Światowy Dzień Mokradeł i Akademia Mądrego Dziecka

Czy wiecie, że według Kalendarza Świąt Nietypowych, 2 lutego przypada Światowy Dzień Mokradeł?

Lubię sobie dla zabawy spoglądać w ten kalendarz, niektóre święta są fajne, inne dziwne lub zabawne. Niektóre dają do myślenia, niektóre poprawiają humor.

Światowy Dzień Mokradeł, w sumie dość zabawne, ale kalendarz podaje, że święto to

upamiętnia międzynarodową konwencję ramsarską z 1971 r., pod którą podpisało się do tej pory aż 160 państw. Inicjatywa ma na celu ochronę cennych obszarów wodno-błotnych na całym świecie, wraz z zamieszkującą je fauną, którą stanowią głównie rozmaite gatunki ptaków. Na listę konwencji wpisanych jest aż 13 terenów podmokłych w Polsce, głównie parki narodowe i rezerwaty przyrody. Światowy Dzień Mokradeł po raz pierwszy obchodzono w 1997 r. Każdym kolejnym obchodom towarzyszyło inne hasło przewodnie, np. „Dni Rospudy” w 2007 r. czy ”Zdrowe bagna – zdrowi ludzie” w 2008 r. 

 

 

 

I tak z tym świętem skojarzyła mi się książeczka, którą teraz namiętnie czytamy z moją trzylatką o zwyczajach zwierząt i o tym, że chcą się wykąpać.
Pomyślałam, że pokażę wam ją tutaj razem z drugą z tej serii.
Warte są by choćby je przekartkować!
„Chcę się wykąpać! Zwyczaje zwierząt” Akademia Mądrego Dziecka S&S Alliance, ilustracje Qing Feng Wydawnictwo HarperKids.

To książeczki twardostronicowe (kartonowe), przeznaczone dla najmłodszych dzieci, kolorowe, przyciągające dziecięcy wzrok, ładnie wydane, ładnie ilustrowane.

Akurat ta seria Zwyczaje zwierząt to książki w których coś się dzieje, a takie bardzo lubią dzieci. Tutaj każda strona to mini zagadka, której rozwiązanie kryje się w otwieranym okienku – moja córeczka uwielbia takie aktywizujące książeczki.

Oprócz zabawy, seria ta to wspaniała dawka super wiedzy i ciekawostek (myślę, że i starsze dzieci a może nawet i rodzice skorzystają na czytaniu ich maluszkom).
Czy wiedzieliście jak się myją jeże?
Czy wiedzieliście, że zwierzątka te robią to w bardzo ciekawy sposób? Najpierw żują rośliny i inne substancje o mocnym zapachu, a potem pokrywają śliną kolce, by odstraszyć pasożyty i drapieżniki, a także skutecznie zamaskować się w otoczeniu.

A jak się myją wrona, nosorożec, goryle?
Ciekawostki o tym znajdziecie w tej właśnie książeczce, która być może sprawi też, że i dziecko powtarzać tytuł „Chcę się wykąpać!” 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

„Chcę zrobić kupę! Zwyczaje zwierząt” Akademia Mądrego Dziecka S&S Alliance, ilustracje Qing Feng
Wydawnictwo HarperKids.


Robią to wszyscy, również zwierzęta – a jakie ciekawe zwyczaje z nimi się wiążą można dowiedzieć się z tej oto książeczki.

Czy wiecie czemu niektóre zwierzęta robią zielone kupy, a innych wyglądają jak klocki do układania?

Przykłady zwyczajów zwierząt mają zachęcić dziecko do korzystania z nocnika.

Taka książeczka to fajny pomysł i punk wyjścia do rozmowy z dzieciaczkami na ten ważny temat i pomoc w odpieluchowaniu.

 

Akademia Mądrego Dziecka to opracowana przez polskich ekspertów nowoczesna seria edukacyjna wspierająca kompleksowy rozwój dzieci zarówno tych najmłodszych, ale i starszych.
Książki z kilkunastu podserii pomagają doskonalić ważne umiejętności niemowlaków i przedszkolaków: słuchanie, rozumienie, logiczne myślenie, psychomotorykę, rysowanie, liczenie, naklejanie, rozpoznawanie kształtów i liter, pisanie po śladzie.
Rozwijają wyobraźnię, słownictwo i sprawność manualną, poszerzają wiedzę o sobie i świecie, uczą wartości społecznych.
Dzieci szybciej uczą się, gdy czerpią z tego przyjemność, a pozytywne emocje pomagają przyswoić wiedzę.
Książki z serii Akademia Mądrego Dziecka są interaktywne, dostosowane są do wieku, interesujące i ciekawe, zachęcają do samodzielnego odkrywania świata i pomagają go zrozumieć.