To świetny pomysł na dostarczenie organizmowi witamin, a tego marchewce nie brakuje. Marchewka jest lekko słodka, więc jej smak lubią także dzieci.

Taki świeży sok z marchwi może być czasami świetną alternatywą dla porcji warzyw, należy jednak pamiętać by wypić go jak najszybciej po wyciskaniu, gdyż traci cenne właściwości a jego przydatność do spożycia mija w ciągu doby.

Warzywa jakie wybieramy do soku powinny być zdrowe i nieuszkodzone – w żadnym wypadku nie można użyć tych, które mają ślady gnicia a jeszcze gorzej pleśni. Najlepiej jeśli pochodziłyby z upraw ekologicznych.

Najmłodsze 7 miesięczne maluszki zaczynają od 1 łyżeczki soczku dziennie. Ta ilość z wiekiem wzrasta jednak należy pamiętać, że maksymalna ilość to 50-100 ml dla maluszka w pierwszym roku życia i 150-180 ml dziennie, dla dziecka powyżej 1 roku życia. Jeśli malec ma ochotę na więcej (a u mojej córeczki zawsze tak było), należy soczki rozcieńczać wodą.

Czasami kiedy wiem, że nie będę miała czasu na wyciskanie soku w tygodniu, wyciskam jego większą ilość i zamrażam w woreczkach na lód, potem rozmrażam i podaję z wodą lub zmieszany np. z sokiem owocowym.

 

 

 

Składniki:

marchew

woda mineralna lub przegotowana

 

Wykonanie:

Marchew obieramy i dokładnie myjemy.

Tak przygotowaną marchew przepuszczamy przez sokowirówkę.

Jeśli nie macie sokowirówki możecie spróbować zetrzeć marchew na tarce o jak najmniejszych oczkach a potem odcedzić przez złożoną gazę, tkaninę muślinową czy bardzo gęste sito – choć to bardzo pracochłonne.

Przeciśnięty sok rozcieńczamy lekko wodą i podajemy.