Nie od dziś wiadomo, że smaczne i pożywne śniadanie to podstawa udanego dnia. Rodzice często mają problem ze stworzeniem menu dla swoich pociech. Ważne, aby serwowane posiłki były zgodne z osobistymi upodobaniami, a jednocześnie stanowiły źródło witamin i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W tym wpisie zamieszczono kilka interesujących propozycji, dzięki którym planowanie jadłospisu stanie się prostsze! Oczywiście dopuszczalne jest wdrażanie własnych modyfikacji.
Jakie powinno być śniadanie dla dzieci?
Śniadanie stanowi źródło energii na cały dzień, o ile tylko posiłek jest zdrowy. Nie należy podawać dzieciom produktów, które mogą przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Częstym błędem jest nadmierna ilość węglowodanów. Konserwanty zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego – oczywiście zawierają je niemal wszystkie produkty spożywcze, jednak zwracając uwagę na skład można uniknąć zakupu szkodliwej żywności.
Wysoka zawartość składników odżywczych
Zbilansowana dieta wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, więc codzienne menu powinno zostać dokładnie przemyślane. Zamieszczam namiar na bazę ciekawych przepisów na śniadania dla najmłodszych: https://fajnegotowanie.pl/pytania/co-zrobic-na-sniadanie-dla-dzieci/. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla rodziców potrzebujących „ściągi”.
- Pierwszy posiłek dnia powinien dodawać energii, a także wspierać koncentrację i logiczne myślenie. Spora część smyków ma przed sobą długie godziny w przedszkolu lub szkole.
- Śniadanie malucha musi zawierać optymalną ilość węglowodanów złożonych, tłuszczy, białka. Polecane są więc takie produkty, jak np. kasze, płatki owsiane, musli z owocami, pieczywo pełnoziarniste.
- Istotne, aby posiłek dostarczył aminokwasów. Mile widziane są jogurty, sery, jajka, ryby, chude mięso i wędliny. Dziecko potrzebuje umiarkowanej ilości tłuszczy nienasyconych, które zawarte są w m.in. orzechy, migdały, awokado.
Nieprzeciętna jakość produktów spożywczych
Odpowiedzialni rodzice czytają składy produktów spożywczych, które wrzucają do sklepowego koszyka. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim dlatego, że niskiej jakości żywność nie dostarcza organizmowi niezbędnych związków odżywczych. Bardzo często zawiera ona szkodliwe składniki, które zwiększają ryzyko rozwoju poważnych schorzeń (np. otyłości).
Śniadania dla najmłodszych najlepiej planować z wyprzedzeniem. Ułatwi to zaopatrzenie się w potrzebne artykuły – być może uda się upolować je w promocji. Trzeba wziąć pod uwagę, że spora grupa produktów posiada krótką datę przydatności do spożycia. Udogodnieniem jest więc pojemna zamrażarka.
Ograniczenie konserwantów
Prawdą jest, że konserwanty towarzyszą nam każdego dnia. W dużej mierze to właśnie dzięki nim możliwe jest wydłużenie terminu przydatności żywności. Ważne, by unikać produktów, które mają w składzie wzmacniacze smaku, koloru, aromatu. Liczne badania naukowe dowodzą, że regularne spożywanie posiłków przetworzonych zakłóca prawidłowy rozwój.
Konserwanty negatywnie oddziałują nie tylko na sferę fizyczną, ale także psychiczną. Właśnie dlatego lepiej zrezygnować z płatków czekoladowych, słodkich kremów do kanapek czy ciastek zbożowych. Szkraby mogą wzbraniać się przed zmianą nawyków, jednak z czasem przywykną do zdrowego odżywiania.
Optymalne nawodnienie
Podczas śniadania warto podawać nie tylko wodę. Jeśli dzieci piją zbyt mało, to dobrze jest wprowadzić do diety koktajle, soki owocowo-warzywne, herbaty smakowe. Od czasu do czasu nie zaszkodzi gorące kakao czy płynna czekolada. Starszaki chętnie sięgają po kawę bezkofeinową. Niewskazane są napoje słodzone, gazowane, energetyczne.
Kilka pomysłów na śniadanie dla dzieci
- Owsianka – ugotowanie płatków owsianych trwa zaledwie kilka minut. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ją dzień wcześniej (zalać mlekiem/jogurtem/napojem roślinnym) i umieścić w lodówce. Rano wystarczy odgrzać owsiankę i dodać do niej ulubione składniki, takie jak np. truskawki, banany, maliny, dżem, orzechy, kakao.
- Jajecznica z warzywami – jest to jedna z najprostszych potraw, więc nawet kilkuletnie dziecko poradzi sobie z samodzielnym przygotowaniem śniadania. Masło błyskawicznie rozgrzewa się na patelni, a smażenie jajek trwa kilkadziesiąt sekund. Potrawę należy podawać z ogórkiem kiszonym, pomidorami, cebulą, papryką czy innymi warzywami. Dodatki to kwestia indywidualna.
- Smoothie – to świetny wybór dla każdego, kto nie toleruje obfitych śniadań. Sporym plusem jest wysoka swoboda w doborze składników. Sprawdzą się tutaj niemal wszystkie owoce! Smoothie można przygotować na bazie jogurtu lub mleka.
- Pasty kanapkowe – dzięki nim kanapki przestaną być przewidywalne! To fantastyczna alternatywa dla wędlin. Przykładem jest pasta słonecznikowa, hummus, pasta jajeczna czy samodzielnie wykonany krem czekoladowy.
- Placki z kaszy jaglanej – wbrew pozorom nie jest to śniadanie, które wymaga dużej ilości składników. Wystarczą jajka, banany oraz ugotowana (rano lub dzień wcześniej) kasza jaglana. Po zmiksowaniu produktów w naczyniu pojawi się ciasto, z którego formowane są placuszki. Wybornie smakują posypane sezonowymi owocami, orzechami, daktylami.
- Muffinki warzywne – to potrawa na wolny dzień, gdy czas nie ogranicza eksperymentów kulinarnych. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość przygotowania kilkunastu porcji. Odpowiednio przechowywane nadadzą się do spożycia w kolejne dni.
post sponsorowany
Już nie mogę się doczekać aż je zrobię 😍