Ziemniaki po cygańsku

ziemniaki puree

 

 

 

 

 

 

Tak się złożyło, że w tym roku podczas jednej z wakacyjnych wypraw na korzystałam ze wspólnej kuchni razem z innymi urlopowiczami a w tym razem z dwoma bardzo miłymi paniami Cygankami.
Jak to kobiety, zaczęłyśmy po jakimś czasie zaglądać sobie w garnki i rozmawiać o kuchni, wymieniać się przepisami i dopytywać o dania, które gotujemy i jemy.

I tak ja podpatrywałam ich obiady i ziemniaki, które jedli bardzo często, za to zwykle z jakimiś dodatkami, podczas gdy my (szczególnie dzieci), wolimy ziemniaki z wody i to do tego całe.

U nich ziemniaki musiały być utłuczone z tłuszczem, najczęściej ze smalcem i do tego doprawione, albo sporą ilością słodkiej papryki w proszku (przepis poniżej) albo np nacią selera korzeniowego (same listki) podsmażoną ze skwarkami.

 

 

 

Składniki na ziemniaki po cygańsku:

1 kg ziemniaków

3 łyżki masła

3 łyżeczki słodkiej papryki w proszku

sól

 

Jak zrobić ziemniaki po cygańsku:

Ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy na połówki lub ćwiartki i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie.

Miękkie ziemniaki odlewamy, dodajemy do nich masło i paprykę, ugniatamy za pomocą tłuczka do ziemniaków aż wszystkie składniki połączą się.

Podajemy jako dodatek do mięsa i/lub warzyw.

 

 

 

ziemniaki puree

 

 

 

5 komentarzy

Slowa maja ogromna moc, Ja bardzo w to wierze. Moga inspirowac, dawac motywacje lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu jak zakleta jest madrosc, ktorej szukamy w zyciu przez bardzo dlugi czas. zapraszam do siebie

Każdy potrafi współczuć cierpieniom przyjaciela. Ale cieszenie się jego sukcesem wymaga charakteru wysokiej klasy. Oscar Wilde.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.