„Łatwo dzieciom powiedzieć jakie powinny być. My dorośli jesteśmy w tym ekspertami.
Ale dziecku trzeba pokazać, jak ma to zrobić.
Trzeba mu pokazać na własnym przykładzie że można żyć w taki sposób”

 

Chciałam podzielić się dziś z wami inspirującymi cytatami z książki „Krótki przewodnik po rodzinie” księdza Piotra Pawlukiewicza

„Podając przykłady pozytywnego wpływu postępowania rodziców na dzieci, nie mogę pominąć tego:
Kiedys podróżowałemkm pociagiem.
Naprzeciwko mnie siedziało mlode małżeństwo z dzieckiem. Gdy pociąg ruszył żona położyła głowę na ramieniu męża. Już to zwróciło moją uwagę. Pamiętam jak jeden doświadczony małżonek pouczał mnie kiedyś:
⁃ Jak ksiądz zobaczy w tramwaju przytulających się do siebie młodych chtopaka i dziewczynę, proszę być pewnym – oni nie są małżeństwem! Do dnia ślubu i może jeszcze trochẹ po nim przytulają się do siebie,
całują w miejscach publicznych. A potem Bogu dziękować jeśli na siebie nie warczą.
Pomny na doświadczenia męża ze stażem z zainteresowaniem przyglądałem się tym małżonkom, którzy, sądząc po wieku synka, przynajmniej już kilka lat byli ze sobą. Chłopczyk, przyglądając się rodzicom, powiedział:
⁃ Ja też tak chce!
I już za chwilę ojciec wziął go na ręce i jechali tak przytuleni we troje. Coś tam do siebie szeptali, śmiali się, a ja, spoglądając na nich, zauważyłem ciekawą rzecz. Oto ta kobieta z radością patrzyła, jak jej mąż kocha jej dziecko, a jej dziecko kocha jej męża. Widziałem, jak ten młody czlowiek cieszył się miłością swojej żony i dziecka. Widziałem w końcu dziecko, które było zachwycone mitością swoich rodziców. To był najwspanialszy obraz Trójcy Przenajświętszej, jaki kiedykolwiek widziatem!
„Ja też tak chcę!” Czy nie powinno być wlaśnie tak, aby młodzi, widząc nasze prawe, szlachetne pobożne życie oraz jego stokrotne owoce, mówili: „Ja też tak chcẹ!”
Rodzina jest zbudowana na schemacie krzyża. Wymiar poziomy: mąż – żona, i wymiar pionowy: rodzice – dzieci. gdy psuje się jedna z tych relacji, to zazwyczaj szwankuje i druga. Dzieciom latwiej jest iść ku dobru, gdy widzą, jak ich rodzice przytulaja sie do siebie.”