Światowy Dzień Pieczenia

Światowy Dzień Pieczenia i 3 książki kucharskie

Czy wiecie, że 17 maja obchodzi się Światowy Dzień Pieczenia?

Piekarnik to bardzo ważny sprzęt przy wyposażeniu kuchni, w końcu przecież pieczenia to jedna z prostszych i efektownych technik obróbki termicznej dań. Możemy piec ciasta, pieczywo, ale też dania mięsne, zapiekanki itd

Pomyślałam sobie, że dzisiejszy dzień to dobra okazja by pokazać Wam moje ostatnie nowości jeśli chodzi o książki kucharskie. Muszę przyznać, że jestem nimi oczarowana iż pewnością będę często i długo sięgała do nich po inspiracje.

 

 

 

 

 

 

„Tartine Bread. Chleb z najlepszej piekarni świata” Chad Robertson, zdjęcia Eric Wolfinger

Pięknie wydana książka kucharska, duży format, twarda oprawa, papier kredowy, dobre fotografie, inspirujące przepisy. Czego chcieć więcej? Doskonała na prezent, ale również wartościowa by mieć ją w swojej biblioteczce.

Autor książki Chad Robertson mieszka i pracuje w San Francisco ze swoją żoną i córeczką a także z resztą członków rodziny Tartine z którymi prowadzi tam małą piekarnię. Wypieki znikają tam w ciągu godziny od wyjęcia z pieca. Nic dziwnego, podobno powstaje najlepszy chleb na świecie. Autor książki szkolił się pod okiem mistrzów, ale sztukę wypiekania idealnego chleba zdefiniował na nowo sam. Opracował autorską metodę przygotowania chleba, na naturalnym zakwasie, o głębokim smaku, niewiarygodnie chrupiącej skórce, delikatnym miąższu.

W tej książce znajdziemy informacje o technikach fermentacji i podstawowym chlebie autora. Są przepisy na wypieki od bochenka Tartine i bagietek, przez pizzę, brioszki, croissanty i angielskie muffiny. Oraz coś szczególnie wartościowego – oryginalne pomysły na posiłki z czerstwego chleba.

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021 , twarda okładka, 300 stron

 

 

 

 

 

 

 

„Slow west wege. Kochaj, gotuj i żyj na całego. 100 wegetariańskich przepisów dla każdego!”  Katarzyna Kędzior

Również bardzo ładnie wydana książka kucharska, duży format, twarda oprawa, papier kredowy, dobre fotografie, inspirujące przepisy. Czego chcieć więcej? Doskonała na prezent, ale również wartościowa by mieć ją w swojej biblioteczce.

Co mnie w niej najbardziej urzekło to przepisy w stylu zero waste – wykorzystywanie żywności do końca, tak by nic się nie zmarnowało. Nowe pomysły na jedzenie z dnia poprzedniego, pozostałe w niewielki ilości z innych dań, czy nie chciane składniki, warzywa z gotowania rosołu, zup itd. Znajdziemy tu przepisy m.in na Kruche pierożki z jarzynami po wywarze, Placki gryczane z wczorajszej kaszy, Drugie życie jaglanki a la snickers, sałatka gryczana z burakami z zakwasu, pasztet buraczany z barszczu i inne.

Znajdziemy tu też oczywiście dużo więcej inspirujących przepisów poukładanych w rozdziałach: Dzień dobry; Do syta; Na słodko; Z resztek; Nie kupuj; Wiosna; Lato; Jesień; Zima.

Wydawnictwo Babaryba, twarda okładka, data wydania 2018, 329 stron

 

 

 

 

 

 

„Prawdziwa kuchnia japońska. Proste potrawy, oryginalne smaki” Sonoko Sakai, zdjęcia Rick Poon

To dopiero pięknie wydana książka kucharska, duży format, twarda oprawa, papier kredowy, dobre fotografie, inspirujące przepisy. Czego chcieć więcej? Doskonała na prezent, ale również wartościowa by mieć ją w swojej biblioteczce.

Jestem nią zauroczona. Może dlatego, że akurat kuchnię japońską bardzo lubię a stosunkowo cały czas jest to dla mnie wiedza do odkrycia. Ta pozycja dużo inspiracji mi podsunęła.

Piszę o nie w dzisiejszym wpisie, chcąc się koniecznie z wami podzielić tym tytułem, jednak kuchnia tego kraju stosunkowo mało wspólnego ma z pieczeniem. Pięć podstawowych technik kucharskich w Japonii to nama (surowe, krojone), dania bez użycia gorąca takie jak sashimi, niru; yaku (grillowane), musu (gotowane na parze) i ageru (smażone na głębokim tłuszczu).

Znajdziemy tu mnóstwo przepisów poukładanych w rozdziały: część pierwsza Japońska spiżarnia: Dashi; Wodorosty; Ryż i inne zboża, Makaron i chleb, Fasola i rośliny strączkowe, Jajka, Kiszonki i fermentacje; Przyprawy i dodatki; Zioła i aromaty; Codzienne okazu. Z
Część druga: okazu, słodycze i napoje: śniadania; warzywa i zboża; ryby; mięso; pierożki, makarony i wytrawne naleśniki; Słodycze; Napoje.

Wydawnictwo Znak, twarda okładka, data wydania 2021, 300 stron