Cześć.

Zapraszam was dzisiaj do kolejnego wpisu. Chciałam polecić wam dzisiaj dwie książeczki aktywizujące do rozwoju duchowego dla dzieci tych młodszych i dla rodzin.

To my jako rodzice, jesteśmy osobami które jako pierwsze pokażą i przekażą im swoją wiarę. Osobiście uważam, że warto to czynić aktywnie, stale i w naturalny sposób. Warto też posiłkować się mądrą literaturą. Te książki to nieoceniona pomoc by ta nauka a także praktyka rodzinna była wartościowa, ciekawa, interesująca dla dzieci, by uczyła ich poprzez zabawę wartościowych nawyków.

Obie książki przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ewentualnie starszych przedszkolaków.

Obie książki wydane zostały przez Wydawnictwo Święty Wojciech.

 

„Zaproszeni na ucztę. O mszy świętej dla małych i dużych”

Autorką książki jest siostra Inez Krawczyk, która ma na swoim koncie wiele książek i publikacji dla dzieci o charakterze religijnym. Jest też redaktor naczelną Małego Przewodnika Katolickiego.

Głównymi bohaterami tej książki jest rodzeństwo Alicja i Bobek oraz zaprzyjaźniony z nimi brat zakonny Feliks. Każdy rozdział książki to krótka przygoda dzieci, krótka historyjka z ich życia w której padają z ich strony pytania i w której następują po nich odpowiedzi brata Feliksa. Poruszane są tematy związane z mszą świętą, między innymi takie: Dlaczego Mszę Świętą nazywamy spotkaniem z przyjacielem?
Co to znaczy modlić się w czyjejś intencji?
Dlaczego w kościele można spotkać pelikana?
Czy wszystkim można przychodzić na Mszę Świętą?
Kogo słucha Pan Bóg, gdy modli się do Niego kilka osób jednocześnie?

Książka fajnie wyjaśnia też znaczenie różnych symboli chrześcijańskich a główni bohaterowie rozważają nad takimi wartościami jak miłość, łagodność, wybaczenie, przyjaźń.

Ta książka jest bardzo fajnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o wartości i znaczeniu mszy świętej, naszej wiary.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Strych nad zakrystią” Anna Małgorzata Jóźwik

Ta książka do opowieść dla dzieci z elementami baśni. Akcja rozgrywa się na strychu nad zakrystią gdzie swoje miejsce znalazły posągi świętych, statuetki Maryi, chorągwie, obrazy i inne przedmioty sakralne czy dewocjonalia.

Na strychu tym ci mieszkańcy żyją swoim baśniowym ożywionym życiem. Statuetki rozmawiają, obrazy ze sobą dyskutują, kolorowe wstążki szepczą. Rozmowy, które się tam toczą dotyczą spraw najważniejszych: tajemnicy Zmartwychwstania Jezusa czy jego Narodzenia, Adwencie, Majówkach. Gromnica opowiada historię święta Matki Bożej Gromnicznej. Monstrancja wymienia uwagi z Baldachimem przed Świętem Bożego Ciała.

Myślę, że ciekawe tematy w książce tej są poruszone, jednak zdaniem moich dzieci starszych przeznaczona jest ona bardziej dla młodszych odbiorców, które potrafią się wczuć w klimat „gadających statuetek” 😉