ser

 

 

 

 

PRZEPIS NA SER:

Składniki na ser:

3,7 l pełnego mleka

3 krople podpuszczki w płynie

 

Jak zrobić ser:

Mleko podgrzać do temperatury 30 stopni, dodać podpuszczkę, wymieszać. Przykryć naczynie i zostawić w temperaturze pokojowej do uformowania się skrzepu. Powoli wlać skrzep na durszlak wyłożony muślinem, zostawić do odcieknięcia na 6 godzin lub do uzyskania pożądanej konsystencji.

Wydajność: ok 1 kg sera.

 

 

ser

 

 

 

Przepis pochodzi z książki

Ricki Carroll „Domowy wyrób serów”

wydanej przez Wydawnictwo RM.

Ostatnio obserwuję, że temat wyrobu sera jest coraz bardziej popularny. Zresztą ja sama oglądając wyroby innych dziewczyn na blogach bardzo się tym zainteresowałam. Długo też szukałam książki o serach, bo wcale nie tak łatwo ją znaleźć i właśnie ta wpadła mi w ręce.

Książka zawiera ok 100 przepisów na sery podzielone w kategoriach sery miękkie, twarde, włoskie, zwarowe, maziowe i pleśniowe, sery z mleka koziego. Oprócz tego, co dla mnie było ważne zawiera obszerne wprowadzenie – od czego zacząć przygodę z serami. Znajdziemy tam opisy składników do wyrobu serów tj rodzajów mlek (z podaniem ich składów), maślanek, śmietan, podpuszczek oraz rodzajów bakterii mlekowych. Jest rozdział poświęcony wyposażeniu a więc opisy tkanin odpowiednich do odsączania serów, garnków, miarek a nawet instrukcje jak samemu skonstruować prasę serową. Jest tez rozdział o technikach tworzenia sera, razem z obrazkowym kursem krok po kroku.

W książce znajdziemy też wskazówki jak podawać sery (np. w jakiej temperaturze), jak właściwie kroić sery posiadające różne kształty; z czym i po czym podawać sery; jak dobierać sery do wina oraz spory zbiór przepisów na potrawy z serem, z których wiele naprawdę bardzo mi się spodobało (co widać po zaznacznikach na zdjęciu niżej 🙂

Robiłam już z tej książki ser jogurtowy.

domowy wyrób sera