Przyprawa pięć smaków charakterystyczna jest dla kuchni chińskiej i wietnamskiej. Jej nazwa oznacza liczbę smaków: słodki, gorzki, kwaśny, ostry, słony których idealne proporcje i połączenie w tej mieszance pozwalają przygotować posiłek zgodny z zasadą równoważenia yin i yang. Najczęściej receptura mieszanki zawiera: pieprz czarny, nasiona kopru włoskiego, anyż, cynamon i goździki choć niekiedy zawiera też w składzie imbir, pieprz seczuański.

Dla mnie też jest jedną z przypraw idealnych, która pozwala grać w potrawie główne skrzypce pod względem smaku i aromatu i właśnie tak stało się z moim pieczonym kurczakiem – mieszanka pięciu ziół była jedyną przyprawą a zapach jaki wydobywał się z piekarnika podczas pieczenia przypominał wspaniały aromat pierników.

Składniki:

kurczak

olej roślinny

1 op (20g) przyprawy chińskiej 5 smaków

sól

Wykonanie:

Kurczaka umyć, natrzeć solą, posmarować olejem roślinnym i natrzeć przyprawą 5 smaków. Zostawić na noc w lodówce. Następnego dnia kurczaka spryskujemy odrobiną oleju, układamy w wysmarowanej olejem blaszce, przykrywamy folią aluminiową i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. W dolnej części piekarnika umieszczamy naczynie z wodą. Ja piekę kurczaka 15 minut na każde 500g wagi.

kurczak 5 smaków