Czy wiecie, że 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia?

Z tej okazji, chciałam polecić dziś wam 4 książki w tym temacie, które pozwolą Wam zadbać o siebie.
To kilka pozycji o bardzo szeroko zakrojonej tematyce prozdrowotnej, bo przecież zdrowie to nie tylko brak chorób wewnętrznych, to też dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, dobry wygląd np skóry, życie w otoczeniu pozbawionym szkodliwych czynników.

 

„Dieta ketogeniczna dla kobiet. Jak odkryć nieograniczoną energię i osiągnąć optymalną wagę w 3 krokach”. Leanne Vogel

Dieta ketogeniczna to jedna z najpopularniejszych ostatnimi czasy diet. Zgodzicie się ze mną? Wiele osób jest na tej diecie, wiele było z mniejszym lub większym skutkiem. Wiele osób wybiera ją jako swój styl życia ale też wiele nie daje na niej rady. Czym jest dieta ketogeniczna? Na czym polega?

Oryginalnie została stworzona dla pacjentów leczących się na padaczkę, dobre skutki wykazuje też w leczeniu Alzheimera oraz Parkinsona. Z czasem okazało się, że dieta ta pomaga przy zrzucaniu zbędnych kilogramów a potem przy utrzymywaniu osiągniętej wagi.

Ten sposób żywienia pisząc tu bardzo ogólnikowo to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. W standardowej diecie większość z nas zjada ok 50% węglowodanów, 15% białka i ok 35% tłuszczów. W keto te proporcje to ok 80% tłuszczu i 20% w sumie węglowodanów i białka. Ponieważ zjada się tak niewiele węglowodanów, organizm zaczyna szukać innych źródeł energii. Dochodzi do ketozy, czyli procesu rozpadu tłuszczów.
Więcej, szerzej i dokładniej znajdziecie w tej książce.
Sporo tu też o kobiecym metabolizmie, gospodarce hormonalnej, samopoczuciu. Dużo informacji o samej diecie, jak ją stosować i jak realizować.

Wydawnictwo Zwierciadło, twarda okładka, data wydania 2020, 415 stron

 

 

 

 

 

„Życie po traumie. Zeszyt ćwiczeń terapeutycznych” dr Dena Rosenbloom, dr Mary Beth Williams, Barbara E. Watkins.

Zdrowie psychiczne to niesamowicie ważny aspekt naszego życia i w takich kategoriach coraz częściej się go traktuje. Wiedza psychologiczna jest teraz szeroko popularyzowana a dostęp do terapii, literatury, pomocy coraz łatwiejszy.
Dla mnie dużym, pozytywnym zdziwieniem były zmiany dwa lata temu w opiece nach kobietami ciężarnymi, gdzie jako standard już w końcówce ciąży i po porodzie proponowano ankietę wypełnianą przez pacjentkę, dotyczącą jej stanu emocjonalnego i w związku z nią proponowano pomoc psychologiczną.

Obecnie w czasach pandemii koronawirusa, zdrowie psychiczne to temat bardzo aktualny. Wiele osób zmaga się, ze strachem o siebie, rodzinę a swój byt, wiele osób i ja też, przeżywa stratę bliskiej osoby z powodu covid19.

Z tej książki możemy dowiedzieć się czym jest trauma i jak ludzie na nią reagują, jakie problemy mogą się pojawić po traumie, jak zrozumieć swoje reakcje po traumie i jak sobie z nimi poradzić, jak poczuć się znów bezpiecznie i ponownie zaufać ludziom, jak odzyskać poczucie własnej wartości oraz kontrolę nad życiem, jak rozpoznać siłę w sobie i na nowo odnaleźć sens życia.

Książka opiera się na 5 głównych obszarach związanych z traumą: bezpieczeństwie, zaufaniu, poczuciu własnej wartości, kontroli nad własnym życiem, bliskością z drugim człowiekiem. Wypełnienie kwestionariuszy i aktywna praca z ćwiczeniami zawartymi w książce pomoże odzyskać wiarę w swoje możliwości, a odzyskanie stabilnego poczucia bezpieczeństwa będzie szybsze i łatwiejsze. 

Wydawnictwo Zwierciadło, data wydania 2020, 365 stron.

 

 

 

„Żyj bez toksyn. Jak pozbyć się szkodliwych substancji ze swojej codzienności” dr Aleksandra Rutkowska i dr Aleksandra Olsson

Coraz częściej i coraz głośniej mówi się o tym, że wiele udogodnień obecnych w naszym codziennym życiu, niesie za sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Detergenty do prania i sprzątania, kolorowe opakowania produktów które kupujemy, pięknie pachnące, liczne kosmetyki które wcieramy w nasze ciało – tak bardzo przyzwyczailiśmy się do ich obecności w naszym życiu, do tego jak nasze życie czynią łatwiejszym – że nawet nie zastanawiamy się czy jednak rzeczywiście są dla nas takie dobre i obojętne dla naszego zdrowia.

W poradniku „Żyj bez toksyn” autorki – biotechnolog i dietetyk kliniczny przeprowadziły i opisały liczne badania naukowe, w których udowodniły, że domowa chemia i sztuczne substancje wokół nas mają realny wpływ na organizm. Zaburzają pracę hormonów, zwiększają ryzyko m.in. wystąpienia zaburzeń płodności, wad rozwojowych dzieci, otyłości i nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycy.

Opisały w swoje książce jak dbać o swoją przestrzeń bez używania trujących substancji chemicznych, jak przechowywać i przetwarzać żywność w sposób najbardziej przyjazny zdrowiu i środowisku, jak dbać o zdrowie swoich dzieci od żywienia, przez akcesoria po zabawki, jak dobierać kosmetyki, jak organizować życie codzienne, aby było zdrowsze, prostsze i bardziej naturalne, jak zadbać o czystą planetę dla przyszłych pokoleń, ale i zaoszczędzić pieniądze w codziennym budżecie, jak żyć bardziej eko i less waste, bez wyrzeczeń i bez zbędnych wydatków.

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021, 365 stron.

 

 

 

 

„Mikrobiom skóry. Przewodnik po świecie naturalnej i zrównoważonej pielęgnacji skóry” Alain Geloen i Alexandra Raillan

Bardzo ciekawa książka dotycząca naszej skóry. Zdrowa skóra to jej lepszy wygląd i nasze lepsze samopoczucie.

Co to takiego ten mikrobiom skóry? To wszystkie mikroorganizmy żyjące na jej powierzchni, to bakterie, wirusy, grzyby i roztocza. Im zdrowszy mikrobiom skóry, tym piękniejsza, zdrowsza i lepiej nawilżona cera.
Kiedy pojawiają się przebarwienia, podrażnienia i inne problemy skórne, szukamy skutecznych, lecz często skomplikowanych rozwiązań. Tymczasem autorki przekonują, że dbanie o cerę i jej zdrowie jest prostsze, niż myślimy. W książce opisują jak działa mikrobiom i jak o niego należy dbać, czym jest kosmebiotyka i co może nam zaoferować, czym są postbiotyki i jak stosować je z pożytkiem dla cery, jest też wiele o olejkach eteryczne pomocnych w leczeniu skóry i o tym że wszystko, czego potrzebujesz, natura daje ci za darmo, wystarczy tylko zmienić podejście do codziennej pielęgnacji.

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021, 273 strony.