4 książki na majówkę

4 książki na majówkę

Jak wam mija majówka? Leniwie czy aktywnie?
Na takie okazje, kiedy mamy trochę wolnego czasu a pogoda być może nie dopisuje (u nas cały czas pada…) polecam wam książkę!
Muszę przyznać, że dla mnie niezwykle budujący jest widok mojego salonu obłożonego domownikami z książką w ręku – uwielbiam ten wspólny czas, spokojny, leniwy, zaczytany 🙂
Dzisiaj mam cztery dobre pozycje książkowe dla dorosłych czytelników. Jeśli szukacie inspiracji na lektury dla dzieci zapraszam do mojego działy Książki.

 

„Krewni” Emma Donoghue

Tą książkę skończyłam czytać wczoraj, to moja ostatnia, świeżo przeczytana lektura. I zupełnie na świeżo polecam ją! Może samo początek trochę się dłużył, ale potem fabuła bardzo wciągnęła. Świetna historia, niesztampowa, nieszablonowa, niebanalna, nieprzewidywalna, ciekawa po prostu, życiowa, miejscami nawet wzruszająca, na pewno dająca do myślenia!

Głównym bohaterem jest prawie osiemdziesięcioletni Noah. Właśnie wybiera się w urodzinową podróż do Nicei w której spędził dzieciństwo, gdy odbiera telefon od opiekunki społecznej, która szuka tymczasowego domu dla jego ciotecznego wnuka, jedenastoletniego Michaela. Mimo że Noah nigdy nie poznał chłopca, mimo że sam nie miał dzieci, daje się namówić na zostanie na krótki czas jego opiekunem i co za tym idzie na zabranie go ze sobą do Francji.

W rezultacie ten niezwykły duet staruszka z buntowniczym nastolatkiem, zaczyna się kłócić niemal o wszystko, od konsystencji hamburgera po czas spędzony przed ekranem komórki. Długo wyczekiwana wyprawa zmierza ku katastrofie. W miarę jednak jak młodzieńcza determinacja Michaela pomaga Noahowi wydobyć na światło dzienne trudne szczegóły z ich wspólnej przeszłości, obaj krewniacy się przekonują, że są do siebie podobni bardziej, niż sądzili.

Wydawnictwo Sonia Draga, data wydania 2021, 324 strony

 

 

„Bashobora. Człowiek, który wskrzesza zmarłych” Kęskrawiec Marek

Zaintrygował mnie tytuł tej książki. Autorowi pewnie o to chodziło, nie mniej jednak skusiłam się. Sprawdziłam też od razu kim jest główny bohater, bo choć katoliczką wierzącą i praktykującą jestem, choć staram się rozwijać duchowo dość intensywnie, akurat z tym kaznodzieją nie spotkałam się do tej pory. Zaczepiłam też mojego brata, z którym lubię rozmawiać na takie tematy a ten owszem, potwierdził że był nawet kilka lat temu na wydarzeniu „Jezus na stadionie” na którym występował Boshobora.
Z zainteresowaniem zabrałam się więc za czytanie. W międzyczasie pokazywałam co aktualnie czytam na Instagramie i też dostała wiadomości od was, że znacie tego kapłana, nawet spotkaliście go!

Książka jest ciekawa i warta przeczytania, choć mam wrażenie, że autor nie wyczerpuje tematu a miejscami bardzo subiektywnie a nawet z pewnego rodzaju osobistymi uprzedzeniami opisuje pewne sprawy. Warto jednak poznać zdanie innych by wyrobić sobie swoje.

John Baptist Bashobora tu ugandyjski ksiądz, charyzmatyczny czarnoskóry kaznodzieja, który zawładnął sercami polskich chrześcijan. Marek Kęskrawiec rozpoczyna dziennikarskie śledztwo. Jedzie do Pabianic na rekolekcje, które się tam odbywają i na których mowę ma wygłosić właśnie Bashobora. Przez całe trzy dni towarzyszy ludziom, którzy uwierzyli w księdza Bashoborę prowadząc i zapisując z nimi rozmowy.

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021, 320 stron

 

 

 

„Historia komunizmu na świecie. Kaci” Wolton Thierry

To niezwykła pozycja wydawnicza. Pierwszy tom zapowiadanej trylogii, który liczy sobie niebagatelne ponad 1200 stron.

Autorem jest francuski eseista, autor ponad dwudziestu książek, poświęconych w większości róznym aspektom komunizmu.
Ta książka „Historia komunizmu na świecie” została uhonorowana Nagrodą im. Jana Michalskiego oraz Prix Aujourd’hui.

Autor pisze o komunizmie od rewolucji październikowej po rewolucję kulturalną w Chinach, od kolektywizacji po przymusową industrializację, od upadku ekonomicznego po cenzurowaną kulturę, od codziennego terroru po obozy koncentracyjne.

Tom pierwszy poświęca katom – wszystkim sprawującym władzę w państwach komunistycznych naszego globu. Przedstawia historię tworzenia się nowej ideologii, działającej jak opium, proces zdobywania zwolenników i światowej ekspansji na kilka kontynentów. Thierry Wolton opowiada o rewolucyjnych przewrotach i kształtowaniu się totalitarnych struktur państwowych. Zadaje przy tym podstawowe pytanie: jak mogło dojść do tego, że komunizm uwiódł miliony.

Wydawnictwo Literackie, data wydania 2021, 1208 stron

 

 

„Jak rozmawiać z furiatami. Techniki, ćwiczenia, strategie” Mark Goulston

Jeśli lubicie poradniki psychologiczne polecam wam zajrzeć do tej książki.

Na pewno każdy z nas w swoim otoczeniu ma osoby, które nie zawsze kontrolują się podczas rozmów a szczególnie takich emocjonalnych. Jak reagować na wrzeszczącego współmałżonka, trzaskającego drzwiami nastolatka, upokarzającego nas szefa czy przełożonego, na mądralę który za każdym razem doprowadza na do białej gorączki?

Autor książki – uznany psychiatra, właśnie w tej pozycji próbuje pokazać jak sobie poradzić w trudnych sytuacjach.

Czego można dowiedzieć się z tego poradnika? Jaki jest schemat działania osoby nieracjonalnej, kiedy rozmawiać z rozemocjonowaną osobą, a kiedy sobie „odpuścić”, jak poradzić sobie w stresującej sytuacji, jak zneutralizować własne kuriozalne zachowanie (każdy z nas trochę go ma) by się opanować, jak zastosować  14 prostych i skutecznych technik rozmowy, by skłonić rozmówcę do racjonalnej rozmowy, jak wykorzystywać  8 taktyk, które ukierunkowane są na konkretne zachowania partnerów, nastolatków, rodziców w podeszłym wieku i inne ważne osoby w twoim życiu, kiedy skorzystać z pomocy,  gdy stajesz w obliczu poważnego zaburzenia.

Wydawnictwo Zwierciadło, data wydania 2020, 340 stron