Kiszone cytryny - przepis


 

 

 

 

 

 

Kiszone cytryny - przepis

 

 

 

 

 


Kiszone cytryny – zakochałam się w nich!

W smaku kwaśne, lekko gorzkie, niesamowicie cytrynowe i aromatyczne! Wykorzystywane w kuchni Bliskiego Wschodu są wspaniałym dodatkiem do mięs, curry, burgerów, sosów, sałatek (możemy podać je na talerzyku jako dodatek do pieczonego kurczaka, grillowanej karkówki, duszonych czy pieczonych mięs, możemy pokroić drobniutko razem ze skórką i posypać dania warzywne na ciepło, sałaty i sałatki, możemy pokroić w plasterki i dodać do kanapek czy burgerów jak ogórki kiszone, wreszcie możemy posiekać drobno i dodać do dipów jogurtowych czy z bakłażana – przepis wkrótce).

Sok z kiszenia cytryn – kwaśny, słony, lekko gorzkawy, niezwykle cytrynowy jest wspaniałym składnikiem dressingów sałatek!

Kiszone cytryny są banalnie proste do przygotowania, więc serdecznie polecam wam spróbować!

 

 

 

 

 

PRZEPIS NA KISZONE CYTRYNY

Składniki na kiszone cytryny:

5 cytryn

1 łyżka soli kamiennej niejodowanej do przetworów

1 litr wody przegotowanej i ostudzonej

 

 

Jak zrobić kiszone cytryny:

Cytryny szorujemy pod bieżącą wodą, wkładamy do miski, zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na minutę. Po tym czasie cytryny płuczemy pod bieżącą wodą (można też zastosować tutaj mycie pozbywające owoców pestycydów).

Każdą cytrynę kroimy w ćwiartki lub w ósemki – ja wolę te drugie – potem łatwiej wykorzystywać i częstować mniejszymi kawałkami.

Pokrojone cytryny wkładamy do szklanego, wyparzonego słoika.

W litrze wody rozpuszczamy łyżkę soli – solanka zalewamy cytryny. Owoce musimy obciążyć, by znalazły się pod wodą (jeśli będą pływać po wierzchu spleśnieją), ja zwykle wkładam w słoik szklankę.

Tak przygotowane cytryny zostawiamy w ciepłym miejscu do zakiszenia, codziennie mieszamy i obciążamy szklanką.

Po zakiszeniu cytryny przechowujemy w lodówce. 

 

 

Kiszone cytryny - przepis