Lektury szkolne
Lubiliście je czytać? Jaka była wasza ulubiona?
A czy wasze dzieci lubią je czytać?
U nas różnie to bywa.
Niektóre są czytane chętniej, inne mniej. Trochę zmienia się to z trudnością lektur a trochę też z ich typem, niektóre bardziej podobają się chłopcom a inne dziewczynom.

Odkryłam ostatnio serię lektur w komiksie wydawnictwa Egmont.
Uważam że to wspaniały pomysł na zaangażowanie dzieci w książkę czasem niełatwą, bo przecież dzieciarnia komiksy uwielbia.
Nawet jeśli ten komiks nie zastąpi przeczytania oryginału to na pewno przyda się do zrozumienia dzieła, przeniesienia sie w jego świat, zapamiętania najważniejszych wątków i wbudowywania ich do pamięci (bo angażujemy więcej zmysłów), do powtórek a przede wszystkim do tego by dziecko samodzielnie sięgnęło po klasykę!

U nas pojawiły się na życzenie syna „Biały kieł” Londona i „Wyspa skarbów” Stevensona, ale w serii są jeszcze „Przygody Tomka Sawyera” Twaina, „Ivanhoe” Scotta, „Trzej Muszkieterowie” Dumasa i „20000 mil podmorskiej żeglugi” Verne’a.

 

 

 

„Biały Kieł” Jack London
Seria przedstawiająca komiksowe adaptacje arcydzieł światowej literatury.
„Biały Kieł” (ang. „White Fang”) to opublikowana w 1906 w Stanach Zjednoczonych opowieść Jacka Londona o przygodach tytułowego mieszańca wilka i psa.
Urodzony na wolności na dalekiej, dzikiej północy Ameryki, przez przypadek trafia do wioski Indian i zostaje przez nich oswojony. Później jednak zostaje odsprzedany białemu traperowi, który zmusza go do udziału w walkach psów.
Biały Kieł musi odnaleźć się w pełnym okrucieństwa świecie ludzi i wywalczyć sobie prawo do wolności.
W powieści Jack London sięgnął do własnych wspomnień z czasów, gdy był poszukiwaczem złota na Alasce.
Autorką scenariusza tej adaptacji jest pochodząca z Włoch scenarzystka komiksowa Caterina Mognato, zaś rysunki wykonał włoski rysownik i ilustrator Walter Venturi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Wyspa skarbów” Robert Louis Stevenson
Niezwykła komiksowa adaptacja jednej z najbardziej znanych i popularnych powieści przygodowych na świecie.
„Wyspa skarbów” to najwspanialsza historia o piratach, jaka kiedykolwiek powstała.
Jej bohaterem jest Jim Hawkins, syn właścicieli tawerny „Admiral Benbow”.
U jednego z gości tawerny chłopiec znajduje tajemniczą mapę, na której wskazane jest miejsce ukrycia skarbu legendarnego herszta piratów kapitana Flinta.
Jim rusza na poszukiwanie skarbu, okazuje się jednak, że załogę statku, którym płyną członkowie wyprawy, tworzą byli podwładni Flinta, chcący odzyskać zabrany im przez pirata skarb.
A gdy docierają na zaznaczona na mapie wyspę przekonują się, że skarbu ktoś pilnuje!
Z powieści pochodzi wiele popularnych do dziś wyobrażeń o piratach i pirackich symboli, m.in. postać pirata z drewnianą nogą – Długiego Johna Silvera, tzw. „czarna plama” – znak informujący zdrajcę, że wydano na niego wyrok, oraz piosenka „Piętnastu chłopa na umrzyka skrzyni”.
Autorem scenariusza komiksowej adaptacji tej powieści jest francuski pisarz i scenarzysta Christophe Lemoine, natomiast za rysunki odpowiada francuski rysownik komiksowy Jean-Marie Woehrel.