Cześć!

Witam was serdecznie w kolejnym wpisie książkowym.

Wiosna powolutku, powolutku zbliża się do nas – przynajmniej ta kalendarzowa…

No a jak wiosna to oczywiście wiele osób myśli o wiosennych porządkach.

Wedle starego zwyczaju by zimowe dziady powymiatać z kątów 😉

Wiele osób z pewnością będzie również bardziej dogłębnie sprzątało i porządkowało przestrzeń pozbywając się co poniektórych rzeczy.

Myślę, że te działalności to świetny czas by dzieciakom sprzedać bardzo praktyczną wiedzę o tym jak ekologicznie porządkować przestrzeń, jak segregować śmieci tak by potem (przynajmniej większość z nich) mogły trafić ponownie do obiegu i być wykorzystane.

 

 

 

 

Z pomocą przychodzą nam tu dwie książki wydane ostatnio przez Wydawnictwo Wilga a napisane przez Marcina Przewoźniaka z ilustracjami Marty Anny Jollant:

Wycieczki Śmieciareczki. Cześć, Śmieciareczko!

Wycieczki Śmieciareczki. Spotkania i sprzeczki małej Śmieciareczki!

 

 

 

 

 

 

 

 

Obie książeczki dedykowane są dla młodszych dzieci – przedszkolaków i tych z edukacji wczesnoszkolnej.

Są bardzo ładnie wydane i przyjemnie ilustrowane.

Co jest super – napisane są rymowanym tekstem, który łatwo dzieciakom wpada w ucho. Ja z moją córeczką po kilkukrotnym przeczytaniu jej książeczek mogłam już aktywnie czytać razem z nią – czytałam a ona kończyła zdania bo pamiętała wyrazy!

Bohaterką opowieści jest Śmieciareczka – pojazd pracujący. W książce zdradza tajniki swojej pracy i wszystko co jest z tym związane – w pierwszej części porusza tematykę segregacji śmieci i ich dalszej drogi w recyklingu. W drugiej części poznaje nas z innymi pojazdami pracującymi w mieście: Szambiarką, Polewaczką, Cysterną, Wozem Ogrodniczym.