, 10 % Nikiel, 72 % Stal -> 18% zawartości chromu, aby wzmocnić twardość i odporność na korozję, 10% zawartości niklu, by uodpornić na powietrze, wodę i sól).

Posiadają grube trójwarstwowe dno i metalowe uchwyty pokryte czarną, silikonową powłoką.

Ich pokrywki są wykonane z hartowanego szkła z przykręconymi stalowymi rączkami.

Po umyciu wystarczy garnki przetrzeć ściereczką z mikrofibry, by stal lśniła jak nowa i nie miała na sobie zacieków.

Działanie:

Grube, trójwarstwowe dno skraca czas gotowania, a potrawy na dłużej pozostają ciepłe, „dochodzą” bez konieczności dalszego podgrzewania co oszczędza pieniądze ( sprawdzi się to szczególnie przy kuchniach gazowych i indukcyjnych bo elektryczne same w sobie dłużej są ciepłe – przynajmniej moja 🙂 ).

Drugą dobrą cechą wielowarstwowego dna jest to, że równomiernie rozprowadza ciepło, dzięki czemu duży ogień nie jest potrzeby, co również jest ekonomiczne.

Dodatkowo, warstwa aluminium zapobiega przywieraniu i przypalaniu się potraw.

Garnki sprawdzają się podczas przygotowywania zdrowej żywności, tzn. gotowania w małej ilości wody i smażenia na niewielkiej ilości tłuszczu. Taka obróbka termiczna potraw pozwala minimalizować utratę witamin i minerałów.

Uchwyty garnków pokryte są silikonową powłoką, co zapobiega poparzeniom i wyślizgiwaniu się ich z ręki.

Przykrywki mają wbudowany odparownik – niby to drobny szczegół, ale bardzo przydatny do „nie awaryjnego” gotowania.

Garnki nadają się do wszystkich typów kuchni: gazowej, elektrycznej i indukcyjnej.

Można je myć w zmywarce i na razie nie zauważyłam by silikonowe rączki straciły po tych mechanicznych zabiegach pielęgnacyjnych swoją estetykę ( a trochę się tego obawiałam).

Producent zapewnia, ze garnki są odporne na korozję i mają powłokę antybakteryjną (cokolwiek to znaczy?). Objęte są programem Państwowego Zakładu Higieny „Produkt z Atestem”.

Okres gwarancji wynosi 10 lat.

AKTUALIZACJA 1 grudnia 2019

Garnki mam w swojej kuchni od 7 lat i potwierdzam, sprawdzają się, warto je kupić!

Nie wyglądają już tak pięknie jak nowe, ale nadal prezentują się ok, są trwałe i sprawne.

Polecam!