Lektury szkolne
Lubiliście je czytać? Jaka była wasza ulubiona?
A czy wasze dzieci lubią je czytać?
U nas różnie to bywa.
Niektóre są czytane chętniej, inne mniej. Trochę zmienia się to z trudnością lektur a trochę też z ich typem, niektóre bardziej podobają się chłopcom a inne dziewczynom.

Odkryłam ostatnio serię lektur w komiksie wydawnictwa Egmont.
Uważam że to wspaniały pomysł na zaangażowanie dzieci w książkę czasem niełatwą, bo przecież dzieciarnia komiksy uwielbia.
Nawet jeśli ten komiks nie zastąpi przeczytania oryginału to na pewno przyda się do zrozumienia dzieła, przeniesienia się w jego świat, zapamiętania najważniejszych wątków i wbudowywania ich do pamięci (bo angażujemy więcej zmysłów), do powtórek a przede wszystkim do tego by dziecko samodzielnie sięgnęło po klasykę!

U nas pojawiły się na życzenie syna „Wehikuł czasu” Wellsa i „W 80 dni dookoła świata” Verne’a ale w serii są jeszcze „Biały kieł” Londona i „Wyspa skarbów” Stevensona   „Przygody Tomka Sawyera” Twaina, „Ivanhoe” Scotta, „Trzej Muszkieterowie” Dumasa i „20000 mil podmorskiej żeglugi” Verne’a.

 

 

 

 

„Wehikuł czasu” Herbert George Wells

Londyn, koniec XIX wieku. Grupa przyjaciół spotyka się na kolacji u mężczyzny, który twierdzi, że jest pierwszym podróżnikiem w czasie.
Pokazuje on zgromadzonym skonstruowany przez siebie wehikuł czasu i opowiada historię swojej pierwszej podróży – do roku 802 701.
Ziemię mieli wówczas zamieszkiwać Elojowie, potomkowie ludzi, żyjący w harmonii, spędzający czas na zabawie i przyjemnościach.
Jednak pod ziemią żył inny gatunek: Morlokowie, istoty podobne do małp, które w nocy wychodziły na powierzchnię, aby porywać Elojów.
Na dowód, że jego opowieść nie jest fikcją, Podróżnik pokazał swoim gościom kwiaty, podarowane mu przez jednego z Eloji, a potem opuścił ich, by wyruszyć w kolejną podróż…
„Wehikuł czasu” Herberta George`a Wellsa jest pierwszą powieścią opowiadającą o podróżach w czasie, stanowi również fascynującą metaforę i krytykę nierówności społecznych, panujących w wiktoriańskiej Anglii. Nawiązuje także do stworzonej wtedy teorii degeneracji społeczeństwa.
Autorem komiksowej adaptacji powieści jest scenarzysta działający pod pseudonimem Dobbs, znany u nas z serii Papieże w historii („Jan Paweł II”), natomiast rysunki wykonał francuski rysownik Mathieu Moreau.

 

 

 

 

 

 

 

 

„W 80 dni dookoła świata” Juliusz Verne

W 1872 roku okrążenie kuli ziemskiej w 80 dni, czyli 1920 godzin, czyli 15 200 minut, było niezwykłym wyzwaniem.
Podjął je angielski dżentelmen, Fileas Fogg, zakładając się z innymi członkami londyńskiego klubu „Reform”, że dokona tego wyczynu.
Wraz z wiernym służącym Obieżyświatem rusza w niebezpieczną podróż dookoła świata, ścigany przez agenta angielskiej policji, podejrzewającego go o napad na Bank Anglii.
Czy uda mu się osiągnąć cel w założonym czasie?
Autorem komiksowej adaptacji powieści Juliusza Verne`a jest francuski scenarzysta, rysownik i kolorysta Chrys Millen, znany głównie z tematyki science-fiction („L`Aviateur”).